Jocuri noi, addon-uri, ştiri

Xllerator

Colţ Alb
Pentru cine a jucat Disciples II, GameZone.com are o veste buna: Strategy First a lansat la apa un stand-alone expansion pack, numit Disciples II: Rise of the Elves.
Personal, nu am jucat prea mult DII, dar atit cit am facut-o m-a dus la concluzia ca e o alternativa serioasa la Heroes. De exemplu, bataliile mi s-au parut mai complicate, in sensul ca elemetul strategic este mai pregnant.

Printre noutatile aduse:
"- A New Playable Race (Elves) With Over 35 New Units
- A New Unique Elven Campaign of 8 Quests
- 7 Saga-Based Skirmishes (alternate takes on battles...etc.)
- Over 20 New Unique Spells and Attacks for the Elven Race
- 8 New Neutral Units and New Bosses
- New Terrain Type, Landmarks, and Artifacts
- Additional Battle Music and Themes for Capitals.
"
Etc.

Apropo, ca site-uri, mi-au placut mult atit cel al producatorilor cit mai ales acesta. :smile:
 
Last edited by a moderator:
Tot GameZone.com ne anunta ca Deus Ex: Invisible War este Gold.
Am vazut jocul original, Deus Ex, (l-am si jucat citeva ore) si mi-a placut atmosfera. Desi multi i-au laudat grafica, aceasta nu a fost prea pe gustul meu, desi e posibil ca si platforma nu tocmai stralucita sa fi rapit din placere.
Cu toate acestea, am o mare problema: nu pricep de ce se tot trimbiteaza "originalitatea" lui Deus Ex (unii chiar lesina numai cind se gindesc), cind, de fapt, e aproape o clona! Ma rog, nu chiar clona, nici n-ar avea cum, distanta in timp e prea mare. Dar este inspirat clar (poate mult prea clar si poate mult prea mult) dintr-un joc vechi, teribil la vremea lui, nu neaparat prin publicitatea de care a beneficiat, cit prin idei si lungime: Strife. Si n-am citit nicaieri ca D.E. ar avea vreo legatura oficiala cu acesta din urma. :rolleyes:

Deci, ca sa fie clar: povestea lui Strife seamana cu cea din Deus Ex. Atmosfera mi-a parut chiar identica, cu toate ca jocurile sint despartite de multi ani (si implicit de tehnologie), cu mentiunea ca Deus Ex pare a pleca de la jumatatea lui Strife, mai precis de la revolta. Plus multe alte detalii care... fac asemanarea.
In loc de concluzie: nu seamana, ci chiar pare un remake. E adevarat, mult evoluat, dar cind aud de "mind-blowing originality", parca... :smile:
 
Citind stirile de pe net, am dat de anuntul de pe Clubic.com care ne informeaza ca amatorii de Unreal 2 au primit un cadou: XMP, adica eXpanded MultiPlayer, addon care reduce la tacere vocile ce criticau jocul pentru lipsa modului multiplayer.

Nu (mai) sint un amator de Unreal dar, citind stirea in cauza si vazind si citeva screenshot-uri, as fi dispus sa trec peste sugestiile cunoscutilor ("nu e cine stie ce...") si sa incing citeva "batai multiplayer", macar in amintirea epocii Half Life, apusa de multa vreme. Asa, ca sa ma readuc in simtiri... :biggrin:
 
Fanii seriei Doom au primit zilele acestea o veste importantă: Doom III se apropie de lansare, care pare să fie fixată de către id Software cândva la sfârşitul acestei veri.
"This summer we're sending game fans on a first-class trip to Mars--with a layover in Hell..." - Todd Hollenshead, CEO @ id Software
Sursa.
 
Un interviu interesant cu Feargus Urquhart (fost preşedinte Bioware) de la Obsidian Entertainment pe tema jocului Neverwinter Nights 2, anunţat pentru anul 2006.
 
Conform celor de la Gaming Horizon, Konami a trimis în magazinele din America de nord jocul Silent Hill 4: The Room, în variantele pentru Xbox, PlayStation 2 şi PC. Probabil că în câteva săptămâni îl vom avea şi aici, deşi după ce o căutare pe gameshop după "silent hill" mi-a dat un singur rezultat şi anume Silent Hill 3 (pentru 2 n-or fi avut cerere?) mi-a mai trecut entuziasmul. Un review al jocului pentru varianta PS2 găsiţi pe IGN.
 
Cel mai complet demo pe care l-am jucat până acum (are multiplayer, câte o hartă pentru fiecare mod de joc şi este perfect pentru un joc rapid la firmă fără să te ia durerea de cap că ai licenţa pe persoană :wink:) primeşte un upgrade.
Este vorba de Unreal Tournament 2004 Demo, versiunea 3334 şi aduce mici modificări ale engine-ului şi o nouă hartă pentru modul Capture the Flag şi (preferata mea) o nouă hartă pentru modul Onslaught.
Are 282MB şi îl puteţi lua de aici sau de aici. În scurt timp probabil va fi disponibil şi pe servere mai aproape de noi. :smile:


Dacă sunteţi interesaţi, mai este disponibil pentru download şi un demo multiplayer de 166MB pentru Colin McRae Rally 2005 aici.
 
