Detectivu' lu' WiFi

Nu toate zonele din lumea asta au aceleasi reglementari ca in UE (in ce priveste puterea).
In teorie te poti plange la ministerul care se ocupa de comunicatii, dar nu stiu exact ce se intampla. Aici primesc amenda si ii obliga sa schimbe device-ul.
 
Nu mai deschid un topic nou ca n-are sens :smile: Problema: Se intampla destul de des sa primesc in chrome eroarea aia cu "network has changed" care la un refresh dispare. De asemenea paginile alea cu mult cod ruland in spate, care isi fac ele update etc. de multe ori dau erori care again la refresh dispar. Video calls, downloads etc nu par sa fie afectate. Alte device-uri gen telefoane, nvidia shield, etc nu au nici o problema. Treaba a inceput de cand am schimbat furnizoru de net deci ma gandesc ca e ceva bullshit de configurare prin router? Set-up-ul e simplu, un router in care intra fibra si laptopu (mac) e prin wifi (legatura cu topicu :biggrin:). Mai am un PC legat prin cablu unde nu am observat problema deci poate e de la wifi ceva? Ati mai patit? Vreo idee?
 
Dezactivează în Windows setarea „Connect automatically” la rețeaua WiFi și vezi ce se întâmplă.
 
Am și io un Fritzbox 7530 de vreo 3+ ani (primit de la provider). N-am avut treabă cu el, da' o să fiu atent la wifi mai ales că stă într-un spațiu închis unde-s 30+ (sau poate chiar 35+) grade, deci nu cred că-i foarte încântat.

Mi-am adus aminte de topic zilele astea când am observat că nu mai merge să fac ssh nas. După niște troubleshooting am remarcat că el încearcă să rezolve nas.fritz.box de fapt. Până recent asta nu mergea, dar recent .box a devenit TLD și bineînțeles că cineva a înregistrat fritz.box.:biggrin2: N-am avut nervi și vreme să văd cum să rezolv din pihole așa că am făcut ssh nas. câteva zile. Am mai săpat acuma și se pare că Conditional Forwarding e soluția în pihole. Oricum, e cam aiurea că 1) nu au fost pe fază să înregistreze ei fritz.box și 2) că nu poți alege tu ce sufix să trimită fritz în DHCP.

Tot zic că o să transform Fritzboxu` în AP și să folosesc altceva pe post de router, dar mi-e prea lene.
 
Tocmai mi-a sosit saptamana asta un Turris Omnia, varianta nowifi, ca wifi6 e obscen de scump. Am pregatite niste Atheros B/G/N 5GHz din cutia cu-de-toate ; astept sa-mi soseasca antenele, ca in mod surprizator n-avem si de-alea... Intre timp ma uitam cat de scumpe sunt Qualcomm-urile 6E DBDC si ma ocup cu compilatul unui OpenWrt customizat si cu datul unei gauri in carcasa pentru (e)SATA.

IMG_20240314_184711.jpg
 
Last edited:
Back
Top