Symlink, Junction, Reparse point?

Marius '95

troubleShooter
Vreau:
- link intr-un director A catre un director B aflat pe o alta partitie;
- programele sa poata accesa directorul B ca si cum ar fi subdirector al A;
- stergerea (accidentala sau nu) a directorului A sa stearga link-ul din el, NU directorul B si continutul lui;
- (optional) copierea A cu subdirectoare sa copieze link-ul, nu directorul B cu continutul lui.

Cum fac?
 
Poti incerca cu mklink din command prompt cu drepturi administrative. Problema este ca nu indeplineste a treia conditie impusa de tine (in sensul ca la copiere B va fi tratat ca un subdirector al lui A, nu ca un link).
Detalii.

Presupunand ca ai c:\A & c:\B comanda ar fi:

mklink /D c:\A\B c:\B
 
Marius, tu vrei sa se comporte ba ca un link, ba ca un subfolder. Hotaraste-te cum vrei sa fie, dar nu schimba cerintele de la un rand la altul.
 
-programele sa poata accesa directorul B ca si cum ar fi subdirector al A;
- stergerea (accidentala sau nu) a directorului A sa stearga link-ul din el, NU directorul B si continutul lui;
Astea doua sunt in totala contradictie - un program care vrea sa stearga, accidental sau nu, folderul A si care trebuie sa trateze B ca subfolder al lui A trebuie sa stearga continutul, altfel nu isi indeplineste scopul. Deci tu ceri ceva ce e limitat de logica, nu de vreun OS anume.
 
Daca vrei ca programul sa nu il stearga (si) pe B, taie-i drepturile aferente in acest sens.
Da-i deny, pune-i botnita, fa-l sa sufere.

A, programul sub ce user va rula?
 
Programul doar citeste. Este un server web + un program de file-sharing.
Vreau sa nu sterg eu. :embarassed: Cand sterg un director, nu am obiceiul sa intru prin toate sub-directoarele sa vad daca exista link-uri in el sau nu.

Dar am inteles. Nu se poate. Schimb programele cu unele care stiu sa faca directoare virtuale sau gasesc alta solutie.
ACL-uri chiar NU vreau sa folosesc.
 
Back
Top