Compaq Evo N620c

Discussion in 'Vând hardware' started by miahi, Jun 28, 2018.

1. miahi

miahi Wizzard Sugar daddy

Continuând curățenia prin casă, se vinde primul meu laptop.

CPU: Pentium M 1500Mhz (32 bit)
    Memorie: 1x512MB DDR1 SODIMM; un slot liber, mai încap 512MB acolo
    HDD: 60GB 2.5" IDE
    Ecran: 14" 1400x1050; mici probleme de backlight bleeding în partea de jos
    Video: ATI 32MB RAM
    Acumulator: Compaq, mai ține vreo 3 ore în ubuntu (nu e acumulatorul original, l-am găsit din întâmplare la o mutare de sediu)
    Unitate optică: CD RW, DVD ROM

Altele: port serial, port paralel, 2x USB 2.0, PS/2, rețea gigabit, ieșire VGA, ieșire S-video, etichetă cu licență windows XP pro pe fund, 2xPCMCIA, IR, modem
    Bonus: adaptor wifi hăcuit

Known issues: trebuie schimbată bateria de BIOS, altfel când se termină acumulatorul stă o tonă să numere fiecare bit de memorie; încărcătorul a suferit o operație de lipire cablu; la hăcuirea wifi-ului am bușit un pic plasticul pe capac.

Manual de service pentru mai multe detalii (model exact N620cP150P460WG51O EURO)

Preț: 100 lei.

n620.jpg
    n620_info.jpg n620_memorie.jpg n620_incarcator.jpg n620_backlight.jpg n620_back.jpg
    n620_capac.jpg

2. hulubei

hulubei questionable intruder

Portul ala serial face 9/10 din pret :smile:

3. Cosmin_C

Cosmin_C melomaniac

La ce vad acolo, Marius si Quark or sa se bata pe el. :biggrin:

icsfails, IceCub and puterfixer like this.
  4. hulubei

hulubei questionable intruder

Eu am reusit sa ma abtin sa trollez si aici :biggrin:
    Free up.

5. Marius '95

Marius '95 Membru Senior Sugar daddy

Eu am deja cel mai bun laptop.
    Vezi ca exista placi wireless PCMCIA. Ma astept la performante mai bune decat pe USB.

6. Quark

Quark zis şi Brucan Sugar daddy

Sorry, nici eu nu mai vreau alte calculatoare prin casa. Sunt full. :biggrin:

7. puterfixer

puterfixer Administrator Sugar daddy

Ofer card PCMCIA cu două porturi eSATA pentru a completa laptopul de mai sus. Crecă am și un card cu 4 USB-uri, de fapt. Nu mai am ce face cu ele.

miahi likes this.
  8. miahi

Eu vroiam să scap de el, nu să-l upgradez; da' dacă ai cum să le trimiți ușor...

9. Quark

Quark zis şi Brucan Sugar daddy

Ecranul ar putea fi convertit in monitor? Un kit exista?

10. miahi

Trebuie căutat după model/serie ecran. Dacă vrei îți dau un ecran de Dell pentru asta, e deja dezasamblat, tot 1400x din câte îmi aduc aminte.

11. puterfixer

Dacă e beefed up, poate se găsește mai repede cineva interesat de rapandulă ăăă relicvă ăăăă stai că m-a lovit Tourette, ăă un laptop vintage :biggrin: încă funcțional după un miracol. Și cu ocazia asta mai scot niște fiare vechi din casă, numa' să le găsesc. BRB medicamente.

burebista likes this.
  12. Marius '95

Marius '95 Membru Senior Sugar daddy

Am auzit ca sunt unii care scot placile de baza din relicve si pun in locul lor un raspberry + multe multe baterii.

13. miahi

Or fi, dar e ceva de muncă; nimic din laptop nu e "standard", o să ai de muncă cu interfațat absolut tot (ecran, tastatură, touchpad, alte butoane etc).

ipman likes this.
  14. puterfixer

Am găsit cardul, de asemenea am găsit un ExpressCard din ăla îngust cu un singur port eSATA. Din păcate hub-ul USB pe PCMCIA s-a dus la reciclat anul trecut. Adresa pe PM pls, să fac pachet.

1. This site uses cookies to help personalise content, tailor your experience and to keep you logged in if you register.
    By continuing to use this site, you are consenting to our use of cookies.
    Dismiss Notice