Stick USB care a devenit read-only

IceCub

Membru Senior
Salutare,

Unul din stickurile mele USB, un Verbatim de 16GB, s-a facut subit read-only. Nu reusesc copiez/sterg/creez nimic pe el. Datele existente pot fi citite fara probleme in schimb. Nu merge nici macar formatat, partitionat. Am incercat din Win 7/Linux si degeaba.

Idei?

Multumesc anticipat.
 
Ai pierdut permisiunile. Right-click pe stick, Properties, Security, Edit, alege Everyone și pune toate permisiunile pe Allow, Apply, OK.
 
Nu e vorba de permisiuni (am verificat). E ceva... hardware. Suspectez firmware-ul stick-ului.
 
Consumabil, la garanție cu el (dacă e USB3 de viteză mare, depinde cât timp îți ia activitatea) sau la reciclat.
 
Un defect extrem de comun, nu cred ca ai cum sa-l repari. Warranty.

In (foarte) rare cazuri unele au mers reparate cu cmd - diskpart - select disk - clean, eventual si un format dupa aia. Dar de obicei e problema hardware, care evident nu poate fi rezolvata cu o comanda software.
 
Stickul a fost cumparat din Auchan si nu am mai pastrat bon-ul pentru garantie. Am incercat diskpart-Win7 / gparted-Linux, toate zic ca e read-only. O sa incerc la baietii din Mama Rusie.

Nu e stick-ul o avere, dar am zis ca poate s-a mai lovit careva de aceeași problema.
 
Pai s-au lovit multi, eu ma lovesc efectiv zilnic de problema asta cu stick-urile venite la garantie. :smile:
 
Back
Top