1. This site uses cookies. By continuing to use this site, you are agreeing to our use of cookies. Learn More.

Noi apariţii/versiuni de software pentru Linux

Discussion in 'Software și sisteme de operare' started by creizi, Oct 17, 2003.

1. Gabriela

Gabriela Dominion

Wine 0.9.34

2. Pisoi

Pisoi Monsieur Pussycat

This looks awesome: LinuxMCE.
    P.S. Ştiu de MythTV etc., dar m-a atras ideea de soluţie la cheie, de simplu add-on la Ubuntu.

3. Marius '95

Marius '95 Membru Senior

Mai exact, cum controleaza acel linux toate dispozitivele? Relee controlate prin porturi? Audio prin fire? Wireless pt restul?

Cred ca trebuia sa postezi la topicul de "Programe de care n-a auzit nimeni".

4. Pisoi

Pisoi Monsieur Pussycat

Prin protocolul X10 şi interfaţa hardware pe care ţi-o cumperi (plus switch-uri etc. X10-aware, în casă).
    E o întreagă industrie în jurul lui X10. Un exemplu.

Oricum, partea cu automation e secundară. Eu am postat mai ales pe ideea de alternativă de server media.

5. satov

satov Membru Senior

Pe la noi nici nu e de asteptat sa auda lumea, desi mare parte din dezvoltarea "chestiilor" care stau la baza LinuxMCE s-a facut in Ro, la Iasi. Acu isi "ia zborul" in State.

X10 out of the box probabil. Cum se bazeaza pe Pluto, poate fi facut usor sa se pupe cu orice stie RS232, si in genere cu orice :biggrin:.

6. jarod

jarod Super Moderator

După 21 de luni de lucru, Debian „etch” 4.0 a fost lansat. Mai multe, aici.

7. Gabriela

Gabriela Dominion

Cedega 6.0, cu surle şi trâmbiţe.

8. jarod

jarod Super Moderator

Ubuntu 7.04

Din ce-mi amintesc, vine cu kernel 2.6.20, Xorg 7.2, Gnome 2.18, Windows migration tool şi oferă posibilitatea instalării de codecuri proprietare mai uşor.

9. Gabriela

Gabriela Dominion

A fost lansat Gentoo Linux 2007.0, cu numele 'Secret Sauce'.

Release Notes & Download.

10. Pisoi

Pisoi Monsieur Pussycat

A apărut Google Desktop for Linux.
    http://googleblog.blogspot.com/2007/06/google-desktop-now-available-for-linux.html

11. Velkan

Velkan Moderator

Sabayon Linux x86/x86-64 3.4 [Stable Release]

12. Mortifer

Mortifer Membru

A aparut Slackware 12!

Distribution features:
    Kernel 2.6.21.5
    X11 7.2.0
    KDE 3.5.7
    XFce 4.4.1
    HAL automounting for desktop users, an updated toolchain, and many other enhancements.
    Momentan se pot downloada iso-urile numai de pe torenturi.
    Downloads
    Pentru mai multe informatii http://www.slackware.com

13. Styr

Styr Follower of the old ways

OpenSuse 10.3 is out.

14. Thor

Thor Membru Senior

GIMP 2.4
    New features:

15. Styr

Vixta
    Nu e chiar asa nou da` e funny, Fedora Core cu iz de Vista. :tongue:

16. bausto

bausto The year of grace, 2007

Continuarea aici.

Last edited by a moderator: Feb 16, 2016
  17. Styr

gOS, s-a jucat careva cu asta?

18. Pisoi

Pisoi Monsieur Pussycat

19. Pisoi

Pisoi Monsieur Pussycat

20. AdrianB1

AdrianB1 Membru Senior

Ubuntu 8.04 - versiunea curenta este Alpha 3. L-am instalat rapid intr-o masina virtuala, m-am lovit de 2 probleme clasice si am renuntat:

- tot nu se face verificarea daca placa video suporta 24 bit per pixel, se forteaza modul respectiv si iese ... ce iese.
    - nu detecteaza placa de retea din masina virtuala. 7.04 o detecta si mergea impecabil, 7.10 o detecta dar nu isi lua IP decat dupa interventii manuale (prin GUI), 8.04 pare ca a detectat-o intr-un final dar nici dupa 15 minute nu reusise sa isi ia un IP de la routerul local.
    Ar mai fi o a treia problema, mai putin grava dar stupida: un boot de pe CD live in Safe Graphic Mode initializeaza si blocheaza ecranul intr-o rezolutie (nedeclarata :smile: ) atat de mica incat butoanele Next sau Cancel din Installer sunt in afara ecranului. Merge cu Tab-Enter - nu e bine? Tab-Tab-Enter (merge in majoritatea ecranelor) sau Tab-Tab-Tab-Enter ...

In rest, e o versiune foarte reusita. Detalii cand o sa o repare. Asta o sa fie cand o sa isi dea seama ca mai conteaza si calitatea, nu doar cantitatea (adica un release la 6 luni chiar daca nu merge tocmai bine).