Sistem mITX AMD

VM??? Chill, Neo :biggrin:

Deci să dau bani în plus pe Trident din cauza (printre altele) radiatorului supradimensionat, doar ca să-l dau jos mai incolo?
Iar Noctua... no way. Athlonul actual rulează răcit pasiv de un Scythe Ninja Mini. Tot 65W TDP.
:biggrin:

Am recomandat GSkill pentru că din experiența mea au fost foarte andurante plus garanția lifetime și RMAul fără dureri de cap. Trident au în funcție de specs ICuri "alese" mai cu grijă, iar la Ryzen este important să mergi 1:1 RAM cu Infinity Fabric pentru performanță optimă. În funcție de IF freq alegi și RAM care să-l ducă și să scrie pe pachet - de exemplu pentru IF la mine la 1800 MHz merg cu RAM la 3600, pe cutie scrie 3600, am intrat în BIOS și am încărcat profilul XMP pentru 3600 și merg out of the box.

65W TDP la Athlon nu se compară cu 65W la Ryzen. Treaba ta. Din nou, 5950x la mine cu 105W TDP făcea spikes la 95*C în boost stock, fără să-mi bag eu nasul prin setări. Asta cu AIO 360mm care nu-i chiar de colo - EVGA cu waterblock conceput de Asetek, nu-i chiar prost - true, uitasem să conectez unul dintre cele trei ventilatoare, dar totuși. TDP nu mai este de ani buni o măsură pentru ce cooler să cumperi imho, ai să vezi că multe coolere nici nu mai afișează TDP ci spun "appropriate for <insert CPU name here>".
 
AV1 este la coltul strazii, ca sa zic asa. Nu stiu daca te va tine 8 ani fara acest suport. Iar momentan nicio grafica onboard nu suporta, dar e o problema de cateva luni pana or sa apara... Ryzen 7000 adica, modele mai rezonabile la pret.
I did not know that.

However, Zen4 e scump acum, și probabil că va mai fi o vreme. Când va deveni o problemă insurmontabilă o să achiziționez o placă video răcită pasiv care să suporte AV1 (loc în carcasă este).

:biggrin:

... iar la Ryzen este important să mergi 1:1 RAM cu Infinity Fabric pentru performanță optimă. În funcție de IF freq alegi și RAM care să-l ducă și să scrie pe pachet - de exemplu pentru IF la mine la 1800 MHz merg cu RAM la 3600, pe cutie scrie 3600, am intrat în BIOS și am încărcat profilul XMP pentru 3600 și merg out of the box.
I did not know that either. Am îndoieli că aș simți vreo diferență, însă.

65W TDP la Athlon nu se compară cu 65W la Ryzen. Treaba ta. Din nou, 5950x la mine cu 105W TDP făcea spikes la 95*C în boost stock, fără să-mi bag eu nasul prin setări. Asta cu AIO 360mm care nu-i chiar de colo - EVGA cu waterblock conceput de Asetek, nu-i chiar prost - true, uitasem să conectez unul dintre cele trei ventilatoare, dar totuși. TDP nu mai este de ani buni o măsură pentru ce cooler să cumperi imho, ai să vezi că multe coolere nici nu mai afișează TDP ci spun "appropriate for <insert CPU name here>".
Eu sunt sigur că n-o să-mi ia foc calculatorul de la coolerul stoc, mai ales ca 95°C e Tjmax pentru 5600G. Normal că o să monitorizez, normal că voi lua măsuri dacă temperaturile sau zgomotul depășesc niveluri de bun simț, dar înainte de asta n-o să dau 100+ EUR pe un cooler
 
Spikes de 95 de grade zici? Well, noua generatie AMD este facuta sa mearga la 95 de grade. Adica face boost nelimitat pana atinge acea temperatura, dupa care vede de acolo mai departe cati watts poate trage si cati mhz poate atinge. Iar din softul de overclock oferit chiar de AMD poti creste aceasta limita pana la 110 grade... pentru cei care nu sunt sensibili cu inima. :goofy:
 
Ryzen 7 este făcut să meargă la 95*C, Ryzen 5 - pe care-l dorește ericsics - nu este făcut să meargă la 95*C. Îi o diferență acolo :biggrin:

ericsics - 100 EUR pe un cooler Noctua înseamnă future proofing. Am folosit Noctua NH-D14 timp de aproape 12 ani pe mai multe procesoare. Când apare un socket nou dai e-mail la Noctua și îți trimit prinderea gratis. Evident iei decizia care se potrivește la tine, eu te-am avertizat pentru că am avut aceeași reacție ca tine când mi s-a spus că 5950x nu merge ok pe aer. Mno, m-a cumințit imediat drăcia :smile:

