SDR-Software Defined Receiver

Presupun ca nu vrei sa auzi de soluția evidenta, asa ca încearcă un VM sau Live CD/USB cu Linux.
 
Am un Win7 instalat pe o partitie bootabila. Tot din cauza unui soft care nu ruleaza pe altceva (WPinternals). Mi-e o sila infioratoare sa bootez partitia aia. :frown:
 
Păi cu W7 cred și eu, e marfă expirată acum. :biggrin:

Later edit: dacă softul merge și pe linux, teoretic ai putea folosi chiar și un raspberry pentru asta, conectat la un tv/monitor oarecare.
 
Este relativ super ușor să instalezi un Linux Mint Matte și să faci mașini virtuale cu VBox. Nici măcar restart nu trebe să dai.

L-am "corupt" pe tata. Se descurcă excelent :biggrin:
 
Păi SDR# ar trebui să-ți fie suficient - cât timp îți afișează semnalul intermediar și o putere relativă. Că doar nu o să-ți mute antena (dar există și softuri d-alea, la nevoie).
 
Asta voi vedea abia peste o luna, cand imi soseste stick-ul ala. Ideea e ca fiecare satelit emite un ID propriu, iar sculele dedicate iti arata ce putere receptioneaza numai de la satelitul care te intereseaza, in timp ce tu muti antena. Cem putin asa am inteles eu...

LE: adica sa faca ce face o dracovenie d'asta:

https://www.vansat.com.au/sf4000.shtml
 
Direct nu poti, frecventa pe care emit satelitii e mult mai mare decat ce poate SDR-ul.
Din ce a dat mai sus miahi se foloseste IF al LNB-ului. E interesant ce scrie acolo, ma pun si eu pe studiat.
 
Sper ca nu ti-ai imaginat ca vreau sa pun stick-ul ala pe post de LNB... :biggrin:
Oricum mai trebuie o chestie pe care sa o punem la intrarea stick-ului, sa dea power LNB-ului. E vreo 2..3$.
 
Ok, BSI s-a milostivit si mi l-a trimis la usa (RTL-SDR Blog v3). Acum ma chinui sa instaled drivers, pentru ca XP. Puteti sa-mi explicati pe scurt (ca sa nu fiu nevoit sa sap) ce vrea Zadig de la sufletul meu?
Ideea ar fi care dintre cele patru drivere sa-l instalez (WinXP), pentru o buna compatibilitate cu restul softurilor pentru SDR (gen SDR#, etc...)?
 

Attachments

  • ScreenHunter_01 Jan. 16 12.06.jpg
    ScreenHunter_01 Jan. 16 12.06.jpg
    35.9 KB · Views: 19
Last edited:
Eu n-am avut nici cea mai mica problema cu Win 7. Dra Win10 mi-a scos peri albi si n-am reusit sa-l fac sa mai mearga.
Zadig vrea sa selectezi device-ul USB ca sa-i inlocuiasca fortat driverul. Nimic savant.
 
Da, m-am prins. Din pacate SDR# nu merge sub XP. Iar versiunea veche (care macar teoretic ar fi trebuit sa mearga sub XP) se misca absolut jalnic. Dar am gasit altceva (HDSR) care merge ok. Acum ma gandesc la o "planar disk antenna". Caut doua tavi de pizza. :biggrin:
 
La mine pe Win10 se intampla o minune: SDR Sharp zice ca nu exista, dar un program care receptioneaza radio DAB merge fara nici o problema. Nu mai inteleg nimic si nici timp nu prea am sa sap.
 
Ce sunt chestiile astea si la ce folosesc?
Software Defined Radio.

https://en.m.wikipedia.org/wiki/Software-defined_radio

O cutie pe care o conectezi la PC si la o antena (sau alta sursa de semnal) si cu care vezi / receptionezi tot ce emite intr-o foarte larga plaja de frecvente, indiferent de tipul modulatiei & stuff. Poti prinde inclusiv semnalele de pozitionare ale avioanelor (le vezi pe harta pe unde zboara), poti face analiza Fourier pe semnalul de intrare si altele de genul. Cel putin asa ar trebui. :smile:

=========================================

...Si inevitabil va trebui sa cumpar si un upconverter. :sad: Ceva mai ieftin decat asta exista? :rolleyes:

https://www.ebay.com/itm/Ham-It-Up-...-RTL-SDR-MF-HF-Converter-R820T2-/150916970582
 
Last edited:
Back
Top