Keyboard defect + Emag

Discussion in 'Ajutor: PC Hardware' started by war4peace, Feb 9, 2011.

1. war4peace

war4peace Membru Senior

Am dus o tastatură defectă la Emag acum 14 zile.
    Defectul nu se manifestă imediat, ci după o utilizare mai îndelungată (ore, poate chiar a doua zi).
    Bineînţeles că am primit SMS cu "defect nemanifestat" - fiindcă probabil o bagă în portul USB, apasă tastele pe rând şi gata.
    Eu nu vreau să mă car săptămânal la ei cu tastatura ca să o iau înapoi după o vreme cu "defect nemanifestat". Vreau să găsesc o metodă prin care să dovedesc defectul şi să merg la ei cu o astfel de dovadă. Mă gândesc la filmarea defectului în momentul în care acesta se manifestă. E acest lucru suficient ca dovadă? Ce trebuie să fac ca să-i conving măcar să o testeze cum trebuie? O soluţie e să îi dea tastatura unuia din angajaţii care povestesc cu clienţii în show-room, să scrie omul pe ea tot ce trebuie să scrie şi când apare problema să noteze pe ceva şi cu asta basta.

TL;DR version:
    Defectul: după o vreme (minute, ore, poate chiar mai bine de o zi) tastatura ori se blochează, ori scrie ţâşpe caractere deodată, ori scrie singură.
    Problema: Defectul nu apare imediat.
    Partea nasoală: EMAG nu testează intensiv produsele, deci defectul nu se manifestă.
    Workaround: Filmarea defectului sau... ce?

2. LNT

LNT Meşter Strică-Tot Sugar daddy

Dă cu ea de pământ dar soft de un covor sau ceva moale, poate strici defectul. :hihi:

3. SCViper

SCViper Membru Senior Sugar daddy

Cred ca filmarea defectului cand se intampla e o solutie, dar a lui LNT e mai sigura, doar sa nu lasi urme. Good luck either way :biggrin:

4. war4peace

war4peace Membru Senior

Sunt eu dobitoc dacă prefer să fac lucrurile the good way? Adică nimic sneaky?

5. Cosmin_C

Cosmin_C melomaniac

Ori o strici ori nu te mai obosesti s-o trimiti si-ti iei alta. Stiu ca suna dur dar ca un om care lucreaza la service de 12 ani nu vad o solutie mai buna. :mda:

6. war4peace

war4peace Membru Senior

OK, mulţam; e tastatură de peste 300 RON deci da... am înţeles ideea.
    E păcat că în 2011 mai există astfel de probleme în industria IT, dar noah...

7. Neo

Neo Motan agresif Sugar daddy

Dacă nu mă înșel, nu e cea care a pățit... chestii? Există posibilitatea să fi ruginit ceva contacte pe acolo, de unde problema. Nu cred că ai șanse cu garanția, dar imho poți încerca o demontare și o curățire cu spray pentru contacte.

8. war4peace

war4peace Membru Senior

N-are treabă cu contactele, este ceva aleatoriu care se întâmplă de multă vreme, dar am ignorat eu problema.
    În ultima vreme a început să facă urât din ce în ce mai des, până când nu se mai poate lucra pe ea cum trebuie după un timp.
    Aproape că nu e rând pe care să îl scriu şi să nu-mi ia 2-3 taste deodată sau să clipească LED-ul de Num-lock sau Scroll-lock.
    Dacă era o provblemă de comntacte, era defect localizat, repetavbil şi comnstamnt.
    (ce e cu itlice e scris cu tastatura cu pricina, într-o "clipă de rătăcire" a acesteia; restul e scris tot pe ea...)

1. This site uses cookies to help personalise content, tailor your experience and to keep you logged in if you register.
    By continuing to use this site, you are consenting to our use of cookies.
    Dismiss Notice