CHILIPIR! - scule audio/video

AdrianB1

Membru Senior
Sugar daddy
În cazuri de genul ăsta dau găurile cu burghiu de 4 și majorez succesiv (6-8-10), e mult mai ușor.

Quark

Zis și Brucan
Sugar daddy
Fix asa am procedat si eu. Intai 4mm, dupa aia 8 si la final 10. :wink:

Cosmin_C

melomaniac
Am vazut de curand niste boxe foarte interesante, ELAC FS 67, pret de lista 600 Euro dar exista o pereche la importator la 420 Euro (TVA inclus), finisaj negru mat ca in poza atasata; deci e vorba de boxe din clasa de pret Monitor Audio Bronze (echivalente BR5, mai putin late dar sensibil mai inalte) dar cu sunet din clasa Silver, poate chiar mai bun daca ma raportez doar la gusturile mele. Chiar daca au bass-reflex pe spate se pot acomoda intr-o sufragerie romaneasca, mai ales ca poti acoperi un port daca vrei mai mult control - ele au bass puternic si rapid, nu va lasati pacaliti de silueta lor subtirica. Nici de o amplificare bomba nu au nevoie, un NAD 50W sau ceva echivalent le poate conduce fara nicio problema.

P.S. Sincer daca stiam de ele cand mi-am luat boxele actuale le-as fi dat o sansa, doamne ce bani as fi economisit, poate... :goofy:

Attachments

Neo

Motan agresif
Sugar daddy
Doamne cum pot să arate. Pieiiiiii....

:biggrin::biggrin:

radul

Membru Senior
De Vardus 100 de la Realcustic ce parere aveti? Sunt un chilipir la 490 negociabil? (nu stiu ce inseamnă mai exact asta?!)

Pret: 630 lei / perechea, inclusiv TVA. Garantie 24 luni.
Lichidare Stoc: 490 lei! Culoare Walnut. Pret negociabil!

Wharfedale Vardus VR-100

Boxe, Incinte Acustice de raft

Cosmin_C

melomaniac
Da, e bun pretul iar boxele sunt ascultabile. Negociabil inseamna la ei exact ce inseamna si la altii, te duci acolo, te targuiesti, poate primesti un pret mai bun, poate primesti cabluri de boxe gratis, sunt mai multe posibile scenarii...

dreamer

Little Devil
@Neo: Adica suna bine spre foarte bine pentru un om cu o ureche neantrenata sau antrenata pe boxe uzuale de PC... :smile:
@Cosmin: piei cu Elac-urile alea de aici, nu ma tenta, ca daca suna in genul alor tale ar fi un upgrade micut si rezonabil ca pret de la BR5-urile mele. :goofy:

Cosmin_C

melomaniac
@Neo deci cum spunea si antevorbitorul meu, ascultabile inseamna ca pot asculta EU muzica pe ele. :biggrin:

Quark

Zis și Brucan
Sugar daddy
Una e sa asculti, alta e sa si vezi... toate detaliile. :biggrin:

dreamer

Little Devil
@Cosmin: cand am vazut ca ultimul post e al tau, inainte sa vad ce e efectiv scris, m-am gandit ca mi-ai pus la vanzare BR5-urile, ca sa iau in loc Elac-urile alea de mai sus... :goofy:

radul

Membru Senior
Cam care ar fi ordinea crescătoare in ierarhia "ascultabilității ™" din următoarele:

1.Wharfedale Vardus 100.
2.Magnat Monitor Supreme 200.
3.Dynavoice Challenger S-5 EX.
4.Monitor Audio Bronze BR1

Cosmin_C

melomaniac
Nu le-am ascultat decat primul model din lista, nu ma pot pronunta. Daca MM Supreme 200 sunt urmasele MM 220 atunci ar putea si peste Vardus dar din ce feedback am gasit la Supreme se pare ca-s mai scumpe si ceva mai proaste ca seria veche.

Cosmin_C

melomaniac
Nu-l cunosc pe posesor dar stiu boxele, sunt excelente, mai ales pentru pretul cerut; e posibil ca si hulubei sa-si aduca aminte de ele. Link.

hulubei

questionable intruder
De ce nu am banii aia disponibili acum pentru "investitii" de genul?

Cosmin_C

melomaniac
Ba la banii aia si eu le-as cumpara dar ce sa mai fac cu ele? Deja am o pereche de boxe in sufragerie, una in dormitor si Jamo-urile alea mici au ajuns la firma unde canta toata ziua. Enough is enough. :biggrin:

hulubei

questionable intruder
Tu esti bogat ma, nu ma mai enerva. La mine nu ar fi o problema sa fie a treia pereche, doar ca nu am cash :frown:

Bart

Membru Senior
Le-as lua eu daca as avea unde sa le pun. Camera e cam mica (4.5x5.5) si destul de aglomerata (un pat mare de 2 persoane, biblioteca, sifonier lung de 2.5m si inalt de 2). :frown:. Ma tem ca vor suna prost.

In alta ordine de idei... Am gasit Wharf 9.2 si 9.3 la 830 respectiv 1000lei. Sigilate. Sunt bune preturile? Desi 9.3 au difuzoare de 8 inci si nu cred ca se vor impaca prea bine cu camera mea. Cred ca 9.2 s-ar potrivi mai bine, mi-ar mai ramane bani pe care sa ii bag intr-un amplificator mai bun....

Muzica pe care o ascult de destul e variata: metale, prog rock, jazz, clasica. Fara haus, manele, rap, bum bum..

Ceva recomandari de boxe? Neaparat cu bas reflex pe fata.

Bart

Membru Senior
In cazul tau 9.2 par a fi alegerea cea mai buna...
Done .:wink:

Acum caut un aplificator. Nu ma grabesc, asa ca nu am nici un buget anume. Daca gasiti pe undeva vreun chilipir, va rog postati.:smile:

Top Bottom