1. This site uses cookies. By continuing to use this site, you are agreeing to our use of cookies. Learn More.

Noi apariţii/versiuni de software pentru Linux

Discussion in 'Software și sisteme de operare' started by creizi, Oct 17, 2003.

1. jarod

jarod Super Moderator

2. Gabriela

Gabriela Dominion

Mandriva Linux 2007

3. Styr

Styr Follower of the old ways

Qt 4.2
    Mai multe in Changelog.

Gnome 2.16.1

4. Styr

KDE 3.5.5
    Changelog
    :rulz:

5. Styr

KOffice 1.6.0
    Changelog
    Kernel 2.6.18.1
    Changelog

6. Pisoi

Pisoi Monsieur Pussycat

A apărut Flash Player 9 beta pentru Linux.

Download. Release Notes.

7. Gabriela

Gabriela Dominion

8. Gabriela

Gabriela Dominion

Fedora Core 6, codename "Zod"
    LE: Au apărut şi versiunile "Live-Spin".

Last edited: Oct 25, 2006
  9. Gabriela

Gabriela Dominion

După cum se anunţase, azi a fost lansată versiunea 6.10 aka "Edgy Eft" de Ubuntu Linux, alături de echivanlentele pentru KUbuntu şi Edubuntu.

Acestea beneficiază, însă, doar de 18 luni de suport (atât pentru versiunile desktop, cât şi pentru cele server) - comparativ cu versiunea 6.06, care era LTS ("long-term support").

10. Gabriela

Gabriela Dominion

Azi s-a lansat versiunea 4.0 de OpenBSD, iar o listă mai detaliată a schimbărilor este disponibilă aici.

Download.

(Şi da, ştiu că nu prea se potriveşte la Linux. :tongue:)

11. Pisoi

Pisoi Monsieur Pussycat

12. Velkan

Velkan Moderator

13. Pisoi

Pisoi Monsieur Pussycat

14. jarod

jarod Super Moderator

Kernel 2.6.20

Printre îmbunătăţiri se numără
    Full list of changes

15. Velkan

Velkan Moderator

Sabayon Linux

O distribuţie care, se pare, oferă suport hardware foarte bun şi o interfaţă grafică arătoasă şi bine finisată, plus uşurinţă în utilizare. :biggrin:

Sabayon Linux 3.26: home, download, review. Iar versiunea 3.3 e pe drum: Sabayon Linux 3.3: Almost there... :smile:

16. hulubei

hulubei questionable intruder

Răsfoind reviewul pot spune că mă atrage mai mult ca Vista să-l încerc să văd cum este. (Windows XP happy user here)

17. Velkan

Velkan Moderator

Press release: Sabayon Linux x86/x86-64 3.3

You don't say. :kul:

18. Velkan

Velkan Moderator

Review: Sabayon Linux 3.3 @ triedit.org

L-a încercat cineva?

19. jarod

jarod Super Moderator

Nu, dar cred că o să-l iau să văd ce-i cu el, că ş-aşa am două partiţii ext3, cu Ubuntu 6.10 pe ambele.

20. jarod

jarod Super Moderator

Am luat versiunea 3.2 (doar ăsteia i-am găsit ISO CD, cel pentru 3.3 avea 2+GB). Am instalat. O mers destul de repede, installer-u grafic arată chiar bine (cred că e bazat pe Anaconda). DE-ul default de KDE. Se poate activa uşor Beryl pentru a avea parte de eye-candy stuff.

Faptul că e Gentoo-based e cam naşpa pentru mine, odată pentru că nu am vreme să stau să compilez la greu pachete ş-apoi pentru că nu-s familiarizat cu modul Gentoo de configurare a tuturor treburilor prin sistem (flags, config files etc.). De asemenea, nici cu KDE-ul nu-s foarte obişnuit, Ubuntu folosind Gnome. Un ultim minus ar fi documentaţia specifică distribuţiei. Fiind Gentoo-based, majoritatea nelămuririlor se pot rezolva căutând în vasta documentaţie disponibilă pentru Gentoo, dar sunt unele lucruri specifice (mă gândeam să fac update de la 3.2 la 3.3) pe care nu le-am găsit (ok, nici n-am căutat foarte mult - doar pe wiki).

Partea bună e package managementul. Chiar m-ar încânta o distribuţie binară având un package management bazat pe emerge şi ebuilds. Sabayon cică se poate updata de la o versiune la alta fără a fi nevoie să compilezi chestii, iar cum ei zic că update-urile sunt frecvente, ar fi şi asta o variantă. Oricum, cred că următorul ISO care o să-l iau o fi cel de FreeBSD. :smile:

Despre Sabayon, un review găsiţi aici.