Recomandare boxe

Am descoperit de unde aveam parazitii aia cu calculatoru oprit. Daca scot din priza monitorul si calculatorul dispare orice sunet suspect! Acu' ma gindesc cum sa fac sa pun boxele intr-o priza din alta camera.:mad:

Aşa cum bine ai intuit pe pagina cealaltă, e o problemă de împămîntare, şi eu am păţit la fel. Rezolvarea a fost simplă, 2 şteckere plus ceva conductor de 1,5 mmp, întins între un triplu ştecker pus într-o priză cu împămîntare şi prelungitorul în care am eu toate sculele băgate (conductorul conectat la borna de împămîntare a steckerelor, evident).
 
Am rezolvat cu impamintarea!

Acu am alta preocupare : Credeti ca niste boxe ca astea http://www.realacustic.ro/produse/boxe--incinte-acustice--diamond-9-2.php
si cu un amplificator serios as putea sa-mi imbunatatesc SUBSTANTIAL auditia? Precizez ca ma intereseaza doar auditia la 5 max 7W RMS. Pe microlaburile solo6 pe care le am acum nu am ascultat niciodata mai tare!
Stiu ca la volum mare intrebarea mea este inutila insa pe mine ma intereseaza caliatea sunetului la acel nivel de putere mentionat mai sus (nu stiu cit e in decibeli)! Daca imbunatatirea nu este extraordinara atunci ramin la astea!
Multumesc!
 
Am rezolvat cu impamintarea!
Acu am alta preocupare : Credeti ca niste boxe ca astea http://www.realacustic.ro/produse/boxe--incinte-acustice--diamond-9-2.php
si cu un amplificator serios as putea sa-mi imbunatatesc SUBSTANTIAL auditia? Precizez ca ma intereseaza doar auditia la 5 max 7W RMS.
Cum ai rezolvat cu impamintarea?

Intr-adevar, niste boxe "mari" si performante ar putea aduce un plus la un nivel sonor mic fata de niste boxe "mici". Si ce inseamna amplificator serios? 10000 euro? Ca un Onkyo A-9555 e cam 27 mil lei vechi si tu vrei sa dai pe boxele astea 8 mil. lei vechi.
 
Cum ai rezolvat cu impamintarea?

Intr-adevar, niste boxe "mari" si performante ar putea aduce un plus la un nivel sonor mic fata de niste boxe "mici". Si ce inseamna amplificator serios? 10000 euro? Ca un Onkyo A-9555 e cam 27 mil lei vechi si tu vrei sa dai pe boxele astea 8 mil. lei vechi.


Am luat o bara de inox de 70 cm, i-am dat o gaura la un cap si am infipt-o 2/3 in pamint, in pivnita. Pe gaura respectiva am tras conductor si l-am fixat cu un surub. Conductorul l-am tras pina in casa la triplul pe care il folosesc pt sistem si l-am fixat cu un stecher pe lamelele laterale de impamintare.


Pai am vrut sa zic un amplificator serios pentru boxele alea de 8 mil. Ma gindeam la un NAD de vreo 8-10 milioane. M-am exprimat cam ambiguu ce-i drept! Un plus stiu ca va exista. Este acest plus atit de mare incit sa fac achizitiile respective?
 
Vezi ca pe forum mai exista pareri despre NAD C325 (Cosmin_C are parca unul si e multumit) si Diamond 9.5/9.2/9.1.
Eu am Diamond 9.1 si un amplif. Pioneer vechi. Nu am ascultat Microlab, dar actuala configuratie a depasit la auditie toate configuratiile de prin magazine care le-am auzit. Bine, au fost configuratii cu boxe de calculator (AltecLansing, Creative).
 
Da, Yamaha parca arata ceva mai bine... :tongue: Insa ma indoiesc ca se ridica la calitatea NAD-ului (n-am ascultat, asa ca s-ar putea sa ma insel). Ti-as recomanda sa iei legatura cu cei de la AOY si cu Radu de la RealAcustic, sa le spui ce vrei, WD 9.2 + NAD 315/325 si vezi daca iti pot oferi un pret bun pentru pachet, cu un eventual discount. In acest caz cred ca poti merge chiar si pe NAD C325BEE, care va suporta mai usor niste boxe mai puternice pe viitor, daca si cand vei face un upgrade...
 
Nu va fi nici un upgrade.
Nu este o problema ca NAD-ul nu are putere... Ma gindesc sa iau boxele de 70W de la acelasi brand ca sa le duca mai bine. Bani mai multi nu am... Am vazut la second un Akai digital la vreo 10 mil. Ala m-ar fi scapat si de cumpararea unei placi se sunet bune... Din pacate eu nu ma pricep la scule si nu as putea sa-mi dau seama daca s-a umblat in el sau alte chestii. Si sa-i tirasc pe altii dupa mine mi se pare aiurea... deci este exclus!
Ma mai gindesc ca nu este graba.
 
Da, insa diferenta de bani pana la 325 mi se pare destul de mica incat sa merite efortul...
 
Renunţă la acel AKAI. E scump în primul rând şi în al doilea rând nu cred că tehnica de conversie Digital-Analog de acum 10 ani era la fel de performantă cu cea de azi, mai ales dacă e vorba şi de ceva ieftin (low-end).
 
Am inteles treaba cu Akai-ul! Nu stiu daca o sa fac efortul sa il iau pe 325...
Cosmin spune ca ala micu' este bun, chiar si pt. boxele de 100W, asa ca ramin cu ochii pe el. In fapt nu cred ca este vreo problema ca amplificatorul sa nu poate exploata boxele la maxim (asta din punct de vedere al puterii). Eu ascult boxele si nu el, asa ca Wharfedale Diamond 9.2 ramin pe lista si la fel NAD C315BEE.

Multumesc pt sfaturi!
 
Oricum ar fi, 315 sau 325, incearca sa iei amplif-ul si boxele din acelasi loc si cere un pret la pachet... :wink:

Putin off-topic: exista vreo metoda sa aflu (fata aparate specializate) sau sa calculez cati watt-i bag efectiv in boxe la un moment dat? Mai mult de curiozitate e chestia asta... :smile:
 
Nu cred ca voi da vreun party dar multumesc pt. recomandare. Sunt bucuros sa aflu ca sunt atit de eficiente.
Dreamer am sa urmez sfatul tau sa vad ce iese! Thanks!
 
Putin off-topic: exista vreo metoda sa aflu (fata aparate specializate) sau sa calculez cati watt-i bag efectiv in boxe la un moment dat? Mai mult de curiozitate e chestia asta... :smile:
Puterea variaza in fiecare zecime de secunda de muzica, intre 0.1 watts si cateva zeci de watts la peak-uri. Singura metoda de a mentine curentul constant, masurabil, e prin a baga semnal sinus la o anumita frecventa - de obicei se masoara cu 1khz. Sau un raspuns mai simplu la intrebarea ta, NU poti calcula. :biggrin:
 
Back
Top