Întrebări pe care ni le punem de mult

Singura data cand imi scade viteza de download este atunci cand este HDD-ul overloaded. Mi se intampla la orice torrent > 5-6GB si dureaza in functie de marime, 10-20 sec. Nu mi-am batut capul cu setari & stuff, mi se pare ca e pus sa creeze intreg fisierul pe HDD la inceput si poate d-aia se intampla asta. Folosesc uTorrent 2.2.1. Am folosit o perioada si qbittorrent si nu aveam hdd overload. Da' imi pasa atat de putin de asta incat nici macar nu m-am obosit sa modific ceva prin setari.

Da, sunt ok, dar ma cam doare o masea si sunt cam irascibil.
 
Eu nici nu știam că se poate fără variație. :smile: Peste tot pe unde am pus, îmi merge uneori foarte bine, alteori foarte prost, pentru scurte perioade de timp. :smile:

(nu mă refer aici la Disk Overloaded, ia cu câțiva kilo minute/zeci de minute bune)

Cel mai neplăcut e când e freeleech pe Bitme, sau alte asemenea, și vrei să downloadezi/uploadezi cât mai mult în timp scurt, și nu prea merge.
 
Aveti idee cum se misca Depanero cu service ul la Emag?

A crapat sursa computerului din cabinet si cu toata nebunia asta cu cardurile de sanatate, trebuie sa rezolv problema destul de repede. Ar putea folosi un laptop pe termen scurt, insa ma intreb daca sa o lungesc pana se rezolva RMA ul la emag sau sa cumpar o sursa noua?
 
Se misca ilogic, am avut un stick USB defect din fabrica si a durat vreo 2-3 zile sa se convinga ca e defect si sa imi dea altul in loc. Testarea efectiva a luat probabil 30 de secunde.
 
:smile:)
Ai si tu dreptate, probabil n-ar trebui sa ma agit prea tare, ca oricum pana se pun pe coada cei de la CNAS sa vada de ce nu merje cum trebuie sistemul, probabil o sa-mi trimita si mie Depanero sursa reparata.
 
Momentan sistemul integrat sughita la greu. Pe linga chestiile uzuale de inceput de luna plus noul contract de la 1 Mai au aparut si cardurile.
E nebunie la ghisee si e nebunie si la furnizori.
Plus de asta din cauza gilmelor din SIUI/CEAS o mare parte din cardurile care erau OK ieri azi apar cu mesajul Card invalid (-5) cind sunt introduse in cititoare.
Pentru a scapa de acest mesaj trebuie sa le reparam noi la casa. Azi a fost distractiv ca sa zic asa. Banuiesc ca de miine o sa fie si mai si.:capu:

LE: Dar partea mai dureroasa e cind vin oameni de la Cuca Macaii trimisi de diferiti doctori care vad ca omu' are problema cu cardul si in loc sa-l rezolve fara card ca pina acum ii trimit la noi.
Si sincer mi-au venit citiva care deabia se tineau pe picioare (cancer, diabet, etc) doar ca asa a vrut muschiu' medicului.
 
Cu Depanero e la noroc:
- am trimis un laptop Lenovo nou nout caruia nu-i mergea tasta Q si au inlocuit tastatura dupa o saptamana
- am trimis un Ultrabook Asus cu SSD defect, iar dupa 40 de zile inca auzeam greierii... Dupa ce am dat un telefon sa-i intreb de sanatate au zis ca verifica si ma suna. La scurt timp am fost sunat de cei de la PCGarage, de unde il cumparasem, (probabil au luat legatura Depanero cu ei) care s-au oferit sa mi-l schimbe sau sa-mi returneze banii.
 
LE: Dar partea mai dureroasa e cind vin oameni de la Cuca Macaii trimisi de diferiti doctori care vad ca omu' are problema cu cardul si in loc sa-l rezolve fara card ca pina acum ii trimit la noi.
Si sincer mi-au venit citiva care deabia se tineau pe picioare (cancer, diabet, etc) doar ca asa a vrut muschiu' medicului.
Am un prieten care este medic de familie și din câte am înțeles nu au voie să îi facă nimic pacientului dacă jegul ăla de card nu funcționează. Probabil îl pot trimite la urgențe, dar la fel de probabil nici acolo nu poți face nimic omului fără cardul vieții. Mie mi se pare o chestie absolut groaznică, dar mno, ăsta este sistemul.

