Gigabit Ethernet acasă?

AdrianB1

Membru Senior
Sugar daddy
Update: performanța reală până acum e excelentă, vârfuri de 65 MB/sec (și susținut peste 45 MB/sec) la copiere în LAN, vreo 50 GB. Sursa e un desktop cu Win 2k8, destinația e un desktop SAN cu iSCSI (Openfiler), discul din el fiind o vechitură de Seagate 7200.7 de 160 GB.

Edis0n

addiction syndrome
Cu ce masori viteza? As fi curios sa vad si eu cat duce al meu nou router (D-Link DIR655). Am la dispozitie un PC cu Gigabit ethernet si un Mac Pro.

Marius '95

Membru Senior
Sugar daddy
Serviciul Chargen (Character Generator) + Telnet + System Monitor sau DU Meter ?

AdrianB1

Membru Senior
Sugar daddy
Eu folosesc file copy, după cum am spus mai sus. Am trecut pe Gigabit pentru a implementa un SAN și a avea o performanță bună, ceva siguranță (toate conexiunile sunt read-only după ce am copiat inițial datele acolo, urmează să fac și un RAID5 pentru siguranță suplimentară). Transferul teoretic nu am timp și nu sunt curios să îl aflu acum.

hulubei

questionable intruder
CrHomozom, m-ai inteles gresit. Nu eram rebelul care zice "nu pune Cat6 cand poti pune Cat5e?". Ci sunt rebelul care zice "de ce naiba nu produci de 5 ani deja doar Cat6 cand te costa la fel de mult ca si Cat5e?".

AdrianB1

Membru Senior
Sugar daddy
Nu costă la fel producerea de cablu Cat 5e și Cat 6 și Cat 5e e suficient în majoritatea cazurilor. De ce se produc n variante de plăci de bază pe același chipset și doar una singură, modelul de referință al fabricantului de chipseturi? De-aia ai și Cat 5e și Cat 6 pe piață. Cat 6a deja e altă poveste.

hulubei

questionable intruder
Eu ma refeream la prize. Incerc sa postez cat mai scurt si tot degeaba. :smile:

AdrianB1

Membru Senior
Sugar daddy
Gigabit goodies ... :smile: După ceva timp de la instalare, feedback:
- merge ceas, cu o excepție: porturile nefolosite dar conectate intră teoretic în "low power mode". Ei, se pare că în acest mod nu mai merge WOL către un computer de pe un port "adormit". Dacă acel computer se trezește singur, de la butonul de Power de pildă, atunci portul funcționează normal. Dacă acel computer e un SAN în pod ... :frown: Trebuie să mai verific, dar simptomele sunt destul de clare.
- viteza până acum e fantastică. Recordul a fost de ~ 82 MB/sec agregat copiind fișiere mari, 65 într-un sens simultan cu 17 MB în celălalt sens. Cei 17 MB erau dați de USB stick-ul pe care copiam, cred că poate mai mult la un transfer HDD-HDD
- nu se încinge, pun mâna pe carcasă și e abia peste temperatura camerei, dar sub 36 de grade (echivalent corp uman)

Concluzia: pentru mine merită investiția. Prețul e decent (nu fantastic, dar merge), performanța e peste ceea ce suportă SAN-ul și computerele mele din casă.

war4peace

Membru Senior
Mersi. Acuma spune-ne şi cum se numeşte, să nu murim proşti :smile:
LE: nevermind, am găsit pe pagina ailaltă (aici).

Last edited by a moderator:

jarod

Super Moderator
Sugar daddy
- merge ceas, cu o excepție: porturile nefolosite dar conectate intră teoretic în "low power mode". Ei, se pare că în acest mod nu mai merge WOL către un computer de pe un port "adormit". Dacă acel computer se trezește singur, de la butonul de Power de pildă, atunci portul funcționează normal. Dacă acel computer e un SAN în pod ... :frown: Trebuie să mai verific, dar simptomele sunt destul de clare.
Eram sigur că te-am mai întrebat, dar se pare că m-am înşelat. Ai mai verificat chestia asta?

AdrianB1

Membru Senior
Sugar daddy
Nu, a murit switch-ul :frown: Si al doilea e pus in alt segment al retelei, daca esti interesat pot sa il mut ca sa fac o proba, altfel nu am ocazia.

jarod

Super Moderator
Sugar daddy
Dacă nu-i prea mare bătaie de cap, aş fi curios.

AdrianB1

Membru Senior
Sugar daddy
Era sa uit de tot: am incercat, nu merge. Nu am apucat sa fac prea multe teste, dar nu merge.

Top Bottom