Intre multitudinea de jocuri ce au aparut sau urmeaza sa apara foarte curand, mi-a sarit in ochi Bloodrayne 2. Jocul, gold de cateva zile, va fi lansat oficial pe 12 octombrie. Ceea ce e deosebit la acest joc, altminteri banal (joc cu bampiri si bampiroaice) este publicitatea pe care i-au facut-o producatorii, de la revista de benzi desenate, pana la un film omonim (filmat in .ro, cu Kristana Loken interpreta principala :goofy:) si chiar o aparitie in Playboy.:biggrin:
 
Nu stiu daca e loc de hype pe threadul asta, dar astept jocul asta de mult : iata niste screenshoturi noi din World of Warcraft pe www.mmorpg.com. Un hurrah Blizzard si in continuare un salut muncitoresc pentru un alt mmo pe care il astept : Middle Earth Online de la Vivendi (hype bunicel, engine-ul capabil, cam putine informatii despre development, dar nu sta in coada de peste).
 
hmm... vad ca MMO-urile prind, deci iata un alt MMO celebru : Eve Online, care, cred eu e pe deplin apreciat de fanii Homeworld si nu numai. Eve e destul de matur, are cateva awards, comunitatea e puternica, iar feelingul e garantat. Aparitia Eve a smuls MMO-urile din epoca RPG-urilor fantasy, si o gramada de oameni care voiau altceva au intrat acolo si joaca in draci.

Iata o mica povestioara (daca aveti timp sa o cititi pe toata) despre atmosfera EVE online. Nu stiu daca e adevarata dar mie mi s-a parut geniala.
 
Un joc care e realizat de 'tradatorii' de la Blizzard si care promite sa fie ceva interesant - Guild Wars.

Data lansarii se estimeaza a fi 5 februarie 2005.


Preluat de pe site-ul producatorilor (www.arena.net):
Guild Wars is a competitive online role-playing game. Players can engage in cooperative group combat, in single player adventures, or in large head-to-head guild battles. Guild Wars is a mission-based game set in a stunning 3D fantasy world that offers full, integrated support for guilds. Because the team that is developing Guild Wars has had experience creating successful online game series such as Warcraft, StarCraft and Diablo, the members are familiar with the complex issues surrounding online games, and are creating a game that's both easy to learn and compelling to play long term, and yet doesn’t require players to spend hundreds of hours slogging through the preparation just to get to the fun bits.
 
Conform celor de la Home LAN Fed, action RPG-ul Vampire: The masquerade - Bloodlines nu va avea mod multiplayer. Deşi în preview-urile iniţiale modul multiplayer era luat în considerare, se pare că producătorii au luat decizia de a se concentra asupra experienţei singleplayer.

GTR - FIA GT Racing Simulation Official Demo - 205.6MB


Star Wars Knights of the Old Republic II: the Sith Lords - Movie trailer "planet Korriban" (320x240, 1:23, MOV)

Beginning approximately five years after the events of the first Knights of the Old Republic, The Sith Lords takes players on an entirely new journey as they assume the role of what is believed to be the last Jedi in the galaxy. The game features a cast of memorable returning characters and sinister new villains...
 
Last edited:

Attachments

  • halo2new_1097518275.jpg
    halo2new_1097518275.jpg
    26.9 KB · Views: 1,095
Halo 2 leaked

Late last night a copy of Microsoft's latest FPS shooter leaked onto the internet. The copy contains French audio and is spreading rapidly on IRC and bit torrent sites. Halo 2 isn't due to be released Officially until early November across the world.
 
Commandos Strike Force Announced

Commandos Strike Force este un First person shooter bazat pe seria Commandos care va fi disponibil în primăvara anului viitor pentru PlayStation 2, Xbox şi PC.

Ignacio Perez, ceo of Pyro Studios says:
"By combining the tactical approach of the previous Commandos games with the intense action of a fps, Commandos Strike Force will provide a more cerebral approach to the war game genre. Strike Force is our most ambitious project ever and we believe that this game will set a new benchmark for World War II videogames."

Site oficial: http://www.commandosstrikeforce.com/
 
Revin cu o stire legata de Guild Wars. Intre 29-31 Oct 2004 va lua loc al doilea World Preview Event.

Pe scurt, veti putea sa incercati jocul pt. 3 zile gratuit. Clientul are cam 100k si din cate se pare jocul e jucabil chiar si cu un modem obisnuit (56k), tehnologia de streaming incarcind doar zona in care te afli in acel moment si nu toate fisierele jocului.

Din cate am citit, in acest an la E3 au fost intre 150-200 de mii de oameni care descarcau date si jucau simultan pe serverele lor asa ca nu ar trebui sa aveti nici o problema in mod normal.

See you there! :thumbs:
 
Back
Top