Edit: poza atașată este cu procesorul pe encoding. Subvoltat semnificativ față de stock și overclockat moderat pe toate nucleele (în mod normal face boost la >5GHz pe 1-2 nuclee în timp ce restul coboară la 2.3ish). TDP 105W pe cutie.

encoding 5950x.png
 
Nici seria 5000 nu face throttling la 95 de grade, chiar daca nu e proiectata in stilul seriei 7000. Eu cred ca este OK si pe termen lung, mai ales ca sigur nu vei sta tot timpul la temperatura respectiva. Noi am asamblat aici multe sisteme cu 5950X si 5800X (tot ce a vandut EMAG sub brandul Serioux, adica chiar multe, plus cateva comenzi speciale pe brandul Horizon) si nu toate au fost racite cu water cooling. Majoritatea, dar nu toate.

Si apropo de sisteme de filme, i-am facut ceva de genul asta fratelui meu pe la inceputul verii. Asus PRIME B450M-K II, Ryzen5 3350G, Kingston 2x8GB 3200mhz, un SSD ieftin de 128GB pentru OS si un HDD de 1TB scos din laptop-ul upgradat la SSD in urma cu vreo 2 ani. Sursa nJoy, nu e prea grozava dar a fost gratis. Fara carcasa, il tine intr-un dulapior sub televizor, spatiu aprox. 50x50x40 cm. Chiar daca dulapul are doar o gaura micuta pe spate si se incalzeste la interior, nu sunt probleme cu temperatura. Sistemul merge non-stop, conectat la un televizor 4k, se uita la filme 4k si se joaca unele jocuri indie split-screen de pe steam. Ca sa iti dai seama cat de rece sta (nu trece de 70 de grade) eu chiar i-am pus un noise reductor pe cablul de alimentare a ventilatorului CPU, pentru ca statea in idle la ~1200 rpm si facea zgomot si praf degeaba - acum are cam 900 rpm in idle si nu creste decat cand procesorul trece de 60 de grade, adica doar in jocuri, in filme nu.

Exact cum il vedeti in poza l-am bagat in dulap, pe cutia placii de baza.
 

Attachments

  • dulap.jpg
    dulap.jpg
    172.5 KB · Views: 25
Last edited:
Inginereste vorbind despre fiabilitate, ar trebui vazut cum se comporta in timp inainte sa afirmam ca e bine sau rau.
 
De ce ar fi? Asa se testeaza componentele venite la garantie de cand fac eu service hardware, de 25 de ani. Nu a luat nimic foc, niciodata. Inca. :biggrin:
 
Nici seria 5000 nu face throttling la 95 de grade, chiar daca nu e proiectata in stilul seriei 7000. Eu cred ca este OK si pe termen lung, mai ales ca sigur nu vei sta tot timpul la temperatura respectiva. Noi am asamblat aici multe sisteme cu 5950X si 5800X (tot ce a vandut EMAG sub brandul Serioux, adica chiar multe, plus cateva comenzi speciale pe brandul Horizon) si nu toate au fost racite cu water cooling. Majoritatea, dar nu toate.
Ideea este următoarea. În gaming/filme/muzică nu se va încinge nimic prea tare. Dar dacă începi să faci encoding video de exemplu atunci să te ții. Eu știu că nu intră în throttle seria 5000 la 95*C (ask me how I know :biggrin:), dar asta nu înseamnă că-i ok să ai temperatura aia câteva ore bune - era o chestie pe vremuri de care lumea pare să fi uitat - distance to TJ max - care am impresia că devine din ce în ce mai mică pe măsură ce trece timpul și se apropie de limitele siliciului. Avem power management mai deștept și thermal cutoffs și toate alea dar electromigration încă există dacă nu s-a rescris fizica peste noapte și șansele cresc pe măsură ce distanța respectivă scade.

Acum nu spun să răcim procesoarele din PCurile de acasă cu azot lichid și depinde evident de use-case, dar când îți lași pielea pe un radiator începi să-ți pui întrebări - asta referitor și la gluma mea cu fire hazard. Când testezi în laborator service este una, când ai drăcia acasă este ceva diferit. Praful se depune în timp și dacă închizi ceva într-un dulap, mai ales dacă se învârt ventilatoare și ajută asta, praful este izolator termic și tot așa.

