1. This site uses cookies. By continuing to use this site, you are agreeing to our use of cookies. Learn More.

Mini PC

Discussion in 'Ajutor: La cumpărături' started by Marius '95, Jan 12, 2018.

1. Marius '95

Marius '95 Membru Senior Sugar daddy

Mi-a sosit mini-pc-ul din China. Inca n-am HDD, dar simt nevoia imperioasa sa ma laud cu el. :biggrin:
    Chinezu' a fost lenes si a lasat BIOS-ul (UEFI, de fapt) asa cum a venit de la mama lui. Va las sa salivati la imagini.

Attached Files:

miahi and Quark like this.
  2. Neo

Neo Motan agresif Sugar daddy

Specs? Cât a costat drăcia? :biggrin:

3. Marius '95

Specs se vad din primele 3 imagini.
    A costat 1000 lei + 200 TVA + 100 ciubucul DHL ca m-a scapat de plimbat hartii + 100 memoria SH. Momentan n-are HDD/SSD.

4. miahi

miahi Wizzard Sugar daddy

CPU-ul e răcit pasiv? Că nu pare să aibă găuri, cel puțin pe partea asta.

Ar fi mai ușor de citit ecranele alea dacă n-ar fi 640x480 și n-ar arăta așa. Da, teoretic aș putea să le salvez și să le văd în altceva, dar tot 640x rămân și dacă faci zoom.

640.png

Neo likes this.
  5. Marius '95

Bine, hai sa fac un rezumat:
    Intel i5 4200U, 1.6 GHz, 4 GB DDR3L, 3 mini-PCI-E din care unul cu mSATA (posibil toate, nu stiu), un card wireless ordinar cu doua antene, 2 ethernet 1000, un cip audio Realtek ordinar, 1 SATA intern, 1 alimentare 5V-only pentru un hard SATA, carcasa are gauri in capac sa fixez hardul pe dinauntru, 6 seriale, 2 HDMI, multe USB3-uri, un mic-in, un line-out... cam atat.
    In poza 2 se vede in carcasa cu "fundul" scos. Fundul e plat, mai lat decat carcasa si are urechi pentru suruburi si gauri de montat hard pe dinauntru. Procesorul e pe partea opusa, in contact cu carcasa. Carcasa e aluminiu turnat, grea si cu cu striatii.

Eu zic ca e numai bun de mini-server la laborator.