SDR-Software Defined Receiver

Discussion in 'Gadget-uri și electronice' started by ipman, Feb 16, 2018.

1. Quark

Quark zis şi Brucan Sugar daddy

2. IceCub

IceCub Membru Senior Sugar daddy

Presupun ca nu vrei sa auzi de soluția evidenta, asa ca încearcă un VM sau Live CD/USB cu Linux.

3. Quark

Am un Win7 instalat pe o partitie bootabila. Tot din cauza unui soft care nu ruleaza pe altceva (WPinternals). Mi-e o sila infioratoare sa bootez partitia aia. :frown:

4. puterfixer

puterfixer Administrator Sugar daddy

Păi cu W7 cred și eu, e marfă expirată acum. :biggrin:

Later edit: dacă softul merge și pe linux, teoretic ai putea folosi chiar și un raspberry pentru asta, conectat la un tv/monitor oarecare.

Quark and IceCub like this.
  5. Quark

Lenea creste exponential cu vârsta. Vei vedea. :dracu:

Marius '95 and burebista like this.
  6. Neo

Neo Motan agresif Sugar daddy

Este relativ super ușor să instalezi un Linux Mint Matte și să faci mașini virtuale cu VBox. Nici măcar restart nu trebe să dai.

L-am "corupt" pe tata. Se descurcă excelent :biggrin:

puterfixer likes this.
  7. Quark

Cred ca cel mai simplu ar fi sa folosesc tableta soaței. :tongue:

8. ipman

ipman Membru Senior

Tu iti cunosti mai bine soata, dar cateodata s-ar putea sa fie periculos.

9. Quark

Exista vreun soft care sa foloseasca SDR-ul din dotare pe post de satellite finder?

10. miahi

miahi Wizzard Sugar daddy

Păi SDR# ar trebui să-ți fie suficient - cât timp îți afișează semnalul intermediar și o putere relativă. Că doar nu o să-ți mute antena (dar există și softuri d-alea, la nevoie).

11. Quark

Asta voi vedea abia peste o luna, cand imi soseste stick-ul ala. Ideea e ca fiecare satelit emite un ID propriu, iar sculele dedicate iti arata ce putere receptioneaza numai de la satelitul care te intereseaza, in timp ce tu muti antena. Cem putin asa am inteles eu...

LE: adica sa faca ce face o dracovenie d'asta:

https://www.vansat.com.au/sf4000.shtml

12. miahi

miahi Wizzard Sugar daddy

13. ipman

ipman Membru Senior

Direct nu poti, frecventa pe care emit satelitii e mult mai mare decat ce poate SDR-ul.
    Din ce a dat mai sus miahi se foloseste IF al LNB-ului. E interesant ce scrie acolo, ma pun si eu pe studiat.

14. Quark

Sper ca nu ti-ai imaginat ca vreau sa pun stick-ul ala pe post de LNB... :biggrin:
    Oricum mai trebuie o chestie pe care sa o punem la intrarea stick-ului, sa dea power LNB-ului. E vreo 2..3$.

1. This site uses cookies to help personalise content, tailor your experience and to keep you logged in if you register.
    By continuing to use this site, you are consenting to our use of cookies.
    Dismiss Notice