1. This site uses cookies. By continuing to use this site, you are agreeing to our use of cookies. Learn More.

Vând workstation Dell Precision T5500

Discussion in 'Vând hardware' started by _~_, Jun 28, 2011.

1. _~_

_~_ Membru

Vând workstation Dell Precision T5500 (url, manual).

Specs:
    • 2 procesoare Xeon E5506 (specs), 2.13Ghz, 8 cores, 8 threads total.
    • 24GB RAM DDR3 ECC. Pot da și cu mai puțin dar nu prea vreau. Suportă maxim 72GB RAM. Am și 6 GB RAM DDR3 ECC în plus, dacă doriți.
    • 2 HDD Seagate Barracuda 1TB, 7200rpm, 32MB, SATA II. Opțional dau și SSD.
    • Placă video Nvidia Quadro FX 580 (cred?). 2 DisplayPort, 1 DVI. Dual Head.
    Restul specs găsiți în manual.

Mai are garanție până pe 8 decembrie 2011.

Produsul are o mică problemă. Când bootează apare un mesaj cu „CPU1 fan failure, press F1 to continue”. Eroarea e bogus, fanurile merg perfect. Problema s-ar putea rezolva la garanție, dacă deranjează pe cineva. Pe mine nu m-a deranjat așa că nu m-am obosit să o rezolv.

L-am folosit ca și cutie de development pentru Solaris. Nu mai lucrez la Solaris, nu mai îmi trebuie. Mai bine îmi iau încă un ThinkPad sau fac upgrade la Mac.

Produsul a costat 7250 de lei. Eu îl vând cu 6000 lei.

2. _~_

_~_ Membru

5800 lei.

3. _~_

_~_ Membru

Ofertă specială doar azi și mâine (24-25 august). 4500 de lei.

4. _~_

_~_ Membru

4000 de lei fără HDD-uri până pe 10 ianuarie.

5. _~_

_~_ Membru

Dacă-l dau chiar și mai ieftin de atât, îl luați?

6. Neo

Neo Motan agresif

1. De unde îl expediezi?
    2. Prețul final? Este 1369$ dacă-l iei de pe Dell.com, adică vreo 4650 RON.
    3. Ce Quadro este ăla exact?
    4. Cât de silențios este?

Pe mine mă interesează ca workstation pentru CAD/CAM/3D development. Aștept un răspuns pe PM.

Mulțumesc.

7. _~_

_~_ Membru

De ce pe PM, aici ce-are?

Pe dell.com nu are cum să fie $1,369 cu două procesoare și 24GB RAM ECC, doar varianta basic e ătât (edit -- cu 24GB ram și configurație asemănătoare, pe dell.com e $3,100). Din Romania îl expediez că l-am lăsat acolo când m-am mutat în Austria. Câteodată e foarte silențios, altă dată nu prea. Din observațiile mele asta depinde de eroarea aia cu F1 de la boot. în general, când nu apare eroarea e silențios, când apare nu. Din păcate nu [strike]pot[/strike] știu să rezolv eroarea respectivă deci nu pot garanta că e silențios :frown:.

E Quadro FX 580, nu-i mare chestie. L-am luat ca mașină de development și pentru asta e cel mai bun, nu știu cât de bine face CAD :frown:.

Preț final, nu știu, mai ieftin de 4,000 lei :biggrin:. 3,500?

8. Neo

Neo Motan agresif

Corect la faza cu RAMul :biggrin: Np, se compensează la capitolul HDDuri :hihi:

Cât cântărește animala? Mă mai gândesc, momentan am 2 bagaje de cală available deci e posibil :smile:

9. _~_

_~_ Membru

18kg.