Programe de care n-a auzit nimeni

Cosmin_C

melomaniac
Pai tocmai, e bun pentru ca NU mai trebuie sa te uiti niciodata pe fereastra, poti sta linistit cu ochii in monitor.

Neo

Motan agresif
Sugar daddy
Nu l-am testat încă pentru că nu vrea multi monitor cu DPI diferite. O să încerc pe laptop și revin. Dar poți să-l încerci și tu să vezi ce zice :smile:

Marius '95

Membru Senior
Sugar daddy
DriveGLEAM http://www.dirtcellar.net/software/drivegleam/drivegleam.php
Un program care simuleaza LED-urile de activitate HDD sub forma de icon-uri in system tray. Util pentru calculatoarele noi care nu mai au LED-uri de activitate. Permite si LED-uri individuale per partitie (litera), nu doar discuri fizice.
La mine gasiti varianta cu icon-uri peticite sa fie mai usor vizibile.

Last edited:

Marius '95

Membru Senior
Sugar daddy
Aici gasiti multe utiltare pentru Windows-uri: https://www.uwe-sieber.de/misc_tools_e.html
Printre ele:
- COM Name Arbiter Setter = Aloca numerele porturilor seriale. Util pentru cei care folosesc convertor serial-USB si portul USB e mereu altul.
- Run As System = Daca drepturile de Admin nu-s destul... :zbang:
- Device Cleanup = curata device manager de toate stick-urile folosite in ultimii 20 de ani (sau cand l-ai instalat).
- Close Window = Inchide un program din linia de comanda (telnet, batch, etc.)
- USB Tree View = un fel de lsusb din linux.

• Like
Reactions: Neo

Neo

Motan agresif
Sugar daddy
Mulțumesc, Marius, am cu ce să mă joc acum :biggrin:

Ce mai ai prin garaj? :biggrin:

Neo

Motan agresif
Sugar daddy
Apropos, cum naiba scap de itemele care au un număr între paranteze? De exemplu Network adapters. Nu le afișează acel Device Cleanup.

Neo

Motan agresif
Sugar daddy
Bun, acum trebuie să ai și voie să-l rulezi pe computerul de la serviciu, ceea ce ar trebui să fie imposibil dacă sysadminul are mai mult de 2 neuroni :biggrin:

Neo

Motan agresif
Sugar daddy
Top Bottom