CHILIPIR! - scule audio/video

În cazuri de genul ăsta dau găurile cu burghiu de 4 și majorez succesiv (6-8-10), e mult mai ușor.
 
Am vazut de curand niste boxe foarte interesante, ELAC FS 67, pret de lista 600 Euro dar exista o pereche la importator la 420 Euro (TVA inclus), finisaj negru mat ca in poza atasata; deci e vorba de boxe din clasa de pret Monitor Audio Bronze (echivalente BR5, mai putin late dar sensibil mai inalte) dar cu sunet din clasa Silver, poate chiar mai bun daca ma raportez doar la gusturile mele. Chiar daca au bass-reflex pe spate se pot acomoda intr-o sufragerie romaneasca, mai ales ca poti acoperi un port daca vrei mai mult control - ele au bass puternic si rapid, nu va lasati pacaliti de silueta lor subtirica. Nici de o amplificare bomba nu au nevoie, un NAD 50W sau ceva echivalent le poate conduce fara nicio problema.

P.S. Sincer daca stiam de ele cand mi-am luat boxele actuale le-as fi dat o sansa, doamne ce bani as fi economisit, poate... :goofy:
 

Attachments

  • elacfs67big3..jpg
    elacfs67big3..jpg
    20.9 KB · Views: 101
De Vardus 100 de la Realcustic ce parere aveti? Sunt un chilipir la 490 negociabil? (nu stiu ce inseamnă mai exact asta?!)

Pret: 630 lei / perechea, inclusiv TVA. Garantie 24 luni.
Lichidare Stoc: 490 lei! Culoare Walnut. Pret negociabil!

Wharfedale Vardus VR-100

Boxe, Incinte Acustice de raft
 
Da, e bun pretul iar boxele sunt ascultabile. Negociabil inseamna la ei exact ce inseamna si la altii, te duci acolo, te targuiesti, poate primesti un pret mai bun, poate primesti cabluri de boxe gratis, sunt mai multe posibile scenarii...
 
@Neo: Adica suna bine spre foarte bine pentru un om cu o ureche neantrenata sau antrenata pe boxe uzuale de PC... :smile:
@Cosmin: piei cu Elac-urile alea de aici, nu ma tenta, ca daca suna in genul alor tale ar fi un upgrade micut si rezonabil ca pret de la BR5-urile mele. :goofy:
 
@Cosmin: cand am vazut ca ultimul post e al tau, inainte sa vad ce e efectiv scris, m-am gandit ca mi-ai pus la vanzare BR5-urile, ca sa iau in loc Elac-urile alea de mai sus... :goofy:
 
Cam care ar fi ordinea crescătoare in ierarhia "ascultabilității ™" din următoarele:

1.Wharfedale Vardus 100.
2.Magnat Monitor Supreme 200.
3.Dynavoice Challenger S-5 EX.
4.Monitor Audio Bronze BR1
 
Nu le-am ascultat decat primul model din lista, nu ma pot pronunta. Daca MM Supreme 200 sunt urmasele MM 220 atunci ar putea si peste Vardus dar din ce feedback am gasit la Supreme se pare ca-s mai scumpe si ceva mai proaste ca seria veche.
 
Nu-l cunosc pe posesor dar stiu boxele, sunt excelente, mai ales pentru pretul cerut; e posibil ca si hulubei sa-si aduca aminte de ele. Link.
 
Ba la banii aia si eu le-as cumpara dar ce sa mai fac cu ele? Deja am o pereche de boxe in sufragerie, una in dormitor si Jamo-urile alea mici au ajuns la firma unde canta toata ziua. Enough is enough. :biggrin:
 
Tu esti bogat ma, nu ma mai enerva. La mine nu ar fi o problema sa fie a treia pereche, doar ca nu am cash :frown:
 
Le-as lua eu daca as avea unde sa le pun. Camera e cam mica (4.5x5.5) si destul de aglomerata (un pat mare de 2 persoane, biblioteca, sifonier lung de 2.5m si inalt de 2). :frown:. Ma tem ca vor suna prost.

In alta ordine de idei... Am gasit Wharf 9.2 si 9.3 la 830 respectiv 1000lei. Sigilate. Sunt bune preturile? Desi 9.3 au difuzoare de 8 inci si nu cred ca se vor impaca prea bine cu camera mea. Cred ca 9.2 s-ar potrivi mai bine, mi-ar mai ramane bani pe care sa ii bag intr-un amplificator mai bun....

Muzica pe care o ascult de destul e variata: metale, prog rock, jazz, clasica. Fara haus, manele, rap, bum bum..

Ceva recomandari de boxe? Neaparat cu bas reflex pe fata.
 
Back
Top