Home DiY

ipman

Membru Senior
Poate merge un split la motorsport ... vreau sa incerc un inceput de ceva DiY legat de masini, garaj, scule (nu numai legate de masina), etc.
Saptamana trecuta am cumparat un cric cu intentia de a schimba rotile singur (am un rand separat de roti de iarna, jante plus cauciucuri pentru fiecare masina). Financiar are sens la preturile de aici, in 2 ani s-a amortizat.
Dar citind putin au inceput diferite chestii: cricul se misca sub masina (musai, trebuie), deci are nevoie de o suprafata tare, nu merge pe pietris. Gasit solutia: placa de HDF si deasupra ei o alta placa metalica de 2mm, cricul se misca liber. Prerequisites: nivelat pietrisul sumar sub placa.
Odata cu documentarea am mai dat de alte idei interesante cum sa ridic masina sa lucrez sub ea: suporti de lemn bagati sub roti.
(Continui in scurta vreme).
 
Avut cric tip foarfecă în dotarea mașinii anterioare, a mers de minune (permite înclinarea ușoară pe măsură ce mașina se ridică) dar totuși la mașină mai ușurică. Cu mașina nouă n-a venit cric, am zis că decât să cumpăr unul tip foarfecă mai bine iau unul hidraulic tip crocodil - totul bine și frumos până dai de problema ta cu suprafața netedă ca să se miște ușor cricul la ridicare, plus niște papuci din cauciuc pentru punctele de sprijin cu mașina.

Meh, am continuat să-mi fac treaba cu el până am vrut nu doar să schimb roțile ci și să fac schimbul de plăcuțe de frână, pentru care ar fi fost mult mai bun un lift ca să pot ridica mașina cu totul de la sol. Un lift din ăla adevărat n-am unde să-l pun, da' un minilift plat care se bagă sub mașină și merge pneumatic n-ar fi rău deloc. Dar tot va fi necesar un garaj cu spațiu adecvat în jurul mașinii și pe înălțime, ceea ce n-am.

Și așa am găsit că există ateliere „de șurubărit” pe care le poți închiria cu ora sau cu ziua. Unele au și sculele necesare, altele nu; unele au lift, altele nu; unele ajută cu reciclarea uleiului, altele nu. În fine, ideea e că, în funcție de nevoi, s-ar putea să ieși mai câștigat printr-un sistem din ăsta. Un atelier interesant pentru mine (dacă aș avea mai mult de lucru la mașină ca număr de ore pe an) funcționează sub formă de asociație unde plătești o cotizație lunară modică, dar apoi poți rezerva și folosi un atelier foarte bine dotat (inclusiv scule de care nu prea pupi în regim DIY fără să te coste o avere, și scule pneumatice, și alte alea) și încălzit și accesibil 24/7 cu acces prin aplicație pe smartphone, și într-o zonă industrială încât nu deranjezi pe nimeni dacă tu ai chef să dai baroase în discul de frână la 2 noaptea într-un weekend că atunci ai timp pentru asta.
 
Da da, asta cu inchiriat post de lucru intr-un atelier am vazut si aici. Foarte buna ideea mai ales ca putina lume are garaj personal.
 
Din pacate si eu resimt nevoia unui garaj cand ploua sau ninge. Deh, nu intineresc.
Dar intrucat zona in care locuiesc a fost de curand declarata de interes istoric, mai greu cu constructiile.
De asta ma bate un gand de cort-garaj, asta studiez acum. Totusi inainte de el ar trebui si o fundatie solida (acum am pietris compactat, dar necesita ceva mentenanta pentru ca se mai muta din can in cand). Pe moment ma descur ca mai sus, cu placa de HDF plus metal.
Ca sa revin mai sus: wheelcribs pentru ridicat masina in poza.
Pentru a le construi necesita alt set de scule: de tamplarie. Din cauza constructiei casei am cules o gramada de scule (pe langa clasica bormasina-surubelnita) precum ferastrau, etc. Intrucat lemnul este ieftin si foarte disponibil aici (se gasesc bucati in vecini usor, dar si mie mi-au ramas de la constructia casei) am investit si in sculele astea. Intrucat aici mana de lucru este scumpa, cam orice fac singur se plateste repejor si sculele raman.
Singura veriga slaba in toate astea e nevasta :smile:
 

Attachments

  • wheelcribs.jpg
    wheelcribs.jpg
    114.4 KB · Views: 15
Eu aveam o fixatie pe Ryobi de ceva timp. Recent am început să iau una-alta pt. garaj şi DIY, numa' bine s-a nimerit că Dedeman-u' are promo la sculă + baterie.
Păi plătești taxele de import (ți le și calculează direct amazon US parcă) și e la tine în câteva zile. Singura chestie e că trebuie să găsești acumulatori local, că e complicat cu transportul de chestii cu litiu.
Comandat de o săptămână, încă nici nu au trimis.
 
