1. This site uses cookies. By continuing to use this site, you are agreeing to our use of cookies. Learn More.

Sânt fericit că mâine o să ploo

Discussion in 'Discuții cotidiene' started by Rabbit, Aug 15, 2004.

1. ursamajor

ursamajor Toruk Makto

Păi critic e deja punctul culminant/limită al unei situații, cam e defectiv de grade de comparație.

2. ipman

ipman Membru Senior

Poate fi si un calificativ sau o meserie/ocupatie.

3. whiskas

whiskas Chronic suicidal

Complet pe lîngă: a avea nu se conjugă la conjunctiv prezent, persoana a treia singular/plural, să aibe, decît dacă se dorește folosirea formei nerecomandate. Nu de alta, da' apare destul de des p-aci pi forum.

4. ursamajor

ursamajor Toruk Makto

Da, dar eu încercam acolo să descopăr noima faptului că n-are grade de comparație. Desigur, fiind vorba de un adjectiv, nu de substantivul critic. :smile:

Ehehe, să ne bucurăm că folosesc formele nerecomandate în loc de să aivă, să aive... :hihi:

5. whiskas

whiskas Chronic suicidal

Nu că alea n-ar fi nerecomandate... îți dai seama, se dă și Academia dupe vorbitori (nu c-aș fi de acord). Mi-ar fi mult mai plăcut însă să fie ilegale, nu doar nerecomandate. :smile:

6. whiskas

whiskas Chronic suicidal

Bre, că iar văzui p-aci pă forum: viteza n-are cum să fie lentă, la fel cum nici prețurile n-au cum să fie ieftine.

7. Gabriela

Gabriela Dominion

8. puterfixer

puterfixer Administrator

N-am dormit destul, așa că te rog să fii mai explicită... Lipsește cratima, sau ce?

9. Gabriela

Gabriela Dominion

Last edited by a moderator: Feb 16, 2016
  10. war4peace

war4peace Membru Senior

Nou-veniţii. Sincer, mi se pare o aplicare excesivă a "literei legii". Prin prisma unui limbaj fluid, "noii veniţi" este OK. A, că nu se pupă cu definiţia rigidă, bah. De-aia limbajul se transformă în timp, fiindcă nu ascultă de regulile prea
    rigide. Foarte bine.

LE:
    Seriously?
    Sorry, dar asta mi-a zgâriat mie ochiul :smile:

11. puterfixer

puterfixer Administrator

Eh, s-au scărpinat niște academicieni undeva și s-au gândit că asocierea acestor două cuvinte trebuie oficializată printr-o cratimă. Ce urmează, proaspăt-vopsit, coborâți-la-prima și morțiimătii (fără cratime și spații ca să nu inducă confuzie și să arate că se spune dintr-o singură rostogolire a limbii)? :smile:

12. Thor

Thor Membru Senior

I beg your pardon:

Last edited by a moderator: Aug 12, 2014
  13. Pisoi

Pisoi Monsieur Pussycat

Bestial video! Urăsc rap-ul și totuși îmi place la nebunie.

14. Velkan

Velkan Moderator

Welcome to four months ago. :biggrin:

15. miahi

miahi Wizzard

Acu' nu trebuie să subliniezi o cacofonie minoră în același post în care uiți "pe", că nu mai știm ce să credem.

Nu suntem pe 4tuning :frown:.
    :angel: