1. This site uses cookies. By continuing to use this site, you are agreeing to our use of cookies. Learn More.

Cumpăr placă PCI (nu PCIe) cu 1-2 porturi SATA

Discussion in 'Cumpăr hardware' started by Neo, May 13, 2011.

1. Neo

Neo Motan agresif Sugar daddy

Îmi trebuie pentru un computer mai vechi care nu știe decât de IDE. E mai mult fiță©, dar n-am ce face cu un Raptor de 36GB și mai bine stă acolo decât în dulap.

Mulțam :biggrin:

2. puterfixer

puterfixer Administrator Sugar daddy

Nu-i mai ușor/bine cu un adaptor SATA-IDE?

3. Neo

Nu am așa ceva, doar unul de la IDE la SATA și sincer nu mi-au plăcut niciodată cum se mișcă :smile:

4. Marius '95

Marius '95 Membru Senior Sugar daddy

Eu am o placa no-name cu SIL3124 luata de pe okazii.ro. Pe un Pentium 2 se misca destul de bine. Driverii sunt o problema: odata instalati nu mai pot fi scosi din sistem.

5. Neo

Ei, pe Pentium 3 înseamnă că se mișcă foarte bine :biggrin: Lasă-mi un PM cum facem :smile:

6. Marius '95

Marius '95 Membru Senior Sugar daddy

Pai eu am zis ca o am, nu ca o vand. Postul meu era o trimitere spre okazii.ro.

7. puterfixer

puterfixer Administrator Sugar daddy

Vreuna de la Elfast nu te coafează? 2 porturi la 85 lei, 4 porturi la 135 lei...

8. Bico

Bico Membru

9. miahi

miahi Wizzard Sugar daddy

Am eu placa aia de la garaj, şi merge, dar e ceva mai ciudată (dacă o vedeam ma întâi nu cred că o luam). Are 4 mufe, 2 interne şi două externe. Doar 2 dintre ele pot fi folosite în acelaşi timp (controller-ul are doar 2 porturi). Partea ciudată e că alegerea porturilor se face cu nişte jumperi. Jumperii sunt puşi direct pe firele de date ale portului SATA. Adică toate cele 4 fire (A+/-, B+/-) sunt trecute direct prin jumperii ăia. Nice touch să treci semnal de 1GHz prin jumperi :biggrin:.

10. L

L factorul uman

CRC put to some VERY good use. :biggrin: