Cumpăr placă PCI (nu PCIe) cu 1-2 porturi SATA

Neo

The Good Doctor
Îmi trebuie pentru un computer mai vechi care nu știe decât de IDE. E mai mult fiță©, dar n-am ce face cu un Raptor de 36GB și mai bine stă acolo decât în dulap.

Mulțam :biggrin:
 
Nu am așa ceva, doar unul de la IDE la SATA și sincer nu mi-au plăcut niciodată cum se mișcă :smile:
 
Eu am o placa no-name cu SIL3124 luata de pe okazii.ro. Pe un Pentium 2 se misca destul de bine. Driverii sunt o problema: odata instalati nu mai pot fi scosi din sistem.
 
Ei, pe Pentium 3 înseamnă că se mișcă foarte bine :biggrin: Lasă-mi un PM cum facem :smile:
 
Am eu placa aia de la garaj, şi merge, dar e ceva mai ciudată (dacă o vedeam ma întâi nu cred că o luam). Are 4 mufe, 2 interne şi două externe. Doar 2 dintre ele pot fi folosite în acelaşi timp (controller-ul are doar 2 porturi). Partea ciudată e că alegerea porturilor se face cu nişte jumperi. Jumperii sunt puşi direct pe firele de date ale portului SATA. Adică toate cele 4 fire (A+/-, B+/-) sunt trecute direct prin jumperii ăia. Nice touch să treci semnal de 1GHz prin jumperi :biggrin:.
 
Back
Top