Ca idee, eu momentan sunt pe urgențe și mă gândesc că la câtă hârțogăraie am & stuff, tot pacientul este prioritatea #1 și singura problemă adevărată este că nu suntem destui medici și chiar dacă ajungi la urgențe timpul mediu de așteptare pentru pacient este de ~3-4h. De exemplu azi am stat cam 1h+ peste program să ajut tura de noapte care avea ~11 pacienți de văzut și erau trei oameni. Cât am fost acolo extra, am văzut un pacient cu sepsis care deja avea vreo 4h de așteptare și o cucoană care n-avea nici pe naiba (în afară de panic disorder, da, există așa ceva și nu-i prea de glumă) și mai rămăseseră doi (restul de 7 erau în A&E proper, 2 uși distanță, nu pe MAU), iar din cei trei mușchetari seniorul era dormit vreo 2h din 24h și din ceilalți doi unul era în slow-mo mode. Plus că încă mai curgeau uamini, noroc că numărul ăsta este doar pe medicale (mai erau 3 de pe chirurgie și 3 urgentiști proper care acopereau A&E) Sincer mâine va fi super distracție (insert ghilimelele de rigoare), cel mai probabil iar o să fiu singurul de pe medicale care acoperă A&E pe timpul zilei yay.
 
Am un prieten care este medic de familie și din câte am înțeles nu au voie să îi facă nimic pacientului dacă jegul ăla de card nu funcționează. Probabil îl pot trimite la urgențe, dar la fel de probabil nici acolo nu poți face nimic omului fără cardul vieții. Mie mi se pare o chestie absolut groaznică, dar mno, ăsta este sistemul.
Pai fix asta e problema. Daca nu functioneaza cardul sau omul nu il are sau nu vrea sa-l foloseasca medicii sunt obligati sa le presteze servicii medicale ca si pina acum.
E lege. E Ordin. E comunicat de presa. Sunt iesiri la teveu. Dar din pacate e reavointa sau hai sa zic neinformare din partea medicilor.
 
Probabil îl pot trimite la urgențe, dar la fel de probabil nici acolo nu poți face nimic omului fără cardul vieții. Mie mi se pare o chestie absolut groaznică, dar mno, ăsta este sistemul.

La urgente te primeste si fara card.
BTW, eu de unde imi ridic cardul lui peşte? De la medicul de familie?
 
Ca să se mai cheltuie niște bani de-ampixu' (și niște bani în viitor când o să vină cineva cu „stai că am făcut o prostie, trebuia să integrăm actul de identitate și permisul de conducere, să mai cheltuim ceva pentru asta”) și să avem motiv să facem mișto de moldoveni că au încercat să scoată bani de pe carduri băgându-le în bancomate. Că altfel, dacă o iei pragmatic și cauți vreun beneficiu cuantificabil undeva - pentru asigurat, pentru medic, pentru sistem, pentru stat - nu cred că identifici vreunul, ba din contră.
 
Si atunci la ce mai foloseste cardul asta daca e optional?
E optional o perioada. La fel ca si la introducerea retetei electronice ambele sisteme au mers in paralel o perioada. Asa e si acum.

La ce e bun? Teoretic la stoparea platii unor servicii fictive. Fiecare serviciu va fi autentificat/validat in sistem doar in prezenta cardului.
Dar stiu, de la teorie la practica e drum lung. :smile:
 
Și i-a durut neuronu' să upgradeze actul de identitate la dimensiuni europene, cu cip și date biometrice, ca să servească și drept act de identitate, și card de sănătate, și token de semnătură electronică pentru vot, și permis de conducere. Că doar idealul meu în viață e să am portofelul cât mai plin de carduri.
 
De ce sa faci o aplicatie care sa faca 2 functii si care sa coste 1 meleon cand poti face 2 aplicatii care fac o singura functie fiecare si iei pentru fiecare un meleon. E calcul matematic. ghitza sa traiasca. LA PUSCARIE!
 
Pai fix asta e problema. Daca nu functioneaza cardul sau omul nu il are sau nu vrea sa-l foloseasca medicii sunt obligati sa le presteze servicii medicale ca si pina acum.
E lege. E Ordin. E comunicat de presa. Sunt iesiri la teveu. Dar din pacate e reavointa sau hai sa zic neinformare din partea medicilor.
Câcat, omule, mereu este reavoința medicului, nu? Al dracului jegos chitros și șpăgar, nu vrea să te vindece pentru că <insert retarded reason here>.

Ca idee, comunicatul de presă este fix pla. La fel și ieșirile la teveu. Legea/ordinul nu mai spun, s-a publicat? Nu vreau să fac pe avocatul diavolului, dar să-mi fot palme dacă atitudinea asta de furci + torțe din partea pacienților nu este de toată jena. Asta indiferent dacă pacientul are cancer sau o răceală.
 
Back
Top