1. This site uses cookies. By continuing to use this site, you are agreeing to our use of cookies. Learn More.

What a hell is wrong with Microsoft programmers?!?

Discussion in 'Ajutor: Software și sisteme de operare' started by Marius '95, Jan 22, 2012.

1. Marius '95

Marius '95 Membru Senior

What the hell is wrong with Microsoft programmers?!?

Azi am dat peste cel mai extraordinar bug Windows descoperit vreodata. Nici mie nu-mi vine sa cred ceea ce vad!

Se dau:
    - Un PC oarecare (al meu).
    - Windows XP SP3 instalat intr-o partitie FAT32 (C:). Documents and Settings este relocat in C:\Users cu nLite.
    - Microsoft Virtual PC 2007 cu SP1 + patch la SP1 + patch la patch...
    - Windows 7 SP1 instalat intr-un hard disk virtual (C:, NTFS in masina virtuala) fara programe sau patch-uri, doar Virtual Machine Additions. Documents and Settings la locul lor.

1) Opresc masina virtuala cu Windows 7.
    2) Incarc discul virtual in PC-ul real cu VHD Mount, driver de disc virtual extras de mine din Virtual Server 2005.
    2) Aloc discului virtual litera H:.
    3) Deschid H:\Documents and Settings in Total Commander / Explorer / Command Prompt / etc. si vad... supriza(!)... continutul C:\Users !!!!

In momentul asta consider ca programatorii Microsoft nu mai sunt sanatosi la cap. Sunt dusi cu pluta. Sa se duca careva sa-i interneze la psihi!

Last edited: Jan 22, 2012
  2. AdrianB1

AdrianB1 Membru Senior

Si mai tare: deschid C:\Documents and Settings in Total Commander / Explorer / Command Prompt / etc. si vad... stupiza(!)... continutul C:\Users !!!!

O fi din cauza ca Documents and Settings in Win 7 e un symbolic link catre userdir? Ah, deci e normal?

De ce nu deschizi H:\Users daca tot esti interesat de acel folder? Ala e folderul real.

3. Marius '95

Marius '95 Membru Senior

N-am inteles nimic din ce ai scris acolo.

4. AdrianB1

AdrianB1 Membru Senior

Documents and settings e un fel de shortcut catre folderul Users local. Chiar daca il deschizi de pe alt drive tot in C:\Users o sa ajungi.

In schimb H:\Users e folderul Users de pe partitia cu Win 7. Ala e un folder real, nu un shortcut.

5. _~_

_~_ Membru

Te rog frumos să te linistești. Ești cel mai incompetent și plictisitor om care-și dă valențe IT pe care-l cunosc. Ești pur și simplu antitalent. Ești atât de antitalentat încât nici nu-ți poți da seama de asta.

http://en.wikipedia.org/wiki/Dunning–Kruger_effect

6. Neo

Neo Motan agresif

WTB reputation system plx :biggrin:

7. Marius '95

Marius '95 Membru Senior

Bah! Voi stiti ca mi-am sters/mutat C:\Users de 4 ori pana sa-mi dau sema ce se intampla?! Voi considerati normala tampenia pe care au facut-o idiotii aia?! Extraordinar! Boala este si contagioasa!

8. _~_

_~_ Membru

Să înțeleg că Fundeni e de evitat? :biggrin:.

9. Thor

Thor Membru Senior

(Referitor la programecii de la M$) Da, niste cretini. Win 3.11 here we come!

10. puterfixer

puterfixer Administrator

Marius, de ce programatorii Microsoft sunt de vină că tu nu înțelegi conceptul de legătură simbolică și diferența față de folder?

11. dreamer

dreamer Little Devil

Si titlul este gresit: what THE hell... :goofy:

12. Cosmin_C

Cosmin_C melomaniac

Stai asa, ala nu era facut tot de Microsoft? MacOS here we come! :goofy:

13. Marius '95

Marius '95 Membru Senior

Bine. Fie ca voi. N-are nici un sens sa ma contrazic cu nebunii.

14. _~_

_~_ Membru

Asta e deja golănie. Parcă XF se voia a avea alte standarde.

15. Mistral

Mistral Alien

Apai noh, o mai decazut intre timp. Altfel unii banati nu ar fi fost reprimiti. :biggrin:

16. _~_

_~_ Membru

Cine a fost banat și reprimit?

17. AdrianB1

AdrianB1 Membru Senior

Cred ca si in OS X exista symbolic link, nu le-a inventat Bill in nici un caz.

18. _~_

_~_ Membru

Symbolic links au fost adăugate în Unix în BSD, după un prototip al lui Dennis Ritchie pe un system post-V7.

Mac OS X pe lângă symbolic links mai are și aliasuri, care sunt un fel de symbolic links către object-id, în loc de path (adică poți muta targetul și încă pointează corect).

19. Neo

Neo Motan agresif

Probabil era vorba de mine :biggrin:

20. IceCub

IceCub Membru Senior

This was fun! :bravo:

"\Documents and settings" nu mai exista in Vista/7, fiind inlocuite de de "\Users" si "\ProgramData", dar din motive de compatibilitate au fost create "symbolic links".