Mini PC

Marius '95

troubleShooter
Mi-a sosit mini-pc-ul din China. Inca n-am HDD, dar simt nevoia imperioasa sa ma laud cu el. :biggrin:
Chinezu' a fost lenes si a lasat BIOS-ul (UEFI, de fapt) asa cum a venit de la mama lui. Va las sa salivati la imagini.
 

Attachments

  • 20180111502.jpg
    20180111502.jpg
    54.6 KB · Views: 53
  • 20180111503.jpg
    20180111503.jpg
    66.8 KB · Views: 56
  • 20180112505.jpg
    20180112505.jpg
    37.4 KB · Views: 55
  • 20180112506.jpg
    20180112506.jpg
    35.9 KB · Views: 53
  • 20180112507.jpg
    20180112507.jpg
    54.6 KB · Views: 53
  • 20180112508.jpg
    20180112508.jpg
    44.1 KB · Views: 51
  • 20180112510.jpg
    20180112510.jpg
    41.6 KB · Views: 51
  • 20180112511.jpg
    20180112511.jpg
    50.5 KB · Views: 51
  • 20180112512.jpg
    20180112512.jpg
    43.2 KB · Views: 52
  • 20180112518.jpg
    20180112518.jpg
    52.3 KB · Views: 53
Specs se vad din primele 3 imagini.
A costat 1000 lei + 200 TVA + 100 ciubucul DHL ca m-a scapat de plimbat hartii + 100 memoria SH. Momentan n-are HDD/SSD.
 
CPU-ul e răcit pasiv? Că nu pare să aibă găuri, cel puțin pe partea asta.

Ar fi mai ușor de citit ecranele alea dacă n-ar fi 640x480 și n-ar arăta așa. Da, teoretic aș putea să le salvez și să le văd în altceva, dar tot 640x rămân și dacă faci zoom.

640.png
 
  • Like
Reactions: Neo
Bine, hai sa fac un rezumat:
Intel i5 4200U, 1.6 GHz, 4 GB DDR3L, 3 mini-PCI-E din care unul cu mSATA (posibil toate, nu stiu), un card wireless ordinar cu doua antene, 2 ethernet 1000, un cip audio Realtek ordinar, 1 SATA intern, 1 alimentare 5V-only pentru un hard SATA, carcasa are gauri in capac sa fixez hardul pe dinauntru, 6 seriale, 2 HDMI, multe USB3-uri, un mic-in, un line-out... cam atat.
In poza 2 se vede in carcasa cu "fundul" scos. Fundul e plat, mai lat decat carcasa si are urechi pentru suruburi si gauri de montat hard pe dinauntru. Procesorul e pe partea opusa, in contact cu carcasa. Carcasa e aluminiu turnat, grea si cu cu striatii.

Eu zic ca e numai bun de mini-server la laborator.
 
Mă cam mănâncă undeva să-mi schimb desktop-ul cu ceva mai compact și mai aproape zilelor noastre. Desktop-ul e vechiuț da' merge bine și foarte silențios - ASRock Z68 Extreme3, i5-2500K Sandy Bridge stock cu ceva monstru de radiator pasiv Scythe parcă, 16GB DDR3 în 4 stick-uri Corsair, MSI GTX 1060 3GB, într-o carcasă Antec midi (3 bay-uri de 5,25" și 2 de 3,5"). Urmează să-mi rearanjez un pic spațiul de lucru și aș vrea o cutie mică, ideal fixată pe găurile VESA de pe spatele monitorului. Va trebui să renunț la World of Tanks, în rest e same old - net, mail, office, foto. M-am tot uitat printre opțiunile de mini PC-uri de la HP, Dell, Lenovo, Intel NUC, Zotac, Asus, Gigabyte și alte câteva. Zotac iese în evidență că bagă o placă video de gaming în cutie, restul stau în configurații foarte business-focused.

Varianta 1 ar fi un Lenovo ThinkCentre Tiny M720q. i5-8400T Coffee Lake la 35W, 2 socluri SO-DIMM DDR4 până la 32GB, soclu M.2 pentru SSD PCIe sau Optane, M.2 pentru WiFi (da, o să-l leg pe wireless că nu pot trage cabluri peste tot), spațiu pentru un disc sau SSD SATA de 2,5", porturi USB3.1 gen 2 și 1, DisplayPort + HDMI și câteva altele analogice opționale. Vreo 550€ cu 8GB RAM și un SSD de 256GB.

