What a hell is wrong with Microsoft programmers?!?

Marius '95

troubleShooter
What the hell is wrong with Microsoft programmers?!?

Azi am dat peste cel mai extraordinar bug Windows descoperit vreodata. Nici mie nu-mi vine sa cred ceea ce vad!

Se dau:
- Un PC oarecare (al meu).
- Windows XP SP3 instalat intr-o partitie FAT32 (C:). Documents and Settings este relocat in C:\Users cu nLite.
- Microsoft Virtual PC 2007 cu SP1 + patch la SP1 + patch la patch...
- Windows 7 SP1 instalat intr-un hard disk virtual (C:, NTFS in masina virtuala) fara programe sau patch-uri, doar Virtual Machine Additions. Documents and Settings la locul lor.

1) Opresc masina virtuala cu Windows 7.
2) Incarc discul virtual in PC-ul real cu VHD Mount, driver de disc virtual extras de mine din Virtual Server 2005.
2) Aloc discului virtual litera H:.
3) Deschid H:\Documents and Settings in Total Commander / Explorer / Command Prompt / etc. si vad... supriza(!)... continutul C:\Users !!!!

In momentul asta consider ca programatorii Microsoft nu mai sunt sanatosi la cap. Sunt dusi cu pluta. Sa se duca careva sa-i interneze la psihi!
 
Last edited:
Si mai tare: deschid C:\Documents and Settings in Total Commander / Explorer / Command Prompt / etc. si vad... stupiza(!)... continutul C:\Users !!!!

O fi din cauza ca Documents and Settings in Win 7 e un symbolic link catre userdir? Ah, deci e normal?

De ce nu deschizi H:\Users daca tot esti interesat de acel folder? Ala e folderul real.
 
Documents and settings e un fel de shortcut catre folderul Users local. Chiar daca il deschizi de pe alt drive tot in C:\Users o sa ajungi.

In schimb H:\Users e folderul Users de pe partitia cu Win 7. Ala e un folder real, nu un shortcut.
 
Te rog frumos să te linistești. Ești cel mai incompetent și plictisitor om care-și dă valențe IT pe care-l cunosc. Ești pur și simplu antitalent. Ești atât de antitalentat încât nici nu-ți poți da seama de asta.

http://en.wikipedia.org/wiki/Dunning–Kruger_effect


The Dunning–Kruger effect is a cognitive bias in which unskilled people make poor decisions and reach erroneous conclusions, but their incompetence denies them the metacognitive ability to recognize their mistakes.[1] The unskilled therefore suffer from illusory superiority, rating their ability as above average, much higher than it actually is, while the highly skilled underrate their own abilities, suffering from illusory inferiority.
 
Bah! Voi stiti ca mi-am sters/mutat C:\Users de 4 ori pana sa-mi dau sema ce se intampla?! Voi considerati normala tampenia pe care au facut-o idiotii aia?! Extraordinar! Boala este si contagioasa!
 
Marius, de ce programatorii Microsoft sunt de vină că tu nu înțelegi conceptul de legătură simbolică și diferența față de folder?
 
Symbolic links au fost adăugate în Unix în BSD, după un prototip al lui Dennis Ritchie pe un system post-V7.

Mac OS X pe lângă symbolic links mai are și aliasuri, care sunt un fel de symbolic links către object-id, în loc de path (adică poți muta targetul și încă pointează corect).
 
This was fun! :bravo:

"\Documents and settings" nu mai exista in Vista/7, fiind inlocuite de de "\Users" si "\ProgramData", dar din motive de compatibilitate au fost create "symbolic links".
 
Back
Top