Smartwatch

Eu doar vreau sa admir ca vreti sa faceti o alegere buna, dar pe de alta parte am ceva indoieli legate de intelegerea criteriilor (nu ca barbatii au ceva gresit, dar de cealalta parte sunt un pic mai imprevizibile).
Eu zic asa: un smartwatch la momentul asta nu este asa de mic ca sa satisfaca complet. Abia cand va ajunge comparabil ca marime cu un ceas de dama (unul mic) va fi probabil adoptat pe scara mai larga.
Pana atunci vor fi multe incercari, dar in general vor abandona mai repede sau mai tarziu. E doar suficient sa ne uitam in jur si sa facem o statistica rapida cate smartwatch vedem purtate (de placere, nu nevoie).
 
Nu sunt o idee prea proastă: vezi ce notificări primești fără să mai ridici telefonul; partea cu fitnes-ul/sănătatea iar e bună dacă ai un stil sedentar, te mai freacă la icre să faci mișcare; e util să poți avea un card la tine când pleci de acasă și uiți telefonul/portofelul. Și arată și ora (uneori).

Problema vine când începi să înghesui o grămadă de features pe ele, care fac gangbang cu bateria, și îți oferă o experiență de 2 bani în privința interacțiunii/UI-ului (fuck it, e un display de 300x300, cu touch și 2 butoane maximum - nu poți afișa multe informații și nici nu poți interactiona prea mult). Pixel Watch are LTE pe el. Pui eSIM și faci pairing cu căști BT și teoretic ai un telefon la încheietură. Primești/faci apeluri, asculți muzică pe YT de oriunde ai semnal, dar pentru 2-3h, până comsumi cei 300mAh ai bateriei. Apoi ai un press-papier prost.

Dacă te rezumi la primul paragraf, experiența nu e proastă și primești un gadget decent pentru mai puțin de 100E.
 
Soția, care nu e deloc interesată de gadget-uri, poartă un Inspire 3. Și-i tot schimbă curelele în funcție de ținută.

Și bărbații colecționează scule, imprimante 3D, tastaturi si tot felul de rahaturi valoroase în ochii lor, sau care doar le calmează piticii.
 
Și bărbații colecționează scule, imprimante 3D, tastaturi si tot felul de rahaturi valoroase în ochii lor, sau care doar le calmează piticii.
Waifu a week ago după câteva luni bune cu GMMK Pro: sooo, what other keyboards do you have in the drawer?
 
Si cand te gandesti ca unii colectioneaza avioane, tancuri si mai stiu eu ce alte dracii scumpe, o tastatura pare nimic :smile:
 
Am eu Fitbit Charge 6, pentru cine vrea impresii. Am avut Charge 2, 3 și acum am trecut la 6 (pentru că la 3 nu mai ținea bateria la frig, și când joc fotbal vreau să văd cât mă mișc). Da, ai 6 luni premium, sunt câteva chestii interesante, dar nimic spectaculos. Pe mine mă ajută că vibrează brățara dimineața (nu trebuie să trezesc toată casa), mă împinge să mă mișc mai mult și să îmi ating obiectivul zilnic, îmi pot urmări evoluția în timp (pe mai mulți ani, de-acum), și pot corela cum dorm cu cât mă mișc, de pildă. Notificările pot fi utile (le-am lăsat doar cele pentru apeluri telefonice, și îmi țin telefonul pe silent).
 
Back
Top