Aplicatii GPS

La mine punctele arată așa (fiecare săgeată e un punct/secundă)

1563364560244.png

Atâta poate uneori, dacă apucă un drift într-o parte îl recuperează destul de greu.
 
Data viitoare imi iau iPhone FTW! Daca ma pune aiurea pe harta, macar stiu sigur ca nu au construit ăia drumul pe unde ar fi trebuit. :biggrin:
Râzi tu, dar iPhone cu Waze este singurul soft de navi pe care-l folosesc 95% din timp. Când se împute treaba bag Sygic și/sau navi mașinii.
 
N-am mai folosit de pe vremea când n-aveam GPS pe telefon; nu mi-aș bate capul, încă o baterie de încărcat. Majoritatea n-au o antenă mai bună (la unele nici nu-ți dai seama unde e antena), și e mai complicat să le dai efemeride de pe net, așa că TTFF o să fie mult mai slab. Iar dacă e de la chinezi, 99.5% n-o să fie chip-ul care e scris pe ele, au reușit să copieze sigla uBlox pe orice. Doar dacă ai neapărată nevoie să urmezi directiva Partidului, să nu te mai bazezi pe chestii zburătoare capitaliste.

Galileo e încă picat, ce s-a bușit s-a bușit major. https://destevez.net/2019/07/galileo-constellation-outage/ -- se pare că n-a mai făcut update la efemeride de vreo săptămână și nici nu pare să semnalizeze corect că e bușit.
 
Mda, ma gandeam ca poti sa-l pui in exteriorul masinii sau pe pe tichie si sa ai semnal mai bun. Si sa stai cu telefonul in buzunar...
 
Eu am un receptor GPS BT de la Nokia, ramas de pe vremea cand telefonul nu avea GPS. Gaseste pozitia muuult mai repede decat oricare din telefoanele avute, dar nu mai repede ca AGPS, are semnal si in zone dificile si are si avantajul ca il poti lasa acolo unde are semnal bun, nu acolo unde ai ecranul. Gen, pe balcon. Bateria tine mai multe zile.
 
Da, alea de la Nokia erau ok; mai avea Garmin unele bune, dar scumpe. Tot ce e vechi e GPS-only, nu prea aveau altceva pe vremea aia (16 canale era norma, nu 60+ ca acum).
 
Adineauri am ieșit să testez... dacă e picat Galileo, mie de ce mi-i arată? :huh: Sau or fi "Galileo" de la Huawei?
 

Attachments

  • Screenshot_2019-07-18-09-42-30-546_com.android.gpstest.png
    Screenshot_2019-07-18-09-42-30-546_com.android.gpstest.png
    136.4 KB · Views: 22
Da, de acord, dar parcă mai înainte (pe undeva pe forum) cineva pusese o poză fără sateliții EU, ca o confirmare că ar fi picat.
 
Aveti idee daca in Ro e implementat sistemul?
 

Attachments

  • Screenshot_20190718-065453.png
    Screenshot_20190718-065453.png
    107.5 KB · Views: 18
Păi nu văd legătura, ELS transmite coordonatele mele cand sun la 112. Eu așa înțeleg. :confused:
 
Back
Top