1. This site uses cookies. By continuing to use this site, you are agreeing to our use of cookies. Learn More.

HDD buşit?

Discussion in 'Ajutor: PC Hardware' started by Pache, Jan 17, 2010.

1. Pache

Pache Administrator

Salut,
    HDD-ul din sistemul ăsta a început să joace feste. La reinstalarea windowsului refuză să booteze. Mutat în alt sistem bootează în 15 minute. Mutat secondary are acelaşi comportament. La rularea SeaTools nu raportează baduri.
    E motiv de garanţie sau îmi scapă ceva?

2. bausto

bausto The year of grace, 2007

Ai incercat sa faci o instalare de Windows cu el in alt sistem? Deci nu doar sa bootezi in alt sistem Windowsul instalat pe vechiul sistem.

Vad ca linkurile sunt la 24pc. Se mai pune problema de garantie?

3. Pache

Pache Administrator

M-am referit la o instalare de la 0 a Windowsului pe alt sistem. Încă se mai pune problema de garanţie, altfel nu mai întrebam :smile:

4. bausto

Daca se comporta anormal (si se pare ca o face) in mai multe sisteme atunci poti sa apelezi linistit la garantie.
    SMART-ul ce spune? Pe langa baduri mai ai si alte indicii de probleme. Spre exemplu raw error rate, seek error rate si altele. Verifica parametri SMART si eventual pune o poza cu tabul health din HDTune.

5. IceCub

IceCub Membru Senior

E posibil sa aibe "bube" exact in primele sectoare, unde e partea de boot.

6. JustIn

JustIn Membru Senior

Garantie. Am vazut multe Seagate-uri cu acelasi comportament, si de 3.5 si de 2.5. Urmatorul pas este sa devina invizibil la boot...

7. Pache

Pache Administrator

Acum am realizat ca 24pc nu mai exista. A avut cineva garantii la ei?

8. AdrianB1

AdrianB1 Membru Senior

Încearcă un RMA direct la Seagate. Durează mai mult, dar ai ceva șanse.

9. ElisaDay

ElisaDay Membru Senior

Garantia nu e preluata de importator in caz ca retailerul iese din afaceri?

10. miahi

miahi Wizzard

Da, daca gasesti importatorul si are chef sa faca asta. Importatorul nu e neaparat partener oficial al firmei respective.

11. maxu

maxu Membru Senior

Zvonurile ar fi ca SIGMANET a preluat garantiile 24pc

12. Pache

Pache Administrator

Revin cu imagini. Analyze this cum s-ar spune...

Attached Files:

13. Marius '95

Marius '95 Membru Senior

Schimba cablul, verifica mufele.

14. bausto

O problema e marcata cu galben acolo in tabul Health. Dar in general erorile alea tin mai mult de conectivitate (cabluri) decat de hardul in sine, mai ales ca e vorba de doar 3 erori.
    Teoretic nu-i mai nimic in neregula cu hardul. Cel putin nu cu partile care se pot diagnostica prin SMART. Cam toate valorile, inclusiv cele de benchmark, arata ok. Ai verificat cablurile si conectorul SATA al hardului? Ai folosit acelasi cablu in ambele sisteme?

15. Pache

Pache Administrator

Nu. Am folosit cabluri diferite. Am schimbat acum cablurile si se misca. Va tin la curent.
    Multumesc de suport

16. Spawn

Spawn Membru Senior

Ţine şi de controller. Ultra DMA CRC Error Rate e frecvent >0 pe VIA şi Nvidia şi extrem de rar pe controllere Intel.

17. Marius '95

Marius '95 Membru Senior

La placa mea n-am observat asa ceva pe SATA. Daca totusi asta e motivul, limiteaza-l la 150 MB/s ca sa se "auda" mai bine semnalele. Diferenta de viteza nu cred ca este sesizabila.

18. Pache

Pache Administrator

E o mică inadvertenţă în fişierul din primul post. HDDul e PATA toată ziua :smile:
    Nu că ar fi prima dată când sunt în eroarea asta :goofy:
    Prietenii ştiu de ce ...

19. bausto

Sa stii ca erau mai mari sanse sa ai CRC errors cu un cablu clasic IDE decat cu unul SATA :smile:.
    Acum vad ca nu e nici un S in coada modelului de hard.

L.E. Mda, HDTune ultima versiune o cam da in balarii. Unde versiunile vechi (2.55, 3.xx) imi dadeau totul ok, asta imi da warning la... CRC errors. 161 aparute in ultimile 2 ore cat m-am uitat la un film. BS.

20. Marius '95

Marius '95 Membru Senior

Aaaa, pai atunci pune un cablu mai scurt (daca ai) si conecteaza hardul la ultima mufa. Cablul tine-l departe de sursa, placa grafica, procesor si alte interferente EM. Daca e ATA133, redu la ATA100.