1. This site uses cookies. By continuing to use this site, you are agreeing to our use of cookies. Learn More.

Symlink, Junction, Reparse point?

Discussion in 'PC Hardware' started by Marius '95, May 15, 2013.

1. Marius '95

Marius '95 Membru Senior

Vreau:
    - link intr-un director A catre un director B aflat pe o alta partitie;
    - programele sa poata accesa directorul B ca si cum ar fi subdirector al A;
    - stergerea (accidentala sau nu) a directorului A sa stearga link-ul din el, NU directorul B si continutul lui;
    - (optional) copierea A cu subdirectoare sa copieze link-ul, nu directorul B cu continutul lui.

Cum fac?

2. IceCub

IceCub Membru Senior

Poti incerca cu mklink din command prompt cu drepturi administrative. Problema este ca nu indeplineste a treia conditie impusa de tine (in sensul ca la copiere B va fi tratat ca un subdirector al lui A, nu ca un link).
    Detalii.

Presupunand ca ai c:\A & c:\B comanda ar fi:

mklink /D c:\A\B c:\B

3. AdrianB1

AdrianB1 Membru Senior

Marius, tu vrei sa se comporte ba ca un link, ba ca un subfolder. Hotaraste-te cum vrei sa fie, dar nu schimba cerintele de la un rand la altul.

4. Marius '95

Marius '95 Membru Senior

Deci sa inteleg ca nu se poate...

5. AdrianB1

AdrianB1 Membru Senior

Astea doua sunt in totala contradictie - un program care vrea sa stearga, accidental sau nu, folderul A si care trebuie sa trateze B ca subfolder al lui A trebuie sa stearga continutul, altfel nu isi indeplineste scopul. Deci tu ceri ceva ce e limitat de logica, nu de vreun OS anume.

6. maxu

maxu Membru Senior

Daca vrei ca programul sa nu il stearga (si) pe B, taie-i drepturile aferente in acest sens.
    Da-i deny, pune-i botnita, fa-l sa sufere.

A, programul sub ce user va rula?

7. Marius '95

Marius '95 Membru Senior

Programul doar citeste. Este un server web + un program de file-sharing.
    Vreau sa nu sterg eu. :embarassed: Cand sterg un director, nu am obiceiul sa intru prin toate sub-directoarele sa vad daca exista link-uri in el sau nu.

Dar am inteles. Nu se poate. Schimb programele cu unele care stiu sa faca directoare virtuale sau gasesc alta solutie.
    ACL-uri chiar NU vreau sa folosesc.