Varianta 2 ar fi HP ProDesk 400 G4 Mini, cu avantajul că s-ar putea să-l configurez de la bun început cu ce RAM și SSD vreau (sau poate chiar fără). E proaspăt apărut, până acum 2 săptămâni vedeam doar 600 G3-uri cu procesor din generația a 7-a. Seamănă la configurația de bază cu Lenovo - i5-8500T Coffee Lake-S, maxim 32GB RAM, M.2 SSD sau Optane, HDD/SSD SATA de 2,5", 2 DisplayPort-uri și altele, cam 460€.

Varianta 3 ar fi Dell OptiPlex 3060 Micro Form Factor (MFF), tot cu I5-8500T, maxim 32 GB RAM, dar nu zice nimic de M.2 SSD. Cu 8GB RAM + 256GB SSD (SATA) e vreo 550€.

Ar mai fi și alte variante de luat în calcul? Dintre astea trei, ați avea vreo preferință (sau poate chiar experiență directă cu vreunul)?

Ce mă nedumerește e că modelele similare cu i5-7xxx sunt mai scumpe. De exemplu, HP ProDesk 600 G3, cu i5-7500T și-n rest la fel, e 740€ și a tot crescut în ultima lună. What gives?
 
Stai puțin, vrei foto gen Photoshop sau foto gen Instagram? Pentru că ce ai acolo este foarte ok pentru ce ai nevoie Photoshop/Lightroom sau ce vrei tu să procesezi light.

Mini PC agățat de monitor mie mi se pare că ai o singură posibilitate - iMac. Mai elegant, ai un OS bun, sigur și care este upgradat moca aproximativ o dată pe an cu variante care sunt mai rapide sau cel puțin la fel de rapide. Ai toate instrumentele necesare pentru ce ai scris tu acolo și este piesă de mobilier simpatică atunci când nu funcționează. Dar să schimbi ce ai acolo cu un mini PC din ce ai scris tu este sidegrade în cel mai bun caz. Da, prețurile sunt mai mari, dar ecranele alea de 27'' 4-5k sunt superbe.

Cu sistemul tău eu unul nu mi-aș face probleme. Eventual iei un SSD de 1TB pentru chestii și aia e.

Că întrebi de experiență, lucrez zilnic la spital pe Optiplex MFF-uri. Sunt decente pentru ce folosim noi (chiar super bune dacă iei în calcul că software-ul este oribil optimizat (baze de date în software proiectat pentru contabilitate adaptat la medicină... ugh), dar trebuie să iei în considerație că:
- este tot PC = cabluri MULTE. Monitor, tastatură, mouse, diverse alte periferice, are wifi, etc. Da, le poți minimiza sau folosești wireless (ce viață o fi aia :biggrin:), dar este tot un PC;
- pentru că-i PC, ești legat de winblows și winblows e oribil pe SFF/MFF imho. Ai nevoie de investiții mari ca să le faci să meargă bine (SSD M.2 performant, tot ai bottlenecks, etc);
- posibilități foarte limitate de upgrade, n-ai spațiu să bagi o scobitoare;
- este pentru contabili blazați care sunt sătui de viață și-s morți pe dinăuntru și faptul că folosesc un PC handicapat nu îi mai afectează cu nimic :biggrin:

În concluzie (poate sunt biased):
- nu renunța la un PC care îți oferă și posibilități de entertainment;
- dacă vrei musai, fă pasul la un Mac. Va ține ani de zile (MBP meu are 5 ani bătuți pe muchie, merge efectiv ca nou;
- dacă vrei ceva mini, ia o tastatură 60% (sugestie Vortex Pok3r sau Happy Hacking Keyboard Pro 2) și vezi cum crește spațiul pe birou.
 
Poze adică Lightroom, în care și procesorul vechi cu 16GB de memorie se descurcă excelent. Cam asta e cea mai intensă activitate. Și WoT din care o să ies. OS-ul e deja pe un SSD, restul datelor le voi consolida din vreo 4 discuri în doar 1 + NAS.

