Vând workstation Dell Precision T5500

_~_

Membru
Vând workstation Dell Precision T5500 (url, manual).

Specs:
  • 2 procesoare Xeon E5506 (specs), 2.13Ghz, 8 cores, 8 threads total.
  • 24GB RAM DDR3 ECC. Pot da și cu mai puțin dar nu prea vreau. Suportă maxim 72GB RAM. Am și 6 GB RAM DDR3 ECC în plus, dacă doriți.
  • 2 HDD Seagate Barracuda 1TB, 7200rpm, 32MB, SATA II. Opțional dau și SSD.
  • Placă video Nvidia Quadro FX 580 (cred?). 2 DisplayPort, 1 DVI. Dual Head.
Restul specs găsiți în manual.

Mai are garanție până pe 8 decembrie 2011.

Produsul are o mică problemă. Când bootează apare un mesaj cu „CPU1 fan failure, press F1 to continue”. Eroarea e bogus, fanurile merg perfect. Problema s-ar putea rezolva la garanție, dacă deranjează pe cineva. Pe mine nu m-a deranjat așa că nu m-am obosit să o rezolv.

L-am folosit ca și cutie de development pentru Solaris. Nu mai lucrez la Solaris, nu mai îmi trebuie. Mai bine îmi iau încă un ThinkPad sau fac upgrade la Mac.

Produsul a costat 7250 de lei. Eu îl vând cu 6000 lei.

 
1. De unde îl expediezi?
2. Prețul final? Este 1369$ dacă-l iei de pe Dell.com, adică vreo 4650 RON.
3. Ce Quadro este ăla exact?
4. Cât de silențios este?

Pe mine mă interesează ca workstation pentru CAD/CAM/3D development. Aștept un răspuns pe PM.

Mulțumesc.
 
De ce pe PM, aici ce-are?

Pe dell.com nu are cum să fie $1,369 cu două procesoare și 24GB RAM ECC, doar varianta basic e ătât (edit -- cu 24GB ram și configurație asemănătoare, pe dell.com e $3,100). Din Romania îl expediez că l-am lăsat acolo când m-am mutat în Austria. Câteodată e foarte silențios, altă dată nu prea. Din observațiile mele asta depinde de eroarea aia cu F1 de la boot. în general, când nu apare eroarea e silențios, când apare nu. Din păcate nu [strike]pot[/strike] știu să rezolv eroarea respectivă deci nu pot garanta că e silențios :frown:.

E Quadro FX 580, nu-i mare chestie. L-am luat ca mașină de development și pentru asta e cel mai bun, nu știu cât de bine face CAD :frown:.

Preț final, nu știu, mai ieftin de 4,000 lei :biggrin:. 3,500?
 
Corect la faza cu RAMul :biggrin: Np, se compensează la capitolul HDDuri :hihi:

Cât cântărește animala? Mă mai gândesc, momentan am 2 bagaje de cală available deci e posibil :smile:
 
Back
Top