Una peste alta am încredere în procesoarele astea că nu vor muri subit, până la urmă și pasionații de mașini au mieunat că motoarele de 1l și 200CP sunt satana și or să moară spectaculos iar acum avem 2l de 600-700CP și n-au probleme. Bine, sunt făcute de Mercedes, o ajuta și asta cu fiabilitatea :biggrin:

Și în același timp cu scumpirea gazelor un mini heater îi bun oricum am da-o :biggrin:
 
Discutia asta e foarte interesanta, dar pentru un media player si la pretul actual al electricitatii TDP de 105W si discutii despre functionarea la 95 de grade sunt din alt film, din sala vecina.

Imi place carcasa aia, arata superb. Se mai fabrica asa ceva?
 
Nu mai pot testa acum video encoding pe sistemul fratelui meu, dar o sa incerc sa prind un APU p-aici, sa pun un cooler d-ala stock si sa rulez Handbrake.

Oricum ca idee, AMD are o metoda cel putin ciudata de a calcula TDP. Spun ciudata ca sa nu spun altfel. :smile: Ideea e ca nu am vazut niciodata un AMD de 65W care sa nu poata fi racit cu coolerul stock, indiferent de test. Nu se apropie de 90 de grade nici macar intr-o camera calda...

AMD "TDP" explained: https://www.gamersnexus.net/guides/...lained-deep-dive-cooler-manufacturer-opinions
 
...am gasit un 3400G si coolerul sau din pachet, complet nefolosit - in service folosim coolere clasice cu clema, pentru rapiditate. Azi nu pot testa, dar maine bagam un Handbrake. :biggrin:
A se observa zgarieturile de pe procesor, care sigur nu ajuta termic. Dar chiar si asa, nu cred ca se va incinge prea tare.
 

Attachments

  • test1.jpg
    test1.jpg
    129.5 KB · Views: 22
  • test2.jpg
    test2.jpg
    139.7 KB · Views: 23
Este vorba și să fie silențios, nu doar de temperatură. Că de aia avem tower coolers, altfel eram tot la heatpipes și bucata de aluminiu cu ventilator turbat pe el :smile:

Dar omul nu face encoding deci cred că-i safe :smile:
 
Coolerele astea stock AMD au maxim 2500 rpm, nu sunt foarte zgomotoase. Dar au o problema, au un "humm" care personal il gasesc extrem de enervant dar altii, aparent, nu il aud.
Cele cu heatpipes, de le dadeau la procesoarele mai scumpe, erau intradevar foarte zgomotoase, urcau pana la 4500 rpm daca imi aduc aminte bine. Nu recomand.
 
Am facut niste teste, atat cu cooler stock cat si cu cel mai mic/ieftin tower gasit p-aici, un DeepCool Gammaxx 300. Cateva mici concluzii:
1. Placa de baza retardata/turbata, chiar si pe profilul silent tine turatia ventilatorului mult mai sus decat este cazul. Suporta si profil manual, deci se poate castiga multa liniste cu ceva setari manuale.
2. Pasta de pe coolerul original este o mizerie de nedescris. Poza. Nu am avut rabdare sa refac testul cu pasta schimbata, dar sigur e loc de (mult) mai bine.
In rest, cred ca pozele vorbesc de la sine. Este un procesor rece si linistit, cel putin dupa standardele mele... dar pentru liniste cred ca se cere un cooler mai bun decat cel stock.
 

Attachments

  • stock1.jpg
    stock1.jpg
    94 KB · Views: 20
  • stock2.jpg
    stock2.jpg
    210.5 KB · Views: 17
  • deepcool1.jpg
    deepcool1.jpg
    129.4 KB · Views: 18
  • deepcool2.jpg
    deepcool2.jpg
    215 KB · Views: 17
20221210_130857.jpg


S-au adunat (memoria s-a transformat în Kingston Fury Beast cu specificații similare, din motive de stocuri) . Acu să-mi fac chef de ele.

Ați instala direct Windows 11, sau să caut o licență de Windows 10 și să fac upgrade ulterior? Nu prea am urmărit ce buguri mai sunt de actualitate pentru Windows 11.
 
Carcasa aia arata ca si cum ar cuprinde jumatate din pretul total al sistemului. :smile: Asta e motivul pentru care intotdeauna cand am avut idei de build-uri ITX, am renuntat sa le fac atat de mici.

Ce model este? Ca sa nu fac browsing pe emag un sfert de ora pentru o carcasa doar dintr-o curiozitate...
 
(La cum arata zic ca) E facut in colaborare cu Bang & Olufsen dar nu au mai avut bani sa inscriptioneze asta :smile:
Am Jonsbo U1 Plus si e ce trebuie. Na, sa ma laud si eu (si a costat 230 lei, bre Cosmin_C_
 
Back
Top