Sânt fericit că mâine o să ploo

Tora

Membru Senior
Originally posted by Rabbit
Numai poziţia mâinii când trebuie să tastezi Alt + Shift + T mă îngrozeşte.
Nici eu nu înţeleg de ce să foloseşti combinaţiile alea când se pot folosi aşa:
ALT+Shift+' - Ţ (foloseşti o singură mână pentru chestia asta :biggrin:)
ALT+Shift+; - Ş
ALT+Shift+[ - Ă
ALT+Shift+] - Î
ALT+Shift+\ - Â

Eu folosesc amândorura. E greşit deci... hmm

La punctul 8. Am o nedumerire. Cum e corect, ei trebuiau să sau ei trebuia să? Eu folosesc prima variantă. A doua sună aiurea.

M

mushik

Guest
Intrebare: se pot schimba funcţiile tastelor Alt între ele?

Eu foloseam Left Alt + a,s,i...pt ă,ş,î...configurat în Word (mai dădea uneori erori) şi m-am obişnuit aşa;

După ce am citit aici, l-am instalat pe secărică şi îmi vine greu să mă obişnuiesc cu Right Alt. (plus că am o tastatură „spartă” care are tastele un pic diferite).

sh_ol

Banned
Sânt fericit că mâine
Sânt

in mod clar, cel putin dupa cata gramatica stiu eu, ceva nu e in regula. am i right ?
sau poate ca doar scris la mijto :rolleyes:

e primul meu post pe xf.ro (arata super fain si imi place), si s-a nimerit sa fie chiar aici la chestii de gramatica. Dupa cate stiu eu se scrie 'Sunt' si nu 'Sânt' .

Am aici diacritice, dar daca ma pun sa scriu cu alea o sa-mi ia cel putin dublu ca timp de editat. Sper sa nu fie o problema, mai ales ca in unele 'caffe'uri' nu au diacritice, si desigur nici la mine acasa nu le am, le-am folosit doar la editarea lucrarii de licenta, dar si acolo am folosit la greu si cu succes comanda 'replace'

michael

Membru
Hello :smile:,
Nu scriu cu diacritice decat in doc. facute cu Word din (vreo) doua motive:
1) Sunt (cam) comod;
2) In timp, grafia limbii romane va evolua/ sau involua, cum credeti, tinzand spre simplificare, probabil un timp se va scrie cand si se va pronunta ca^nd, iar eu voi aparea in manuale ca un exemplu de vizionar care am "fost inaintea vremurilor..." :biggrin:
P.S. Cum se scrie inainte ?!

michael

Membru
Dan trebuie sa fiu de acord ca formularea nu este tocmai "fericita". Doream sa subliniez faptul ca voi posta la thread-urile Hardware, care constituie specificul forumului.
Na' ca iar am dat-o in bara :smile:. Sper ca posteritatea sa nu ma retina pentru frazele astea :wink:.

Rabbit

Nebun
Ce se întâmplă cu odată/o dată? Toate publicaţiile din ultima vreme scriu dezlegat, indiferent de context. M-am tâmpit eu? :confused:

mnelu

Membru
Participă aici la o discuţie legată de IT şi curând ţi se va permite să postezi şi în cadrul celorlaltor secţiuni.

Pisoi

Monsieur Pussycat
Sugar daddy
E un punct de vedere interesant. Nu l-am mai întâlnit. Oricum, nu cred că e greşit nici celorlaltor, doar pleonasmic.

Top Bottom