Scopul ar fi eliminarea cutiei imense de sub birou, și un birou mult mai compact într-o altă cameră unde spațiul și estetica contează. Un mini PC prins de monitor are exact zero cabluri vizibile: power brick-ul e ascuns, cablul video poate fi și doar de 10cm, rețeaua e wireless, tastatura și șoarecul sunt wireless. Și dacă bag 16GB de memorie, un SSD M.2 pentru OS și încă un HDD (sau chiar SSD de 1TB, e 150-ish euro unul) nu mai am ce nevoie de upgrade viitor să fac.

Apple nu e în cărți pentru mine. Fac parte din grupul minoritar al celor cărora interfața grafică le repugnă. Asta e. Plus că nu am de gând să dau vreo para chioară acelei companii. Long story, nu pot fi convins altfel.

Teoretic nevoile ar fi rezolvate și de un SFF cu i5 gen 4 sau 6. Sunt mai ieftine, se găsesc second hand, dar mi se par prea scumpe pentru cât sunt de vechi moral. Să schimb o mașină veche cu una nu chiar așa veche doar fiindcă rămâne loc în garaj și pentru biciclete nu mi se pare o afacere.

Și cu tastatura ce vrei să spui, să mă chinui un pic când am câteva minute libere? :biggrin:
 
- dacă vrei musai, fă pasul la un Mac. Va ține ani de zile (MBP meu are 5 ani bătuți pe muchie, merge efectiv ca nou;
N-ai inteles nimic din video-urile lui Louis Rossmann? :tongue:
 
N-ai inteles nimic din video-urile lui Louis Rossmann? :tongue:
Cred că tu nu ai înțeles că și el însuși spune că Apple sunt geniali la multe chestii, au doar practici de cacao. Pe de altă parte, în UE nu prea ai probleme cu garanțiile etc pentru că legislația este mult mai dură decât în US. Depinde de cerințele personale dacă poți accepta asta sau nu. Pentru mine nu există alte laptopuri decât Macbooks, deși astea noi sunt absolut groaznice - răcire subdimensionată, probleme de throttling, porturi reduse, etc.

puterfixer - am înțeles, ai fost downgradat și exilat într-o cameră mai mică și nu mai ai voie să te joci :biggrin: Glumesc, evident, sincer dintre alea aș merge pe Dell pentru că au suportul tehnic cel mai bun. Apropos, dacă ai impresia că Lightroom o să se descurce mai bine pe un procesor mai nou care este răcit de o chestie subdimensionată și o să fie și silent... te înșeli.
 
SFF-urile alea suna foarte bine, cu putin cable management nu se vede decat monitorul si ramai doar cu cablul de alimentare al monitorului daca iei tastatura + mouse wireless, desi astea nu incurca foarte tare. Personal as prefera un laptop legat la monitor decat mini pc-urile astea fiindca preturile sunt oarecum similare.
 
Unealta mea de zi cu zi e un Lenovo ThinkPad T470, cu un i5-6300U SkyLake, 8GB DDR4 și SSD. Și merge decent pentru câte bălării corporate conține - dacă n-ar avea jegul ăsta de Symantec Antivirus și softul mai dubios de full disk encryption încărcat la boot de la Sophos și dacă ar avea încă 8GB de memorie, probabil ar zbârnâi. Și asta dintr-un procesor U, nu T. O configurație ceva mai bună într-o cutie și mai compactă ar trebui să fie boboc.

Un laptop costă tot pe-acolo, dar n-am nevoie de portabilitate, am nevoie de display de calitate (pe care-l am deja sub forma unui monitor), și amprenta unui laptop pe birou e prea mare. Iar dacă iau laptop ca să stea permanent într-un docking station conectat la monitor și tastatură, de ce mai iau laptop și nu mini PC?

Prima opțiune a fost Lenovo tocmai fiindcă știu ce calitate a construcției și răcirii are de obicei. HP, dunno, trebuie să-l văd; e mai atractiv la preț și la posibilitatea de configurare (pentru a evita să plătesc piese pe care oricum le voi înlocui când pun RAM mai mare și un anume SSD, nu ce oferă HP). Iar experiența recentă cu laptopurile Dell, unde sunt cam aceleași constrângeri de spațiu, a fost destul de proastă din cauza răcirii prost dimensionate chiar și pentru mers în idle. Aș considera Dell mai sus în clasament doar cu niște review-uri super bazate care să demonstreze o construcție mai bună decât a lui Lenovo.

