1. This site uses cookies. By continuing to use this site, you are agreeing to our use of cookies. Learn More.

Cumpar placa de retea gigabit

Discussion in 'Cumpăr hardware' started by Marius '95, Sep 21, 2010.

Thread Status:
Not open for further replies.
  1. Marius '95

Marius '95 Membru Senior

Cumpar placa de retea.

Obligatorii:
    - Gigabit Ethernet (1000BASE-T, RJ-45, Full Duplex)
    - PCI sau PCI-X
    - Accelerare: checksum offloading, interrupt mitigation, etc.
    - Driver WinXP 32bit

Optionale dar preferabile:
    - Placa de server, mare, nu chinezarii low-profile
    - MDI/MDI-X
    - Jumbo frames
    - Dual-port
    - LED-uri separate pentru Link, 100, 1000, Activity, Full Duplex si Collision

Inutile:
    - Firewall
    - SNMP, management, etc.
    - Criptare

Nu accept:
    - Placi ASUS
    - Drivere bloatware (cele care se instaleaza cu setup, adauga servicii, programe rezidente, icon-uri in system tray, etc.)

Ofer ~50 RON, mai mult pentru placile care chiar merita (accelerare serioasa, dual-port).
    Anuntul este valabil pana duminica inclusiv.
    Contact: 0721435317 sau YM: marius_doc. Nu raspund pe forum.

2. AdrianB1

AdrianB1 Membru Senior

Nu exista led de collision la o placa de retea full duplex pentru ca nu exista collision. FD merge doar pe switch, nu pe hub (care hub nu a trecut de 100 Mbps) si pe switch nu ai collision pentru ca e comunicatie punct la punct, nu shared.

De asemenea placile de retea single port de la aproape orice fabricant serios sunt low profile, chiar si unele dual-port (eu am low-profile toate placile).

Apoi, nu exista placa Gigabit Ethernet serioasa pe PCI, nu face fata (teoretic PCI are 133 MB/sec, practic are cam 95 MB/sec, Gigabit Ethernet are 125 MB/sec).

Singura optiune decenta e PCI-X, dar si alea ai sanse sa fie tot low-profile, nu face nimeni placi mari doar pentru ca inspira ... (ce inspira?).

3. Cosmin_C

Cosmin_C melomaniac

Inspira tehnologie din mileniul trecut? Scuze dar nu m-am putut abtine... :embarassed:

4. maxu

maxu Membru Senior

5. JustIn

JustIn Membru Senior

Tu o vinzi, maxu? Daca nu o vrea marius, te rog rezerva-mi-o mie.

6. dreamer

dreamer Little Devil

maxu, scrie-i pe iahu sau suna-l, a scris in primul post ca nu raspunde aici la oferte. :wink:

7. war4peace

war4peace Membru Senior

Eu nu l-aş suna, nu l-aş căuta. Dacă poate să scrie aici că vrea aia şi ailaltă, poate să şi răspundă. Dacă îl interesează. Dacă nu, good riddance. Mie nu-mi plac chestiile de genul ăsta, dar mă rog... oi fi eu ultimul Mohican.

8. dreamer

dreamer Little Devil

n00b question: de ce ar face cineva o placa de retea cu 6 (sase) LED-uri, sta cineva non-stop sub birou sau cu o oglinda pe perete sa vada placa de retea cum blink-aie? :smile:

9. war4peace

war4peace Membru Senior

Gigabit-ul meu are 5 LED-uri. Deci da, se făceau cel puţin într-o vreme :smile:

10. Marius '95

Marius '95 Membru Senior

@maxu: Multumesc, dar cautam ceva mai deosebit.

Thread Status:
Not open for further replies.