Animale de companie!

Birthday party!

1688211826703.png
 
Ollie s-ar juca cu orice pisică, da' am găsit una singură care să nu fugă imediat cum îl vede. Și a doua oară când am găsit-o a fugit și aia.
 
La mine cainele cel mare tolereaza pisicile mele, dar nu 100% si nu intotdeauna; cateodata dorm la 2 metri unii de altii, cateodata le alearga un pic ca sa nu se ingrase, nu stiu exact logica. Cainele cel mic e abia mai mare decat pisicile, nu isi permite sa aibe opinii puternice de capul lui, doar cu ajutor.
 
De unde fac rost de o pisica (nu motan) alb cu gri in Bucuresti? Fiica-mea imi spunea azi-dimineata ca vrea inlocuitor pentru aia care s-a ratacit prin vecini si nu a mai venit acasa de aproape 1 an. Culoarea si sexul sunt importante, ca pisica de alta culoare avem (sora celei pierdute).
 
Wow, de mult mă uit și eu dupa o căcăstoare de asta smart, dar sunt scumpe cu spume, iar reviewurile mai mult te baga in ceața. Dacă ai putea da niste detalii aș aprecia tare mult!
 
Se gasesc pe Aliexpress cam la jumatate de pret fata de Emag, au costat impreuna 3200 lei cu tot cu TVA si taxele vamale. Marca este Tonepie insa cred ca toate sunt la fel. Dupa ce pisica face ce are de facut cuva face o miscare de rotatie, nisipul intra intr-un "buzunar" printr-o sita iar bulgarii se rostogolesc mai departe pana intr-o punga.
Este indicat sa pui nisip la nivel minim, altfel ajunge in fata litierei. Nisipul trebuie sa fie de granulatie mica si sa faca bulgari foarte rezisteni, altfel se amesteca cu cel curat si pute. Dupa fiecare adaugare de nisip trebuie facuta o procedura de leveling. Uneori te enerveaza ingrozitor, una din litiere este lipita cu duct tape din cauza ca de nervi am bagat pumnul prin ea. La un moment dat am fost hotarat sa le donez cuiva care avea un foster, in cele din urma m-am impacat cu ele.
Le-a luat pentru ca am lasat pisicile si o saptamana singure, sunt trei si nu ne simt lipsa. Doua litiere automate plus una mare obisnuita isi fac treaba insa la fel de bine o faceam si cu trei litiere obisnuite mari. Sa zicem ca sunt mai economice iar in 2-3 ani isi amortizeaza investitia. Nisipul bentonita este mai ieftin decat tofu, de care foloseam la litierele obisnuite, si nu am gasit tofu fara culoare, ramanea vopseaua pe labele pisicilor. Nu mai trebuie sa curat in fiecare zi sau la doua zile, cam la o saptamana schimb punga.
Nu pot sa spun ca au meritat sau nu, nu stiu daca acum le-as mai lua, la final nu sunt nemultumit dar nici nu pot spune ca e minunea tehnologiei. Pisicile le prefera, mai fac si in litiera clasica insa foarte putin. Mi se par ieftine tinand cont ca unii dau mult mai mult pe un telefon "flagshit".
 
Last edited:
Sunt fericit sa raportez ca mâțele mele sunt educate sa faca in livada, am zero litiere in casa. OK, aia care a mai ramas din cele 3 :damn: Fiica-mea deja ma intreaba cum facem rost de inca una.
 
Felicitari si incearca sa-ti educi si copii sa-i urmeze exemplul, in Japonia feudala asa se fertilizau culturile:banana::senior_banana:
 
Back
Top