Întreruperi programate pentru mentenanță

Nu vă speriați, a fost o întrerupere programată la hosting ca să facă niște mentenanță la serverul de baze de date. Alocaseră 6 ore pentru asta, dar au terminat repede.
 
Hostingul mi-a trimis mail că are fereastră de mentenanță de rutină programată pentru serverele noastre în seara asta de la ora 10 ora României până la miezul nopții. Dacă nu merge forumul, încercați oleacă mai târziu.
 
S-a făcut întreruperea pentru upgrade la forum. Dați un shift-refresh ca să actualizeze ce styles ține prin cache.

Spicuiri printre noutăți:
  • passwordless login folosind passkeys
  • integrare mai ușoară cu storage S3 pentru atașamente (probabil va urma să punem aici un bucket la Cloudflare)
  • image resizing încorporat în browser la upload de imagini pe forum și alte optimizări de imagini
  • performanță crescută
  • light/dark mode încorporat, fără a mai necesita teme speciale
  • posibilitatea de a avea unele secțiuni din forum organizate ca articole, nu ca listă de subiecte
  • secțiune de trending now
  • ???
 
Passkey super. Doar ca mi-a sters password-ul si nici nu mi-l pot pune inapoi, deci, adio logare de pe windows :-)
Doar daca nu o sa am optiunea de "Use passkey from another device"
 
Interesant. La mine, pe Mac, merg ambele.

"Can I use passkeys across multiple devices?

Yes, passkeys allow you to use cross device authentication: a passkey might be stored on one device, and you can use it for sign in on another device.

This is handy, for example, when you need to sign in on a new device.

To link your devices together for cross device authentication, you must scan a QR code that's generated on the device where you want to sign in. During this process, a proximity check takes place to ensure that the passkey is only being used for authentication on a link device that's nearby. With this technology, you can rest assured that your passkey can't be used by a remote attacker to gain access from far away."

 
Stiu cum functioneaza passkey, folosesc, doar nu am unde sa verific, nu am nici un non-Mac device acasa :-(
 
Deci nu merge. Imi cere sa folosesc usb device. Sux.
In schimb am reusit azi sa-mi reactivez passwordul. Ceea ce e bine si curios.
 
Last edited:
Faci tu ceva dubaș pe-acolo, fiindcă io am tot adăugat metode suplimentare de autentificare - prin passkey salvat în Bitwarden, prin passkey legat la Windows Hello și cititorul de amprentă, prin passkey salvat în cheia Fido USB. Și parola a rămas acolo, cu tot cu 2 factor cu passkey sau cu generator de coduri time-based.

Ce-i drept, de câte ori dau Add Passkey, sare Bitwarden în față că ce vreau să fac cu aia, s-o salvez sau s-o dau mai departe, o dată (adică mă întreabă de fiecare dată) sau forever.

1720640399850.png
 
Back
Top