Cumpar placa de retea gigabit

Status
Not open for further replies.

Marius '95

troubleShooter
Cumpar placa de retea.

Obligatorii:
- Gigabit Ethernet (1000BASE-T, RJ-45, Full Duplex)
- PCI sau PCI-X
- Accelerare: checksum offloading, interrupt mitigation, etc.
- Driver WinXP 32bit

Optionale dar preferabile:
- Placa de server, mare, nu chinezarii low-profile
- MDI/MDI-X
- Jumbo frames
- Dual-port
- LED-uri separate pentru Link, 100, 1000, Activity, Full Duplex si Collision

Inutile:
- Firewall
- SNMP, management, etc.
- Criptare

Nu accept:
- Placi ASUS
- Drivere bloatware (cele care se instaleaza cu setup, adauga servicii, programe rezidente, icon-uri in system tray, etc.)

Ofer ~50 RON, mai mult pentru placile care chiar merita (accelerare serioasa, dual-port).
Anuntul este valabil pana duminica inclusiv.
Contact: 0721435317 sau YM: marius_doc. Nu raspund pe forum.
 
Nu exista led de collision la o placa de retea full duplex pentru ca nu exista collision. FD merge doar pe switch, nu pe hub (care hub nu a trecut de 100 Mbps) si pe switch nu ai collision pentru ca e comunicatie punct la punct, nu shared.

De asemenea placile de retea single port de la aproape orice fabricant serios sunt low profile, chiar si unele dual-port (eu am low-profile toate placile).

Apoi, nu exista placa Gigabit Ethernet serioasa pe PCI, nu face fata (teoretic PCI are 133 MB/sec, practic are cam 95 MB/sec, Gigabit Ethernet are 125 MB/sec).

Singura optiune decenta e PCI-X, dar si alea ai sanse sa fie tot low-profile, nu face nimeni placi mari doar pentru ca inspira ... (ce inspira?).
 
maxu, scrie-i pe iahu sau suna-l, a scris in primul post ca nu raspunde aici la oferte. :wink:
 
Eu nu l-aş suna, nu l-aş căuta. Dacă poate să scrie aici că vrea aia şi ailaltă, poate să şi răspundă. Dacă îl interesează. Dacă nu, good riddance. Mie nu-mi plac chestiile de genul ăsta, dar mă rog... oi fi eu ultimul Mohican.
 
n00b question: de ce ar face cineva o placa de retea cu 6 (sase) LED-uri, sta cineva non-stop sub birou sau cu o oglinda pe perete sa vada placa de retea cum blink-aie? :smile:
 
Status
Not open for further replies.
Back
Top