Stick USB care a devenit read-only

Discussion in 'Ajutor: PC Hardware' started by IceCub, Apr 23, 2014.

1. IceCub

IceCub Membru Senior Sugar daddy

Salutare,

Unul din stickurile mele USB, un Verbatim de 16GB, s-a facut subit read-only. Nu reusesc copiez/sterg/creez nimic pe el. Datele existente pot fi citite fara probleme in schimb. Nu merge nici macar formatat, partitionat. Am incercat din Win 7/Linux si degeaba.

Idei?

Multumesc anticipat.

2. puterfixer

puterfixer Administrator Sugar daddy

Ai pierdut permisiunile. Right-click pe stick, Properties, Security, Edit, alege Everyone și pune toate permisiunile pe Allow, Apply, OK.

3. IceCub

Nu e vorba de permisiuni (am verificat). E ceva... hardware. Suspectez firmware-ul stick-ului.

4. miahi

miahi Wizzard Sugar daddy

Consumabil, la garanție cu el (dacă e USB3 de viteză mare, depinde cât timp îți ia activitatea) sau la reciclat.

5. Cosmin_C

Cosmin_C melomaniac

Un defect extrem de comun, nu cred ca ai cum sa-l repari. Warranty.

In (foarte) rare cazuri unele au mers reparate cu cmd - diskpart - select disk - clean, eventual si un format dupa aia. Dar de obicei e problema hardware, care evident nu poate fi rezolvata cu o comanda software.

6. IceCub

Stickul a fost cumparat din Auchan si nu am mai pastrat bon-ul pentru garantie. Am incercat diskpart-Win7 / gparted-Linux, toate zic ca e read-only. O sa incerc la baietii din Mama Rusie.

Nu e stick-ul o avere, dar am zis ca poate s-a mai lovit careva de aceeași problema.

7. Cosmin_C

Cosmin_C melomaniac

Pai s-au lovit multi, eu ma lovesc efectiv zilnic de problema asta cu stick-urile venite la garantie. :smile:

1. This site uses cookies to help personalise content, tailor your experience and to keep you logged in if you register.
    By continuing to use this site, you are consenting to our use of cookies.
    Dismiss Notice