Animale de companie!

A vrut să roadă fire vreo 2 zile, s-a lămurit, mai vedem când schimbă dinții ce iese. E mai deștept decât un iepure, și asta nu e neapărat un lucru bun... înseamnă doar că știe să aștepte până se răzbună :biggrin:.
 
Între timp vulpea s-a făcut mare

1667998361687.png

și a fost și la party

1667998010078.png 1667998062947.png 1667998088714.png 1667998122262.png
 
Nu stiu cum se numeste rasa asta, dar am si eu unul care seamana extrem de mult, doar ca e majoritar negru. Si are tupeu, sare pe ala mare, mult mai mare :insane:
 
Toți ăia din pozele de mai sus sunt Pembroke Corgi. Nu prea știu de unde ai putea să ai unul fără să știi ce e, că nu e o rasă întâlnită pe la noi iar metișii arată dubios; sunt vreo 3 canise în România, iar prețurile pentru unul cu pedigree sunt pe la 1000€. Probabil s-a dublat numărul de corgi în România când au început ucrainienii să vină încoace din cauza războiului - la ei erau mai întâlniți. În teorie sunt câini ciobănești pentru mânat vaci (inteligenți și independenți dar prea mici ca să îi nimerească vaca cu piciorul). Sunt vreo 6 culori acceptate. Potaia noastră e red-headed tricolor, chiar dacă atunci când era mic avea capul negru, s-a retras destul de mult partea neagră.

1668012970411.png

Mai există și Cardigan Corgi, care-s mai mari un pic, au culori mai variate (blue merle looks nice) și istoric aveau coadă (acum e interzisă tăierea cozii, așa că și majoritatea pembrokes au coadă). Știu o singură persoană cu Cardigan.

1668013094009.png

Ca personalitate nu prea au frică de chestii mari (cum ziceam, teoretic trebuie să mâne vaci). Singurul câine pe care n-a sărit din prima să se joace a fost un Newfoundland de 80kg, dar probabil dacă mai stăteau câteva minute împreună s-ar fi rezolvat și asta. Trebuie dresați cât de cât, pentru că altfel sunt prea independenți pentru binele lor. Sunt câini de muncă, trebuie să le dai ceva să facă, altfel își găsesc ei ceva... Ollie are 2 ore de plimbat pe zi ca să consume energia, pe lângă alergat prin curte după insecte sau doar zoomies.
 
Back
Top