Silencing the horses

Originally posted by lira-sa
PS: Get rid of that ugly round ATA cable sh*t! :biggrin: Cablurile IDE normale (panglica) se pliaza foarte usor si se pot strecura mai bine prin carcasa (chiar si sub placa de baza). Si arata muuuult mai bine.
Depinde şi de amplasarea mufelor IDE pe placa de bază. Spre exemplu, ale mele sunt aşa aiurea amplasate încât un cablu normal IDE e aiurea de folosit pentru bay-urile de sus (CD-ROM, CD-RW, etc.) Un cablu rounded IDE arată bine, şi este şi suficient de lung (are vreo 60cm) pt a fi ascuns pe lângă bay-uri. Cu un cablu normal n-am reuşit, acesta trecând de jos în sus, ocupând o mulţime de spaţiu şi airflow. Pt HDD am un cablu normal, acesta fiind jos şi am reuşit să pliez destul cablul IDE pt a nu ocupa mult spaţiu şi să arate cât de cât bine. Îmi pare rău că n-am un aparat foto digital ca să-ţi arăt poze cu un cablu IDE normal pt CD-RW şi unul rounded. Probabil că ai fi fost de acord cu mine sau chiar eşti de acord cu mine, dacă m-am exprimat eu destul de bine în ce am relatat mai sus.

trikki, ce greutate are radiatorul de pe placa video? Mi se pare un pic cam over-sized. În rest, nice job.
 
Scrie si in link-ul pus de mine catre produs, adica 220g. Deci nu e deloc oversized comparat cu un Zalman ZM80D-HP, dupa parerea mea. E facut in totalitate din aluminiu, deci e chiar usor.
 
Mi se pare cam ciudat ca nu are o suprafata de disipatie mai mare in partea de jos. Majoritatea au suprafata cea mai mare de disipatie pe fata cu GPU-ul, deoarece acolo caldura ajunge cel mai repede, indiferent de heatpipe-uri.
 
trikki, scuze, când am ajuns să pun acel post am uitat că ai pus link la fiecare produs în parte. :smile:
Tot nu-mi vine să cred că are 220g, dar ţinând cont că-i din aluminiu, e de crezut. Era mai rău dacă era din cupru...:biggrin:
 
Originally posted by salogeL
Treabă foarte faină ce ai făcut tu pe acolo, însă mai e de lucrat la wire management. Momentan nu sunt acasă să pot redacta în voie şi nu pot veni cu nişte sugestii clare.
salogeL, my boy, deci? :biggrin:
 
Eu am urmat aceeasi linie ca si trikki pentru a-mi face computerul mai silent. Poate vi se va parea repetitiv postul meu, insa eu am folosit materiale care se gasesc (sau s-au gasit) in .ro.
Pentru placa video am folosit solutia Zalman80C-HP. Desi nu am o placa video de ultima generatie (4600 Ti de la Abit) am observat ca aceasta se incinge doar cu Zalmanul pe ea. In consecinta am montat si un Papst de 80 mm care o racoreste.

Northbridge-ul este evident acoperit tot de un Zalman NB47J :smile:

Carcasei, (Antec 3700 AMB) i-am montat 2 ventilatoare Papst de 120 de mm. Sursa are din fabricatie un ventilator de 120 mm si este prinsa de carcasa cu saibele de cauciuc de la bay-ul de HDD.

Procul un Pentium 2,8 Northwood HT este racit de un Zalman CNPS 7000 AL-Cu.
Toate aceste ventilatoare cu exceptia celui de la sursa sunt trecute printr-un fancontroler.
HDD-ul este "atarnat" intr-un Hdd Vibe fixer de la Sharkoon care mi-a "sugrumat" Samsungul in proportie de 70%. Aceste HDD-uri au o faima nemeritata ca fiind silent insa cel putin modelul meu era incredibil de ...zdranganitor. Tot acest zgomot s-a transformat intr-o usoara vibratie perceptibila in seek in urma montarii Vibe-ului. Nu ma pot abtine sa nu ma intreb oare cat de silent ar fi fost sistemul meu in cazul in care as fi avut intr-adevar un HDD linistit.
 