Cameră unde era terasă, a luat ceva timp. Momentan sunt cu sculele împrăștiate în dreapta pozei (masa aia nu este atât de curată acum :biggrin:). Și tabloul electric cu care m-a ajutat miahi să-i dăm de cap (edit: precizare, adică l-a făcut el și eu am chibițat și am pregătit fire și suc rece ș-am ținut lanterna :biggrin:).

1699346650711.png


1699346678964.png

1699346813671.png


1699346843001.png


1699346895633.png


1699346934653.png


1699346958889.png
 
Last edited:
Scoate folia aia de pe rama ferestrei, in special pe afara, cu cat trece timpul si mai rau soarele o atinge o sa fie greu de inlaturat.
Tip: in panou cablurile trebuie sa fie cat mai scurte ca sa fie evitate buclele, in special daca ai curenti mari acolo. Altfel arata bine daca e prima data.
 
Scoate folia aia de pe rama ferestrei, in special pe afara, cu cat trece timpul si mai rau soarele o atinge o sa fie greu de inlaturat.
Tip: in panou cablurile trebuie sa fie cat mai scurte ca sa fie evitate buclele, in special daca ai curenti mari acolo. Altfel arata bine daca e prima data.
Ești a 27-a persoană care-mi explică asta, numai că ferestrele alea au stat deja vreo 4 ani la părinții mei pe balcon în soare/de toate. Nu iese ușor, o să o scot cu foehn-ul după ce people counter-ul cu oamenii care mă atenționează atinge un număr satisfăcător :biggrin:

Cu cablurile te aștept să le optimizezi, noi am fost prea nerve-wrecked să mai măsurăm să nu iasă bucle. Totul a fost oarecum confortabil de lucrat cu, în ideea că a trebuit să lucrăm "pe perete" și să folosim cleme pentru că mno, Al-Cu = bad.
 
Ești a 27-a persoană care-mi explică asta, numai că ferestrele alea au stat deja vreo 4 ani la părinții mei pe balcon în soare/de toate. Nu iese ușor, o să o scot cu foehn-ul după ce people counter-ul cu oamenii care mă atenționează atinge un număr satisfăcător :biggrin:

Cu cablurile te aștept să le optimizezi, noi am fost prea nerve-wrecked să mai măsurăm să nu iasă bucle. Totul a fost oarecum confortabil de lucrat cu, în ideea că a trebuit să lucrăm "pe perete" și să folosim cleme pentru că mno, Al-Cu = bad.
Despre ferestre: incercam sa fiu proactiv, dar dupa atata vreme ... o sa ai ceva de munca.
Cat despre panou calatorie, mi-e greu sa fac o calatorie de 3000+ km ca nu am cu cine sa il las pe asta mic, daca eram mai aproape veneam cu placere, chiar am scule pentru asa ceva si chiar certificare sa lucrez la tensiuni joase.
Dar daca nu te gandesti sa pui acolo ceva care sa consume peste 1kw (pe un cablu) nu te ingrijora.
 
Dar daca nu te gandesti sa pui acolo ceva care sa consume peste 1kw (pe un cablu) nu te ingrijora.
Este posibil ca un fir de acolo să tragă >1kW pentru că deh se duce în zona unde am eu treabă, PC + alte chestii gen bormașină etc s-or face 1kW. Dar tot nu cred să fie probleme. Aragazul a tras 1.2kW și asta cu tabloul vechi timp de câțiva ani de zile.
 
Am un tablou similar in birou, in stadiul din prima poza a ta (cea cu pisica). E 3x12, ABB Basic (slabut) si echipat Schneider-Electric. Diferentele majore sunt ca la mine e trifazic, sigurantele de lumini sunt pe 6A (fara un motiv anume) si in loc de releu monitorizare faza si contactor o sa fie un descarcator (Surge Protector Device) pentru ca o sa fie panouri solare legate la el.

