La cratiţă! Secţiune pentru gurmanzi.

Deci vacanța fuse şi se duse şi slană n-am apucat. În schimb a fost ciorbă rădăuțeană şi de burtă, cârnați, mici şi ceafă de porc la grătar (adevărat) și papanași. Am scăpat şi la niște șaorma pentru că pofte.

00e29bb9a98f1acade277f1e84d5bda0.jpg


29c1bcd1f9ac812674c8c8850eab7bd6.jpg


Sincer astea sunt momentele în care mă apucă depresia adevărată, poți găti tot ce-i prin ro şi aici, dar nu are același farmec. Păcat că se strică tot farmecul când vezi de fapt iar toate problemele care nu s-au schimbat deloc în șase ani de zile şi deja faci planuri pentru țări şi mai calde (ca Noua Zeelandă, de exemplu).
 
Last edited by a moderator:
3. N-o fi ideal aspectul, insa asta nu afecteaza un nici un fel gustul.
Dimensiunile diferite înseamnă că sunt și pătrunse diferit de mirodenii/sare/fum/aer/etc, adică diferă gustul și modul cum se păstrează pe termen mai lung de la bucată la bucată.
 
Bănuiesc că grosimea e cât de cât apropiată la toate, astfel încât restul dimensiunilor contează mai puțin dpdv al eficienței tratamentelor termo-chimice. :smile:

Cu 50-60 lei 2 persoane mananca decent. Revin cu foto ca se raceste ciorba.

38 lei "tava secuiască", din care mănâncă lejer 2 persoane. Platou cu cca. 900 g de mâncare: cârnați, grătar porc, slăninuță prăjită (mniam-mniam!), brânză de burduf, cartofi țărănești, roșii, ceapă roșie...
 

Attachments

  • IMG_20170105_153837.jpg
    IMG_20170105_153837.jpg
    97.7 KB · Views: 25
  • IMG_20170105_154001.jpg
    IMG_20170105_154001.jpg
    88.3 KB · Views: 25
  • IMG_20170105_154016.jpg
    IMG_20170105_154016.jpg
    93.1 KB · Views: 24
  • IMG_20170105_154020.jpg
    IMG_20170105_154020.jpg
    79.6 KB · Views: 24
Nu rade, ca mie imi place brocoli; nu puree, ci la abur, dar imi place. Iarna asta am cu vreo 3 kg mai putin decat iernile de acum 3-4 ani, desi am bagat si ceva slanina la bord, in cantitati moderate.
 
dreamer are dreptate. Dietele bazate pe grăsimi și ceva proteine (aka low carb) schimbă metabolismul pe cetoză și mai degrabă slăbești, fiindcă cetoza înseamnă consumul grăsimilor.
 
dreamer are dreptate. Dietele bazate pe grăsimi și ceva proteine (aka low carb) schimbă metabolismul pe cetoză și mai degrabă slăbești, fiindcă cetoza înseamnă consumul grăsimilor.

Doar in cazul in care nu bagi carbs, problema la dietele keto este că imediat ce ai băgat o bomboană de pom de ex se duce naibii toată cetoza.
 
Last edited by a moderator:
Ketosis (din lipsă de cuvînt în limba română, cetoză înseamnă altceva) nu slăbește, doar asigură cetone pentru alea aproximativ 30% de celule (discutabil rău numărul) din creier care nu pot fără glucoză.

Dacă vreți să vorbim despre slăbit, facem topic separat. :biggrin:

Dar nu, slănina nu îngrașă. :smile:
 
Da, eu așa am mîncat zilele astea. Păcat că nu e mai des cu slănină, că așa aș mînca mereu. Unt, la fel: cu cuțitul. :smile:
 
La fel faceam si eu pana la ultimul control anual, cand am constatat că mi-au explodat valorile colesterolului. Pana mai ieri chiar imi era ciuda ca am valori surprinzator de mici, la limita patologicului. Ei bine, acum nu-mi mai e!
 
Poate ti-a explodat HDL-ul, semn ca o sa traiesti 100+. :smile:
Raman la gusturile cu care sunt eu obisnuit: pita coapta pe vatra, cu slana si ceapa rosie. :smile: A si inca ceva lichid, 55+. :biggrin:
 
Back
Top