Attachments

  • avideo.jpg
    avideo.jpg
    111 KB · Views: 2,327
Din cate ai povestit tu, seems like nice work. Totusi ar fi frumos daca ai reusi sa pui si mai multe poze, in special cu cum arata sistemul in final, dupa modificari.
Cat despre HDD, nu trebuie sa iti faci prea mari griji. Si la mine, din cauza ca e JVC ( :damn: ), are un zgomot low-pitch care se aude peste celelalte componente, dar ma gandesc ca am reusit sa fac sistemul destul de silentios, daca bazaitul unui Samsung este cel mai galagios din el. :wink:
Zalman-ul la cate rpm il tii? Ca am auzit ca la turatii mai mari devine destul de galagios.
Si daca tot vorbeam de atasamente, ar fi fost super daca reuseai sa faci si tu treaba cu sunetele inainte si dupa pe care am facut-o eu in primul post. Asa, de curiozitate...
 
Zalman sint cam in urma acum. Thermaltake a luat conducerea cu o suprafata de nu mai putin de 2 metri patrati cu modelul Schooner. Chiar daca unii ar comenta solutia ciudata de a pune si un radiator in afara carcasei, mie mi se pare o idee buna.
Si apoi pentru un radiator pasiv nu e nimic anormal sa se incinga. Dar daca nu trece de 60 de grade nu e problema. Am avut o GeForce 256 care a stat la 85 de grade si merge si acum (dar intre timp mi-am dat seama ca i se oprise ventilatorul).
 
Aveam mai multe poze, insa nu stiu cum sa uploadez mai multe intr-un singur post :frown:. Cat despre inregistrarea zgomotului sistemul meu a fost mereu foarte quiet :biggrin: si nu s-ar fi putut auzi o diferenta :smile:.(de fapt nu am microfon si alte alea)

Componenetele sunt adunate in timp si din aceasta cauza nu sunt chiar ultimul racnet. Oricum in viitorul apropiat nu mai am de gand sa bag banii in cine stie ce table si prima achizitie pentru un PC linistit o sa fie o sursa fanless.
 
ipman, in experienta mea (nu pot spune in nici un caz ca e "vasta") hardware, nu cred ca am intalnit doua produse de la Thermaltake care sa fie pe gustul meu (nu ma refer in nici un caz la design, care si ala e un punct in minus) - nu ma pune sa le numesc pe respectivele, ca nu as putea. :biggrin: Zalman a ramas cu siguranta un pic in urma, dar nu i-as atribui rolul de invingator al bataliei lui Thermaltake. Nu inca oricum. Anyway, uite ce cred cei de pe forumul SPCR despre Schooner si inventivitatea sa. Nu zic ca ii cred orbeste, dar inclin sa le dau dreptate de cele mai multe ori.

radul, despre poze vorbeste cu Rabbit. Eu asa le-am pus pe ale mele.
Cat despre inregistrarea zgomotului sistemul meu a fost mereu foarte quiet si nu s-ar fi putut auzi o diferenta
Numai faptul ca ai avut sistemul de racire standard pe Ti4600 si ma face sa am mari dubii referitor la silentiozitatea sistemului tau de dinainte. :wink: Eu am avut un Ti4200 de la Leadtek, apoi am trecut la R9800 Pro. Initial nu am sesizat diferenta pentru ca tot sistemul era galagios, dar dupa o prima aducere la tacere (etapa de dinaintea "calutilor" :biggrin:), a trebuit sa probez un alt Ti4200, identic cu ce aveam eu inainte, pentru cineva. Era de departe cea mai galagioasa componenta din calculator. De asta spun ce spun.
Cat despre sursa fanless, e cu dus-intors. Si eu m-am gandit sa fac un sacrificiu pentru un Phantom de la Antec, insa m-au facut sa ma razgandesc aceiasi oameni de pe SPCR, in favoarea unui Seasonic (stiu, in Romania nu e de gasit :frown:). Ai aici un thread pe acelasi forum cu useri de Phantom, despre Phantom, thread la care a participat si un reprezentant Antec. Trebuie sa te gandesti foarte bine inainte sa faci pasul catre o sursa fanless. Mie inca mi se pare riscant, cu toate ca Phantom pare o sursa excelenta (eficienta de peste 85%).
 
