Bocanci - unde?

Killtec cu talpă Vibram sunt buni de ceva. Pe mine m-a atras înscripţia de pe talpă dar nu ştiu cât de bună e cu adevărat şi în fond mă interesează cu totul, nu doar talpa.
Sunt buni în special de munte, de zăpadă, etc. Că prin oraş probabil o să port ghete, pantofi sau ceva sport foarte uşor.
 
Am avut Killtec drept "adidasi" si au fost destul de rezistenti desi au fost frecati zdravan. E o marca destul de ieftina si unele modele nu sunt prea grozave dar daca alegi atent pot fi OK.
Pentru bocancii de munte trebuie sa te uiti pe linga talpa Vibram si daca sunt impermeabili, daca acopera glezna, daca talpa e cusuta de fete si nu doar lipita, daca are intarituri in fata si spate si nu in ultimul rind daca sunt comozi (talpa nu trebuie sa fie prea dura altfel ai probleme dupa ce mergi citeva ore).
 
Ulfi mi-a vândut nişte ponturi de variante, ce-i drept mai scumpe, la Killtec dar tot de munte. Nu sunt mare plimbăreţ dar dacă dau un ban prefer să-l şi facă.
 
Vezi si pe aici sau la alte magazine de acest gen. Daca ai drum prin Bucuresti poti incerca si la magazinul din Aparatorii Patriei.
Pe linga bocanci buni iarna iti trebuie si parazapezi, oricit de bun ar fi bocancul risti sa iei zapada intre degete. :smile:
 
Originally posted by Bila
Mă interesează şi pe mine magazine prin Bucureşti cu bocanci de calitate (de stradă, nu de munte), înalţi pe gleznă, obligatoriu impermeabili, preferabil Gore-Tex. Recunosc că nu ştiu aproape deloc magazinele prin Bucureşti, oricât de celebre ar fi.

Ca idee aş vrea bocanci de genul ăsta, nu cizme - ce am găsit ca Gore-tex pe net sunt doar cizme.

Gore-tex am văzut la magazinul Inter-Sport din complexul Feeria - Băneasa, săptămâna trecută.
 
Eu am nişte Hi-Tec Husky II, de care sunt mulţumit. Nu-s vibram dar nu e chiar aşa de rău, e ok şi talpa asta. I-am purtat toată iarna trecută şi n-am avut probleme cu ei, sunt comozi şi izolează bine.
 
Magazinul GriSport de la Aparatorii Patriei si punctul de desfacere de la IMGB au fost desfiintate. Sau cel putin asa zice paznicul de la intrarea fabricii. Produsele lor le-am gasit la IDM pe la etajul 1, pe la 1.6-1.8 milioane si prin Sir. Am cumparat niste bocanci de la ei din IDM azi. Sper sa "live up to their reputation".

Tot in IDM am vazut si niste BIT-uri frumusele pe la parter (D-74 cred) pe la 2.6 milioane.

Ce am eu arata ca astia, dar pe Oliv Dakar (un fel de verde-ou de gasca).
 

Attachments

  • grisport_10103-gritex_braun_brown.jpg
    grisport_10103-gritex_braun_brown.jpg
    12.5 KB · Views: 650
Pusei mana sau mai degraba picioarele pe o pereche de bocanci. Nu stiu firma, stiu doar ca's moca. :biggrin: Vad ca scrie mare si lat pe talpa: Vibram. Ce face asa speciala talpa asta?
Seamana cu cei postati de bogdan192 doar ca au si niste insertii din material dintr-ala textil (apropo, de ce exista pe majoritatea bocancilor si material textil?) iar pielea e mai putin lucioasa dar "prospectu" zice ca's impermeabili. Oricum... am de gand sa-mi petrec revelionul la Joseni. Am sanse sa reziste in ger si zapada sau ar fi cazu' sa-mi cumpar unii ca lumea? :smile:
 
Vibram e o firmă recunoscută pentru tălpile de calitate cu calităţi deosebite, foarte practice în diferite anotimpuri cu rezultate excelente pe diferite tipuri de suprafeţe.
Materialul acela textil dacă e pe bune arată că lumea a evoluat şi a descoperit materiale mai bune decât cele substrase din animale.
 
Originally posted by hulubei
Materialul acela textil dacă e pe bune arată că lumea a evoluat şi a descoperit materiale mai bune decât cele substrase din animale.
Nu e pentru "aerisire" ?

Am o pereche de bocanci de munte pt 3 anotimpuri piele + gore-tex la care apar si la exterior portiune cu material textil. Cand bate vantul il simti de parca ai fi descult :smile:. Am coborat Raraul cand se topea zapada cu ei prin baltoace (like 10cm de apa) si nu s-au udat inauntru. Deci e ceva susta.
 
Am văzut pe net nişte modele mişto de ghete Skechers. Din păcate, n-am găsit nici un magazin care să trimită în .ro şi nu ştiu nici dacă se găsesc pe la noi. Vreo idee?
 
Skechers am vazut prin magazinele din whatever Mall. La ghete in schimb nu am vazut cine-stie-ce diversitate.

Insa am avut o revelatie. Cum Dr. Martens e vazut ca brand marfa printre acei goth-blah people, am gasit din intamplare la soferul care a adus ultimul transport de Antec, Elten Safety Shoes - care se ocupa cu incaltaminte speciala pentru cei care au nevoie de protectie in timpul prestarii muncii, dar care arata suficient de bine pentru gusturile mele. Insa nu i-am gasit in Romania. Combin pe careva la o afacere? :biggrin:
 
Skechers au prin magazinele Office parca. Adica gasesti si in Mall(uri) si in Unirea.
L, tu nu te-ai uitat la Myth Busters cand au facut emisiunea despre bocanci de genul ala? Risti sa ramai fara degete in caz de accident (sa zicem ca lucrezi cu piciorul sub o ghilotina or smth :biggrin:).
 
Daca iti cade ceva greu pe degete, in loc sa iti ia varful degetului si atat, aluneca pe bombeul ala de otel si taie de la marginea lui... adica tot degetul (toate degetele).
In fine, era o gluma. Dar tu ca persoana mult prea serioasa care nu mai apreciaza nici svastica oglindita si intoarsa cu 45 de grade din interiorul socketului unor placi Gigabyte nu poate sa o aprecieze :tongue:.
 
Back
Top