Mini PC

Ce mă interesează sunt și alte opțiuni de miniPC cu i5-8xxx / 16-32GB RAM / M.2 SSD + SATA într-o cutie compactă. De exemplu Intel NUC8I5BEH (barebone kit, doar procesor i5-8259U lipit) care a apărut de vreo două săptămâni și e vreo 360€ fără memorie și stocare.

puterfixer, eu am așteptat NUC-ul acela de mi s-au lungit urechile (nu era pe nicăieri în stoc) și pana la urma am ales opțiunea cu i3-8109U. L-am împerecheat cu 8GB RAM + Samsung 970EVO + un HDD de 2.5 din sertar și l-am dat alor mei sa scap de vechiul Q6600. Pentru ce fac ei, drăcia merge ireproșabil.

La munca în ultimul an nu am cumpărat decât Intel NUC în loc de desktop-uri (i5 7th gen.; următoarele vor fi 8th gen.), dar nu pot să-ți spun cum se descurca la editare foto caci sunt folosite doar pentru business apps.
 
Acuma că am găsit și eu modelul ăla, recent lansat (și, surprinzător, deja disponibil în stoc), e cam #1 în lista mea :biggrin: Poate fi luat barebone și îi pun ce RAM/SSD vreau.

Lightroom e, cum să zic, un fel de business app :biggrin: la care operațiunile de bulk export durează ceva mai mult. Da' și la PC-ul actual terminam de editat pozele și îi dădeam drumul la export, apoi îl lăsam să-și facă mendrele câteva minute, nici o filosofie. La fel și la editare video și re-encoding, nu mor dacă durează ceva; n-o să cumpăr un supercomputer pentru un task necesar în 1/10.000 din timp. Și mă îndoiesc că pe un i5 seria 8 durează mai mult decât pe un i5 seria 2 din 2012, ori dacă mi-a fost ok până acum nu poate decât să fie mai bine de-acum înainte.

Apropo, procesorul din NUC nu are probleme să facă decoding la HAVC pe 10 biți, ceea ce-l face ideal și pentru un HTPC. Doar atât n-are, HDMI 2.0 pe direct. Dar n-am nici TV 4k, nici receiver compatibil, deci nu e pagubă man.
 
Fun fact: ultima versiune de Win10 (luata de pe site de la MS), la instalare pe NUC 8th gen, nu a fost în stare sa recunoască placile WiFi/Ethernet (a trebuit sa pun driverele manual), iar audio nu a mers decât după un update de BIOS.
 
BIOS e bine să fie actualizat înainte să te apuci să instalezi OS-ul, iar pentru OS nu mă surprinde să n-aibă drivere pentru modele foarte noi.
 
După o vreme de stat cu ochii pe fluctuația zilnică de prețuri (și magazine online care reduc prețul pe site doar când e vizitat de spiderii de indexare, ca să iasă primii în listă, da' apoi ridică prețul la loc), ieri am comandat NUC8i5BEH-ul la prețul cel mai mic de până acum, plus 2x16GB de memorie fiindcă srsly now o să mai fac io un upgrade în următorii 5 ani o laie. Ambele au avut cupoane de reduceri pentru comenzi făcute duminica, am ajuns cu ambele la aproape 600€ după 40€ reducere. Mai pândesc un SSD M.2 NVMe 22/80 Samsung EVO 970 să scadă sub 110€, și poate și un SSD Samsung EVO 860 SATA-III de 1TB dacă scade sub 150€, și probabil o licență de W10 x64 Home de 140€ retail, și iaca e 1000€ cutiuța.

Mă roade curiozitatea să-i fac niște teste comparative vs. i5-ul seria K din generația a 2-a de acum, doar că testul practic va fi reprocesarea de culoare a unor filmări subacvatice făcute cu GoPro-ul fără filtru roșu, și-mi vor trebui filmele procesate să fie gata de Crăciun. Nu prea cred că ajung toate componentele și apuc să-mi și migrez totul până atunci, deci o să procesez filmele pe sistemul actual și fac un baseline, apoi voi reface procesarea identică pe noul sistem ca să văd diferența.
 
Sunt curios, ce monitor folosești?

De asemenea, la 1000EUR mi se pare excesiv de scump, dar mă rog, dacă dimensiunile contează asta este. Să-l stăpânești sănătos, pix cu banana for scale pls.
 
E scump fiindcă e maxed out la configurație, cu 2 SSD-uri noi și generoase (juma de TB pe PCIe și 1 TB pe SATA) și maximul posibil de 32GB RAM. Puteam ieși la sub 600€ cu totul (340€ NUC-ul + 140€ pe 2x8GB RAM + 100€ pe o licență Windows OEM), refolosind SSD-ul de 256GB din sistemul actual. Încă mă mai gândesc dacă să iau totuși discul ăla SSD SATA sau mă descurc cu ce am, că nu prea îmi trebuie stocare locală multă. Și în sistemul actual am un SSD pentru OS + aplicații și intenționat un HDD rapid pe post de temp/scratch disk care, dacă ar fi SSD, ar îmbătrâni prea repede de la atâta frecuș.

Monitorul e un AOC i2769VM, 27" IPS, cu un panel de bună calitate. Dar e luat de 2 ani, între timp probabil au apărut modele ceva mai bune, sau cel puțin cu picior cu ajustare pe verticală.
 
Last edited:
Mă gândeam la rezoluție, 1080p ar trebui să fie ok să fie dus de grafica integrată.
 
