1. This site uses cookies. By continuing to use this site, you are agreeing to our use of cookies. Learn More.

Zgomot radio prea mare pe WiFi?

Discussion in 'Ajutor: Comunicații' started by whiskas, Jan 19, 2011.

1. whiskas

whiskas Chronic suicidal

Am laptop (HP 6820s, Broadcom 802.11 a/b/g) și un router (Linksys WRT54GL) care nu se înțeleg între ele la distanțe de doi pereți.
    Mă șochează că am întotdeauna -57 dbm zgomot pe WiFi (așa zice laptopul), iar semnalul e tot pe-acolo dacă trec în dormitor (routerul e în hol, la intrare, sînt doi pereți). E normal să fie zgomotul atît de mare? Ar putea fi de la antena laptopului? Să iau și routerul la puricat?

Voi ce părere aveți?

Attached Files:

2. miahi

miahi Wizzard

Cam prea ciudat că sunt egale; sigur chestia aia raportează corect? N-ai un telefon cu Android, să pui un wifi analyzer? (scopul e să vezi dacă n-are vreun vecin o altă reţea pe acelaşi canal cu tine; se poate face şi altfel, da' wifi analyzer ţi le dă pe tavă).

3. IceCub

IceCub Membru Senior

Instaleaza inSSIDer si vezi ce canale sunt mai libere in zona ta.

4. whiskas

whiskas Chronic suicidal

Miahi, n-am Android, doar S60v3. Sînt egale în baie sau în dormitor, spre emplu. În bucătărie (sau în hol), mult mai aproape de router, semnalul e pe la -30 dbm, dacă amintesc bine.
    IceCub, sînt pe 11, care e cît se poate de liber în zonă (celelalte rețele sînt doar pe 1 și 6).

Help? Deja mă scoate din sărite. :biggrin:

Attached Files:

Last edited: Jan 19, 2011
  5. miahi

miahi Wizzard

Ar fi interesant de văzut ce zice alt device, poate pur și simplu raportează prost placa din laptop.

6. whiskas

whiskas Chronic suicidal

Mă îndoiesc, pentru că în domitor n-am WiFi, adică se conectează/se deconectează etc. Și în baie e la limită. Ciudat e că Win zice că signal strength e excellent.

Pe scurt: înafară de hol, bucătărie și sufragerie (un singur perete), n-am WiFi și placa zice că SNR e prea mic.

7. puterfixer

puterfixer Administrator

Canalele 1, 6 și 11 interferează între ele :biggrin: Treci pe 9.

8. whiskas

whiskas Chronic suicidal

Ah, crap, pe bune?!

9. puterfixer

puterfixer Administrator

10. whiskas

whiskas Chronic suicidal

Păi... așa știam și eu. :smile:

Back to the drawing board: -57 dbm zgomot WiFi oriunde în casă și semnalul tot pe-acolo. Placa WiFi/antena defecte sau probleme cu routerul?

11. Jaffar

Jaffar Wizard

Si de fapt ce te deranjeaza, dungile alea rosii din primul screenshot? Sunt urate, adevarat, dar nu socant de urate. Ies cu photoshop :biggrin:

12. whiskas

whiskas Chronic suicidal

Nu, ci faptul că „nu prind” WiFi în dormitor.

13. radul

radul Membru Senior

S-ar putea să te ajute un alt firmware Tomato/DDWRT + mărirea puterii de transmisie a antenei.

14. whiskas

whiskas Chronic suicidal

Am DD-WRT și jucăria e configurată să emită cu 71mW (față de 28mW implicit), deși n-am observat nici o modificare nici cînd am configurat-o cu 100mw. Merci de pont, totuși.