Sânt fericit că mâine o să ploo

Discussion in 'Discuții cotidiene' started by Rabbit, Aug 15, 2004.

1. ursamajor

ursamajor Toruk Makto

Păi critic e deja punctul culminant/limită al unei situații, cam e defectiv de grade de comparație.

2. ipman

ipman Membru Senior

Poate fi si un calificativ sau o meserie/ocupatie.

3. whiskas

whiskas Chronic suicidal

Complet pe lîngă: a avea nu se conjugă la conjunctiv prezent, persoana a treia singular/plural, să aibe, decît dacă se dorește folosirea formei nerecomandate. Nu de alta, da' apare destul de des p-aci pi forum.

4. ursamajor

ursamajor Toruk Makto

Da, dar eu încercam acolo să descopăr noima faptului că n-are grade de comparație. Desigur, fiind vorba de un adjectiv, nu de substantivul critic. :smile:

Ehehe, să ne bucurăm că folosesc formele nerecomandate în loc de să aivă, să aive... :hihi:

5. whiskas

whiskas Chronic suicidal

Nu că alea n-ar fi nerecomandate... îți dai seama, se dă și Academia dupe vorbitori (nu c-aș fi de acord). Mi-ar fi mult mai plăcut însă să fie ilegale, nu doar nerecomandate. :smile:

6. whiskas

whiskas Chronic suicidal

Bre, că iar văzui p-aci pă forum: viteza n-are cum să fie lentă, la fel cum nici prețurile n-au cum să fie ieftine.

7. Gabriela

Gabriela Dominion Sugar daddy

8. puterfixer

puterfixer Administrator Sugar daddy

N-am dormit destul, așa că te rog să fii mai explicită... Lipsește cratima, sau ce?

9. Gabriela

Gabriela Dominion Sugar daddy

Last edited by a moderator: Feb 16, 2016
  10. war4peace

war4peace Membru Senior

Nou-veniţii. Sincer, mi se pare o aplicare excesivă a "literei legii". Prin prisma unui limbaj fluid, "noii veniţi" este OK. A, că nu se pupă cu definiţia rigidă, bah. De-aia limbajul se transformă în timp, fiindcă nu ascultă de regulile prea
    rigide. Foarte bine.

LE:
    Seriously?
    Sorry, dar asta mi-a zgâriat mie ochiul :smile:

11. puterfixer

Eh, s-au scărpinat niște academicieni undeva și s-au gândit că asocierea acestor două cuvinte trebuie oficializată printr-o cratimă. Ce urmează, proaspăt-vopsit, coborâți-la-prima și morțiimătii (fără cratime și spații ca să nu inducă confuzie și să arate că se spune dintr-o singură rostogolire a limbii)? :smile:

12. Thor

Thor Membru Senior Sugar daddy

I beg your pardon:

Last edited by a moderator: Aug 12, 2014
  13. Pisoi

Pisoi Monsieur Pussycat

Bestial video! Urăsc rap-ul și totuși îmi place la nebunie.

14. Velkan

Velkan Moderator

Welcome to four months ago. :biggrin:

15. miahi

miahi Wizzard Sugar daddy

Acu' nu trebuie să subliniezi o cacofonie minoră în același post în care uiți "pe", că nu mai știm ce să credem.

Nu suntem pe 4tuning :frown:.
    :angel:

16. ursamajor

ursamajor Toruk Makto

Vroiam... hm. Am folosit pe vremuri, de ce să mint. Deci.
    Voiesc (vreau) să atrag atenția asupra acelei forme greșite de mai sus, chiar dacă după 4 ani de la ultima postare.
    A vrea/a voi, sinonime în limba română. Nu există a vroi, o contopire a celor două, așa încât:
    - prezent a voi - voiesc
    - imperfect a voi - voiam
    - imperfect a vrea - vream
    Vream + voiam = vroiam? :biggrin:
    Mai mult aici: http://in-cult.ro/conjugarea-verbului-a-vrea/
    http://in-cult.ro/conjugarea-verbelor/conjugarea-verbului-a-voi/

puterfixer likes this.
  17. Quark

Quark zis şi Brucan Sugar daddy

Eu cred ca util ar fi sa atraga cineva atentia imediat dupa ce sesizeaza o astfel de greseala. Cel putin creierul meu nu mai reuseste sa retina informatie, dar poate ca dupa atentionari repetate gaseste un loc liber de stocare. :smile:
    Asta vroiam sa zic. :biggrin:

18. ursamajor

ursamajor Toruk Makto

Te gandesti la renumita sintagma "o bere voiesti?", celebra acum 20 de ani si te dumiresti.

Trimis de pe al meu Redmi Note 3 folosind Tapatalk

Last edited: Feb 9, 2018
  19. puterfixer

Asta cu vrutul, voitul și creatul e grele.

Quark likes this.
  20. taxon

taxon Membru Sugar daddy

Si a tăcea, domnule Tariceanu!

1. This site uses cookies to help personalise content, tailor your experience and to keep you logged in if you register.
    By continuing to use this site, you are consenting to our use of cookies.
    Dismiss Notice