1. This site uses cookies. By continuing to use this site, you are agreeing to our use of cookies. Learn More.

Sânt fericit că mâine o să ploo

Discussion in 'Discuții cotidiene' started by Rabbit, Aug 15, 2004.

1. Nici eu nu înţeleg de ce să foloseşti combinaţiile alea când se pot folosi aşa:
    ALT+Shift+' - Ţ (foloseşti o singură mână pentru chestia asta :biggrin:)
    ALT+Shift+; - Ş
    ALT+Shift+[ - Ă
    ALT+Shift+] - Î
    ALT+Shift+\ - Â

Eu folosesc amândorura. E greşit deci... hmm

La punctul 8. Am o nedumerire. Cum e corect, ei trebuiau să sau ei trebuia să? Eu folosesc prima variantă. A doua sună aiurea.

2. popetes

popetes Unbreakable

:smile:

3. Mă gândeam că nu e şi atemporal. :biggrin:
    Ia să caut eu IOOP-ul.

4. jarod

jarod Super Moderator

Cum e cu demult şi de mult? Ca şi cu odată şi o dată? :biggrin:

5. Ana

Ana Membru

6. Rabbit

Rabbit Nebun

Am venit de mult timp şi Trăia odată, demult tare...

7. mushik

mushik Guest

Intrebare: se pot schimba funcţiile tastelor Alt între ele?

Eu foloseam Left Alt + a,s,i...pt ă,ş,î...configurat în Word (mai dădea uneori erori) şi m-am obişnuit aşa;

După ce am citit aici, l-am instalat pe secărică şi îmi vine greu să mă obişnuiesc cu Right Alt. (plus că am o tastatură „spartă” care are tastele un pic diferite).

8. sh_ol

sh_ol Banned

Sânt

in mod clar, cel putin dupa cata gramatica stiu eu, ceva nu e in regula. am i right ?
    sau poate ca doar scris la mijto :rolleyes:

e primul meu post pe xf.ro (arata super fain si imi place), si s-a nimerit sa fie chiar aici la chestii de gramatica. Dupa cate stiu eu se scrie 'Sunt' si nu 'Sânt' .

Am aici diacritice, dar daca ma pun sa scriu cu alea o sa-mi ia cel putin dublu ca timp de editat. Sper sa nu fie o problema, mai ales ca in unele 'caffe'uri' nu au diacritice, si desigur nici la mine acasa nu le am, le-am folosit doar la editarea lucrarii de licenta, dar si acolo am folosit la greu si cu succes comanda 'replace'

9. michael

michael Membru

Hello :smile:,
    Nu scriu cu diacritice decat in doc. facute cu Word din (vreo) doua motive:
    1) Sunt (cam) comod;
    2) In timp, grafia limbii romane va evolua/ sau involua, cum credeti, tinzand spre simplificare, probabil un timp se va scrie cand si se va pronunta ca^nd, iar eu voi aparea in manuale ca un exemplu de vizionar care am "fost inaintea vremurilor..." :biggrin:
    P.S. Cum se scrie inainte ?!

10. Rabbit

Rabbit Nebun

înainte :smile:

11. neaxu

neaxu Rătăcit

Cu expresiile mai putin inspirate ce facem?

12. michael

michael Membru

Dan trebuie sa fiu de acord ca formularea nu este tocmai "fericita". Doream sa subliniez faptul ca voi posta la thread-urile Hardware, care constituie specificul forumului.
    Na' ca iar am dat-o in bara :smile:. Sper ca posteritatea sa nu ma retina pentru frazele astea :wink:.

13. Rabbit

Rabbit Nebun

Ce se întâmplă cu odată/o dată? Toate publicaţiile din ultima vreme scriu dezlegat, indiferent de context. M-am tâmpit eu? :confused:

14. Wolfie

Wolfie ulf de mare

S-au tampit publicatiile.

15. hulubei

hulubei questionable intruder

Tind catre soceng.

16. mnelu

mnelu Membru

Participă aici la o discuţie legată de IT şi curând ţi se va permite să postezi şi în cadrul celorlaltor secţiuni.

17. Pisoi

Pisoi Monsieur Pussycat

Uite cine e atent la detalii mărunte! (pun intended) :thumbs:

18. mnelu

mnelu Membru

Se pare ca m-am inselat totusi... o persoana de incredere in ale limbii romane a explicat ca

19. Pisoi

Pisoi Monsieur Pussycat

E un punct de vedere interesant. Nu l-am mai întâlnit. Oricum, nu cred că e greşit nici celorlaltor, doar pleonasmic.

20. jarod

jarod Super Moderator

Deci până la urmă cum e bine?