Glumeam trikki san! Faza este ca silentpc este un hobby mai vechi de-al meu si sincer nici nu mai tin minte de cand am inlocuit prima componenta zgomotoasa de la mine din sistem. De atunci tot caut...La un moment dat eram pe muchie de cutit sa-mi iau un Reserator insa m-au menajat cei din .ro care nu l-au adus. Oricum nu eram foarte incantat de ideea unui radiator extern prea tare insa...mamamia ce idei aveam cu el...

Multumesc pentru link si pentru sfat! Nu m-as fi asteptat ca Phantom-urile sa cada dupa 2 saptamani...Nu am citit toata informatia am s-o fac cand am sa am timp!
Oricum nu stiu daca cunosti senzatia, atunci cand te mananca undeva sa-ti cumperi o componenta numai loc de gandit BINE nu mai este. La mine cand apare acea mancarime nu mai conteza nici bani, nici review-uri nici nimic. Oricum multumesc mult pentru info!
 
Totusi, nu trebuie sa percepi acel thread in mod gresit: dupa cum este specificat si acolo, acele cazuri reprezinta totusi exceptii, iar userii care se plang ca le-a "cazut" Phantom-ul, nu specifica prea bine si ce configuratie aveau, in primul rand ca sistem de ventilatie. Stiu foarte bine cum sta treaba cu piticii pe creier pe cate o componenta, dar trebuie sa te si asiguri un pic ca nu vei regreta.
Referitor la Reserator, m-a tentat si pe mine intr-o vreme, insa cand l-am vazut in realitate, m-am felicitat ca nu "m-a mancat" sa imi iau asa ceva. E imens si profund incompatibil cu o casa japoneza (ma rog, casa japoneza de student :biggrin:).
 
La Phantom se specifica faptul ca trebuie sa existe airflow.
Deci nu e chiar pasiva, trebuie sa pui doar ventilatoarele in alta parte ...
Cit despre Thermaltake ... e "problema" pe care am mentionat-o si eu. Chiar nu stie nimeni din userii de acolo sa astupe gaura? Daca vrei asta, pui un scotch, sau chiar faci dintr-o tabla o aparatoare cu gaurile necesare. De aceea asta o elimin din start. Apoi faptul ca radiatorul e afara pentru mine e un plus, nu vad de ce ar trebui sa disip caldura inauntru cind afara este mai rece decit in carcasa. Da, au dreptate ca se poate atinge, dar eu unul misc carcasa foarte rar si atunci o ridic de linga birou pe birou ca sa-i fac ceva. Dar ca de obicei, o idee noua este controversata, nu ma mir. "Dar tot dar" suprafata de disipatie ramine cea mai mare pina acum, ceea ce nu poate fi rau in opinia mea. Numai partea de afara are circa jumate de metru patrat.
 
...si ca sa fiu total carcotas si sa te scot din sarite, ipman :biggrin:, faptul ca au reusit sa puna doar un "Silver award" si un amarat de "recommended" ca laude, nu imi spune prea multe despre el. :tongue:
 
Eh, dragul meu, n-ai sa ajungi sa ma enervezi. Mai ales dintr-atita lucru.
Dar nu uita ca acel premiu tine cont si de pret si de aprecierile autorului.
 
Bineinteles ca e vorba de o apreciere, mai intai de toate, subiectiva. De aceea mi-ar placea, daca vei ajunge sa cumperi asa ceva, sa ne spui si noua cum se comporta, daca merita laudata si implicit cumparata de altcineva, sau nu.
 
Schooner e pe masa, dar nu am timp de 2 saptamini sa-l instalez.
Acum placa video are un Evercool, pe care l-am instalat intr-o simbata cind eram liber si odihnit. Si care se comporta excelent pentru nici 20 eur, taxe incluse.
 
Ideea cu radiatorul afară merită laude! Nu stau să dau detalii pt. cei încăpăţânaţi.
Iar treaba cu Phantom, bă lăsa-ţi-mă că şi acum ţin minte isteria proştilor de pe toate meleagurile care urlau odată că memoriile DDR400 cu latenţe extrem de scăzute (pe vremea aceea necunoscută încă generic ca BH-5) erau de rahat după cum spun ei, pt. că boii de ei le foloseau la maxim (cunoscut fiind faptul că multe plăci subvoltează) 2,5v.

P.S. Scuzaţi stressul :smile:
 
Back
Top