Aplicatii GPS

Păi te conectezi la el pe bluetooth și-i ceri să-ți afișeze coordonatele lui, sau nu așa ar trebui să funcționeze? :biggrin:
 
În altă ordine de idei, în schimb, telefoanele nu mai au termometru și nici port IR, deși ambele ar fi ocupat spațiu relativ restrâns și aplicațiile care pot fi făcute după asta ar fi nelimitate. Am un Note 4 de care nu mă despart pentru că tot vreau să-l fac telecomandă universală pentru că la câte chestii am prin casă cu telecomandă (și sunt și în uz) deja am un sertar plin.

În schimb acum au face recognition n shit. Pe mine unul uneori mă îngrijorează cum aifonul îmi recunoaște moaca chiar și boțită de somn. Pe întuneric.
 
Exista telecomenzi universale programabile (cu n canale), care citesc codurile tuturor telecomenzilor din casa si le inlocuiesc. Eu am o singura astfel de telecomanda cu care comand tot din casa, cu exceptia AC-urilor (fiindcă). Sunt f. multumit.
 
Am si io una d'asta de la Lidl da' mi-a fost lene sa programez toate butoanele de la toate telecomenzile din casa asa ca SURE stie ceva mai multe butoane fara sa programez buton cu buton si uneori imi este mai la indemina.
 
Primul lucru pe care il fac atunci cand cumpar ceva electronic, cu telecomanda, e sa o citesc si sa salvez codurile in calculator. Shit happens si dupa aia alergi dupa o telecomanda noua de mori.
 
Exista telecomenzi universale programabile (cu n canale), care citesc codurile tuturor telecomenzilor din casa si le inlocuiesc. Eu am o singura astfel de telecomanda cu care comand tot din casa, cu exceptia AC-urilor (fiindcă). Sunt f. multumit.
De curiozitate, cum știi ce comanzi la un moment dat și cum indică faptul că de exemplu la un moment dat este setată să comande televizorul și nu amplificatorul? (exemple random)
 
Selectezi ce vrei sa comanzi apasand un buton din primul rând de jos: apesi TV - comanzi TV, apesi Stereo - comanzi sculele audio, etc... Eu de ex. am patru canale disponibile.
 
  • Like
Reactions: Neo
Scuzați calitatea și încadrarea. :biggrin:

IMG_20190720_111411.jpg
 
Poti transfera codurile memorate din Silvercrest in calculator, adica sa le salvezi intr-un fisier?
 
Si revenind la GPS: am bibilit la setări și am ieșit din nou cu el în teren. Se pare ca începe să se vindece de ADHD. Cred că la mine problema era generată de modul in care Moto face battery optimization, în sensul că degeaba selectezi o aplicație si setezi să nu o optimizeze, el tot ce vrea mușchii lui face. Deci am setat să citeasca GPS-ul în fiecare secundă și sa salveze track point numai daca distanța față de punctul precedent e mai mare de 10m. Pe moment văd că nu o mai ia pe arătură. :smile:
Abia aștept să-mi sosească LD-3W. :banana:
 
Numa' eu sunt dintre cei ce consideră telecomenzile IR din categoria dischetelor floppy și a mufelor analogice VGA - adică era cazul să fie îngropate în istoria electronicii pe la sfârșitul secolului trecut?

Amazon Fire Stick are telecomandă pe bluetooth fiindcă Alexa, și i-am adăugat încă o telecomandă BT cu tastatură QWERTY într-o husă de silicon care ține ambele telecomenzi. Pot controla stick-ul și din bucătărie, fără line of sight.

Telecomanda televizorului a devenit inutilă de când cu receiverul Yamaha și HDMI CEC. Apoi telecomanda receiverului a devenit inutilă fiindcă HDMI CEC din Amazon Fire Stick.

Media playerul OSMC/Kodi e telecomandat prin WiFi de pe mobil. Youtube player tot prin WiFi. Cu VPN în router pot să controlez media playerul de oriunde.

Alte electronice cu telecomandă nu mai am și nici nu cumpăr ceva care nu se mai conectează la rețea cumva și să comunice cu restul. Mă uitam zilele trecute de un radio pentru bucătărie - minimul ca și cerințe ar fi cu DAB+ și WiFi, control prin app din LAN, DLNA sau (ideal) client SMB pentru playback de pe un share de pe NAS. Ce să mai fac cu o telecomandă IR când nivelul de control necesar e mult peste posibilitățile unor butoane fără nici un feedback sau inteligență?
 
Avand în vedere că există mari consumatori de TV plus ore de zapping pe întuneric, nu cred că exista o solutie mai bună decât o telecomanda clasică, la care știi exact unde sa dai cu degetul, pe pipăite, chiar dacă ești semi-adormit. :smile:
 
Io am căpătat o Logitech Harmony și nu știu la ce s-o folosesc. Singurul aparat pe care o folosesc zilnic și s-ar preta ar fi boxele, dar alea au buton frontal la îndemână.
 
Q, eu am una Meliconi Fully 8, de când am activat USB-ul la LG-ul nostru drag. Era singura cu care se putea asta, fără a face alte șmecherii cu firmware-ul. :biggrin: N-am folosit-o de-atunci.
 
Back
Top