PC nou

Aha, și-i mai pun 8GB mai târziu. :biggrin: Nu mai contează dual channel, draci, laci? E OK placa aia de bază? Procesorul? Am eu o slăbiciune pentru MSI, asta veche a fost o drăguță. Și-mi place și suportul de la ei.
 
Skylake a aparut acum un an, iar de vreo luna a aparut Kaby Lake pe fix aceleasi chipsets, deci mai merge cativa ani chiar daca la anul apare Cannonlake pe socket nou, probabil. Dual-channel nu mai e mara branza in zilele noastre, cum zice miahi e bine. :smile: Iar MSI sunt foarte OK la placi de baza, poti merge linistit pe ei.
 
Nu mai contează dual channel. Doar în teste sintetice se vede ceva ca prin ceață, dar în aplicații efectiv ce contează e latența, și asta nu prea s-a mai schimbat de la DDR încoace (nu vorbim de specificația CAS, care e măsurat în cicli de memorie, ci latența efectivă în nanosecunde, care e în jur de 14-15ns la orice în afară de SDRAM-ul de acum 20 de ani). De-aia contează cache-ul de CPU, că mai rezolvă din problema asta de latență. Poți avea cazuri în care CPU-ul e "100%" utilizat când de fapt în 90% din timpul ăla doar așteaptă date din memorie, pentru că nu e optimizat programul :smile:.
 
Este OK si i3, daca nu poti tinti cu 280 ron mai sus, la i5. In principiu, cel mai ieftin i3 sau cel mai ieftin i5, pentru ca alea mai scumpe aduc cateva sute de mhz in plus pentru sume complet nejustificate, as zice eu. Memoria... care-i mai ieftina aia e cea mai buna.
 
Se poate și mai ieftin, nu se încălzesc așa rău cât să merite radiator.

La CPU nu e nimic interesant apropiat de prețul i3-ului. i5 6402p nu e mult mai rapid, în single thread e chiar mai lent (frecvență mai mică), și nu cred că-l vei folosi chiar cu toate 4 core-urile 100%, ca să vezi că există diferență de 25% în multithread.
 
Last edited:
WTF? 60 GB, 70 GB un joc?
Bine ai venit în 2016. Din păcate și alea de 60-70GB arată tot prost, nu pricep ce ia atâta spațiu sincer.

Acu' îți dai seama că îți trebuie și hdd :biggrin:.
Da, succes cu asta la cum se încarcă. Am un SSD de 1TB doar pentru jocuri online pentru că acolo chiar contează latența și timpii de încărcare, iar World of Warships cel puțin este incredibil de rapid comparativ cu HDDul.



Apropos, pentru cine nu a încercat, recomand noul DOOM. Cred că merge cam pe orice râșniță cu 60+FPS și detalii decente (au implementat și APIul Vulkan), iar feelingul este fix cel care l-am încercat când am jucat primul DOOM. Priceless.
 
Bine te-am găsit!
Da, și mie mi s-a părut că nu arată wow! față de jocurile mai vechi. E drept, eu joc acum la max. MEDIU ca setări pentru a avea fps bun.
 
60€ Doom, bag de seamă că încep să le vândă 1€/GB.
A fost la reduceri de multe ori 50% și sincer dintre toate titlurile AAA de anul ăsta, ăsta chiar își merită bănuții. Coloana sonoră o găsiți aici :smile:

 
Nasol, până la sfârșitul lui ianuarie trebuie să am sistemul. Chestie de promoție la rate, adică 18 bucăți fără dobândă. :biggrin:

Eu aș lua un i3 6100, am văzut că are review-uri bune.
Ce SSD să iau (200-300 lei), ar fi vreun avantaj să-l iau doar pentru OS?
 
Last edited:
Back
Top