Îmi amenajez în sufragerie un colț de lucru și sunt foarte constrâns de spațiu, iar timpul oricum nu-mi mai permite să mă joc. Camera denumită în planurile casei „Arbeit-/Kinderzimmer” va trebui să o eliberez până la vară de orice înseamnă Arbeit ca să fac loc pentru cealaltă destinație. Și dacă mă așteaptă niște ani de somn prost, cu siguranță nu vreau să adaug la asta și scârba instantă a GUI-ului Apple :biggrin:

PS: Cam singurul considerent pentru care aș pune on hold toată tărășenia ar fi perspectiva nu foarte îndepărtată a unor viitoare procesoare Intel fără Meltdown/Spectre, ceea ce nu prea se întrevede fără o schimbare radicală de ahitectură. Dar e un motiv în plus pentru a evita sisteme mai vechi de 2-3 ani, pentru care producătorii nu s-au obosit să facă patch-uri.

Experiența relatată cu MFF-urile Optiplex din sistemul medical britanic mi se pare perfect aliniată cu așteptările mele legate de veleitățile IT-ului din sistemul medical britanic. Tre' să se angajeze undeva și IT-iștii ăia care n-au trecut de cerințele interviurilor de la firmele de contabili. :biggrin:
 
Cum ar fi să nu ai nevoie de antivirus deloc și să ai full disk encryption nativ OS-ului? Care încă poate deschide 500-600 RAW-uri de 75MB bucata în Lightroom aproape instant cu 16GB RAM deși e vechi de 5 ani? Nu pricep cum te descurci cu doar 8GB RAM, 2570p-ul meu începea să guițe din cauza Chrome la >10 tabs deschise.

N-am zis să-ți iei macbook. Apropos, ai folosit GUIul de la Apple în ultimii 10 ani? Cu un mouse obișnuit (hint, da, merge rclick). Nu pricep de unde "scârba" când folosești jegul de Windows 10 zilnic (care imho este la ani lumină în spatele Apple, mai ales la scaling cu rezoluții mari, 4k+); desktopul Windows arată ok la 1440p maxim, dincolo e râsul curcilor. Sincer să fiu nici nu am mai deschis PP în ultimii ani ca să fac vreo prezentare, totul merge prin Keynote pentru că arată bestial și toată editarea ia mult mai puțin la final. Modul în care sunt organizate instrumentele cu care lucrezi, ergonomia - sunt la fix.

Felicitări! Ce să spun, ar trebui să treci pe TBSuri în cazul ăsta. Nu cred că grafica integrată duce Civ VI însă :biggrin:

Apple ... geniali ... :biggrin:
Încă mai sunt pentru anumite lucruri, să spui altceva este pur și simplu să îți pui intenționat ochelari de cal. Produsele lor sunt (încă) populare pentru că nu au aruncat la gunoi (încă) chestiile care îi fac buni. Cel puțin pe partea de productivitate nu am întâlnit ceva mai bun, mai ales pe partea de multimedia.
 
O configurație ceva mai bună într-o cutie și mai compactă ar trebui să fie boboc.
I know, right? :biggrin:
i7+16Gb RAM + 256 GB SSD zbarnaie si e rece, ceva mai caldut legat la monitor dar nimic de speriat.
 

Attachments

  • lenovo.jpg
    lenovo.jpg
    197.5 KB · Views: 23
Depinde ce ronțăie. Al meu cam începe să gâfâie când începe să compileze chestii mult.
 
Neo e laptopul de serviciu, nu mă pot băga cu șurubelnița în el să-i fac upgrade :biggrin:

Cât despre Apple vs PC, dezbaterea mă lasă rece, ține (și) de gusturile fiecăruia. Ce mă interesează sunt și alte opțiuni de miniPC cu i5-8xxx / 16-32GB RAM / M.2 SSD + SATA într-o cutie compactă. De exemplu Intel NUC8I5BEH (barebone kit, doar procesor i5-8259U lipit) care a apărut de vreo două săptămâni și e vreo 360€ fără memorie și stocare.
 
Dell OptiPlex 3060
Ca tot m-ai facut curios, nenea asta zice ca are fail rate bun la modelul 3050:


We have 46 Dell optiplex 3050 MFF machines on hand. 13 have presented with video output issues over HDMI or no output at all. We tested all of the units with the same set of cables connected to the same peripherals. They were also tested using a straight through HDMI cable with the same results.

13 din 46, cred ca e mai mult decat un simplu ghinion.
 
Back
Top