Ah nici nu-mi fac probleme, ar trebui să ducă lejer FHD pe DisplayPort. O rezoluție mai mare (4K) ar fi posibilă, dar nu prea are sens pe un display de birou (23-27"). Nu începe cu RetinaDisplay :biggrin: Sistemul va fi suficient de portabil pentru a-l conecta la nevoie la vreun TV mare, dar puțin probabil. Pentru large screen entertainment (FHD sau 4K) mai degrabă voi folosi un media player - Fire 4K vine vinerea viitoare pentru Amazon Prime Video. Dacă aplicația Netflix de pe el suge și mor fără Youtube pe TV, mai stau să iasă Kodi Leia final bundled în OSMC și văd ce platformă hardware ar fi mai bună. Raspberry Pi nu prea duce decriptarea Netflix, poate o să iau un Vero dacă se dovedește ok cu noul Kodi.
 
Avem un NUC asemănător (cu o generație mai veche) la serviciu în sala de ședințe, legat la un TV 4k mare, merge super ok la orice în afară de jocuri.
 
Moș Crăcăcilă a venit mai repede. De dimineață mi-a dat idealo.de alertă că a apărut NVMe-ul ăla sub 110€, dar era pe Amazon Marketplace cu disponibilitate peste 2 săptămâni și am impresia că e un vânzător de chestii second hand sau ceva. În rest, tot de pe la 120-130 în sus. Două ore mai târziu, mă uit la plezneală și iată-l, 99€ în stoc livrabil în 2 zile pe notebooksbilliger de unde am mai luat chestii și-s de încredere. Ce-o să dorm io pe preș în weekend, după ce-mi ignor nevasta fiindcă meștereală la NUC :biggrin:
 
Să montez RAM și SSD va fi rapid. Dar să instalez Windows și actualizările la zi, să-i dau în cap la Cortana and stuff cu ShutUp10 și Spybot, să reinstalez toate aplicațiile... 4 ore lejer.
 
Eheee, rapid! Eu tin minte zilele Win95 cand nu aveam atata spatiu cat sa fac backup. Imi lua min. 3 zile o reinstalare. Aveam caiet cu procedura de instalare cu tot ce trebuie facut, programe, setari, sa nu uit vreo bifa pe undeva...

Pe de alta parte, imi aduc aminte zilele Win98 cand aveam CD-RW si spatiu o gramada. Instalatul pe alt sistem presupunea partitionat, facut sys C:, copiat imaginea drivespace, bootat si instalat drivere. 15 min maxim, cu toate programele si setarile la locul lor!
 
Last edited:
Eu imi aduc aminte de vremurile cand fiecare soft isi instala totul numai in subdirectorul lui (nu intr-o suta de alte locuri plus registry) si puteai sa salvezi oricand configuratia curenta, layout-ul, tot tot. Si noile versiuni puteau copia / importa configuratiile vechi. Eh...
 
Da, da, da, aveam partitie separata pentru astea. De fapt, inca o am si o folosesc.
Tip: multe programe inca se instaleaza doar in directorul lor. E suficient sa copiezi fisierele altundeva si sa dezinstalezi.
 
Ei hai că mai aveți un pic și vărsați o lacrimă pentru cum recunoșteați sunetul când trebuia să schimbați floapa la Windows 3.11. Weirdos :biggrin:

Tocmai am despachetat NUC-ul. Pentru cât e de compact, e GREU. Mă așteptam să fie mai plasticos, dar nu, talpa de la fund de tot e metal. Vineri ajung și memoriile, poate și SSD-ul pentru OS, dacă le livrează mai de dimineață o să pot sta cu un ochi pe instalare cât timp îmi fac treaba de serviciu. (Vinerea e ziua de lucrat de acasă.)
 
Moș Crăcăcilă a venit mai repede. De dimineață mi-a dat idealo.de alertă că a apărut NVMe-ul ăla sub 110€, dar era pe Amazon Marketplace cu disponibilitate peste 2 săptămâni și am impresia că e un vânzător de chestii second hand sau ceva. În rest, tot de pe la 120-130 în sus. Două ore mai târziu, mă uit la plezneală și iată-l, 99€ în stoc livrabil în 2 zile pe notebooksbilliger de unde am mai luat chestii și-s de încredere. Ce-o să dorm io pe preș în weekend, după ce-mi ignor nevasta fiindcă meștereală la NUC :biggrin:
Ultima mea meștereală a fost să montez silent coat și alte izolații în tower. Mi-a luat fix 2h. Nu cred că îți ia așa mult cu NUCul nici dacă te chinuiești. Evident, depinde ce conexiune la internet ai, dar instalat Windows și aplicații o să fie foarte rapid - doar să nu ai kits and stuffs.

Vezi, asta-mi place la Mec, iei computer nou, dai restore din Time Machine -> good to go. Nu trebuie să stai după el, își face toate chestiile singur :biggrin:

Vineri ajung și memoriile, poate și SSD-ul pentru OS, dacă le livrează mai de dimineață o să pot sta cu un ochi pe instalare cât timp îmi fac treaba de serviciu. (Vinerea e ziua de lucrat de acasă.)
Pix :biggrin:
 
Mai important, cine-mi cumpără towerul :biggrin: Încă mai am la cumnat în România o carcasă Antec NSK pe care n-o vrea nimeni, darămite cu componente înăuntru?
 
Back
Top