Si mai am unul in aceeasi stare, monofazic, 1x12, pentru un apartament cu 2 camere la care insa trebuie sa schimb si instalatia din pereti, aluminiu, partial topita, dar nu am avut timp si tragere de inima sa o fac.

Si cofretul pentru irigatii, am cam tot ce imi trebuie, doar sa mai recuperez un releu pe sina DIN care momentan controleaza luminile din curte, chiar ma duc sa fac schimbarea acum. Deci am 3 buc tablouri in lucru, doar stau prost cu timpul pana saptamana viitoare, cand intru in concediu partial. Si mai am un tablou in camara, trebuie sa trag din el curent pentru cuptorul electric si cuptorul cu microunde in bucatarie si alt circuit pentru cafetiera, fierbator de apa, prajitor de paine. Asta inseamna niste gauri prin beton, niste rigips taiat si apoi reparat, distractie totala. Abia nu astept :yuk:

Cablurile alea lungi arata cam rau. Serparie.
 
Am un tablou similar in birou, in stadiul din prima poza a ta (cea cu pisica). E 3x12, ABB Basic (slabut) si echipat Schneider-Electric. Diferentele majore sunt ca la mine e trifazic, sigurantele de lumini sunt pe 6A (fara un motiv anume) si in loc de releu monitorizare faza si contactor o sa fie un descarcator (Surge Protector Device) pentru ca o sa fie panouri solare legate la el.

Si mai am unul in aceeasi stare, monofazic, 1x12, pentru un apartament cu 2 camere la care insa trebuie sa schimb si instalatia din pereti, aluminiu, partial topita, dar nu am avut timp si tragere de inima sa o fac.

Si cofretul pentru irigatii, am cam tot ce imi trebuie, doar sa mai recuperez un releu pe sina DIN care momentan controleaza luminile din curte, chiar ma duc sa fac schimbarea acum. Deci am 3 buc tablouri in lucru, doar stau prost cu timpul pana saptamana viitoare, cand intru in concediu partial. Si mai am un tablou in camara, trebuie sa trag din el curent pentru cuptorul electric si cuptorul cu microunde in bucatarie si alt circuit pentru cafetiera, fierbator de apa, prajitor de paine. Asta inseamna niste gauri prin beton, niste rigips taiat si apoi reparat, distractie totala. Abia nu astept :yuk:

Cablurile alea lungi arata cam rau. Serparie.
Dacă vrei îți împrumut pisica să te ajute, deja cred că-i trained :biggrin:

Cât despre cabluri, "you should see the other one" moment
1699352794696.png

Imho sunt destul de bine rutate astfel încât să nu deranjeze. Ele vin din cleme prin găurile de pe spatele panoului nou (aplicat), când cel vechi era îngropat în perete. Chiar nu fac bucle (prea multe). It's fine. Mult mai bine decât originalul.
 
Neo Nu ai acolo bucle in sensul de cablu facut colac de cateva ori, deci nu e problema majora, dar deh, pitici. Daca ai timp sa perfectionezi.
Pentru cine reface tablouri recomand un cleste de dezizolat de calitate automat, va salva foarte mult timp. De exemplu asta: https://jokari.de/de/Super-4-Plus.htm sau chiar variantele fixe de genul https://jokari.de/de/Universal-No-12.htm Aici se gasesc la Hornbach, probabil si la voi. Daca nu il lasati sa rugineasca lama il veti folosi foarte multa vreme, si cel automat e bun pentru tot felul de alte cabluri inclusiv in electronica.
 
Am unul similar cu Universal-No-12, doar ca e de la Engineer. Ieftin si bun. Am si unul din clestii lor , il folosesc ocazional si la dezizolat fire solide.

O sa incerc sa fac o poza cu pisica si tabloul, momentan e iesita la plimbare pe-afara.
 
Am unul similar cu Universal-No-12, doar ca e de la Engineer. Ieftin si bun. Am si unul din clestii lor , il folosesc ocazional si la dezizolat fire solide.
Orice scula folosita corect in scopul potrivit face treaba buna si scuteste timp pana la urma :smile:
Pe aici pe la mine aparent magazinele nemtesti sunt nationaliste si vand produsele ca atare. Noroc ca sunt si de calitate.
 
Back
Top