Viabilitate sursă 620W pentru AMD Radeon HD7970

Discussion in 'Ajutor: PC Hardware' started by whiskas, Jan 29, 2013.

1. whiskas

whiskas Chronic suicidal

Salut,

Mă interesează dacă sursa S12II Bronze 620W este suficientă pentru următoarea configurație:
    • Gigabyte X58A-UD3R
    • i7-930 @ 4 GHz (nu mai știu exact cît de sus am dus Vcore, dar nu mult)
    • 6 x 2 GiB RAM DDR3
    • 2 x HDD 7200 RPM (un WD Black 1 TB și un Seagate Barracuda 3 TB)
    • 1 x DVD-RW
    • 1 x Intel X25-M
    • 1 x ASUS Matrix HD7970 @ 1,1 GHz
    • vreo patru dispozitive pe USB (cameră web, placă video, maus și tastatură) și din cînd în cînd USB sticks/drives
    Dacă sursa nu e adecvată, ce să pun în loc?
    Dacă sursa e adecvată, ce înseamnă că placa video are nevoie de 2 conectori PCIe 8 pini și sursa are doar unul?

Mulțumesc! :smile:

2. Thor

Thor Membru Senior Sugar daddy

Am bagat configuratia aici si mi-a dat 559W consum, cu procesorul overclockat la 4Ghz (fata de ce ai specificat tu am mai pus 4 ventilatoare de 120mm si un DVD-/+RW). Stock ai 491W. Umila mea parere e ca sursa tine fara probleme.

3. whiskas

whiskas Chronic suicidal

Mulțumesc pentru răspuns!
    Am încercat și eu aseară o jucărie de genul ăla, dar îmi este greu să-mi dau seama cît de corecte sînt aceste calculatoare...

4. burebista

burebista Manic Miner Sugar daddy

Daca ma holbez aici vad ca pe un sistem destul de gurmand consumul maxim in Metro 2033 a fost de ~500W din perete (aproximativ 400W din sursa daca pun la ochiometru o eficienta de 80% a sursei).
    Deci da, Seasonicul ala duce fluierind (la figurat, ca nu-ti doresc sa fluiere la propriu :biggrin:) config-ul tau.

Cit despre cablul cu 8 pini lipsa ori ai un adaptor in cutia placii video de la 2 molex-> 1 PCI-E x8 ori cauti asa ceva.

5. Neo

Neo Motan agresif Sugar daddy

Da, este de ajuns, la mine a mers cu Signature 650W.

6. whiskas

whiskas Chronic suicidal

Vă mulțumesc tuturor pentru răspunsuri! :smile:

7. whiskas

whiskas Chronic suicidal

Salut,

Tocmai mi-a venit placa video (aia de mai sus, ASUS MATRIX HD7970) si-am desfacut computerul s-o montez, moment in care am realizat ca am o (potentiala?) problema: placa video are doi conectori de alimentare PCIe cu 8 pini. Sursa mea (Seasonic S12II 620W Bronze) are un conector PCIe 6+2 pini si un conector PCIe 6 pini. Placa video a venit in cutie cu un conector PCIe 2x6 pini la 1x8 pini.

Intrebarea mea este daca pot alimenta corect si fara probleme placa video in felul urmator:
    • conectorul PCIe al sursei cu 6+2 pini la unul dintre conectorii 8 pini ai placii video
    • conectorul PCIe sursei cu 6 pini la adaptorul din cutie (2x6 pini la 1x8 pini), iar adaptorul la celalalt conector cu 8 pini al placii video.
    Daca schema de mai sus este incorecta/nesigura, atunci cum sa fac? Documentatia sursei zice ca ofera 48A/576W combinat pe liniile de +12V (nu ma prind daca e un singur rail de 12V si daca asa e facuta sa functioneze).

Multumesc.

8. miahi

miahi Wizzard Sugar daddy

Diferența de două fire nu e mare, ar trebui să meargă fără probleme cu cel de 6 pini în loc de 8. Teoretic merge și direct cu conectorul de 6 pini în mufa de 8, fără adaptor. Placa are LED-uri pentru fiecare power connector, dacă nu-i place cum ai montat alimentările se fac roșii.

Adaptorul 2x6->8 e cam ciudat, se pot întâmpla lucruri "interesante" dacă sursa are rail-uri diferite pentru cei doi conectori de 6 pini.

BTW, chestia aia e imensă. S-o folosești cu plăcere!

1. This site uses cookies to help personalise content, tailor your experience and to keep you logged in if you register.
    By continuing to use this site, you are consenting to our use of cookies.
    Dismiss Notice