Cumpar mouse vechi

Discussion in 'Cumpăr hardware' started by Marius '95, Jun 14, 2015.

1. Marius '95

Marius '95 Membru Senior Sugar daddy

Cumpar mouse PS/2 cu bila si 5 butoane.

Stiu, suna ciudat, dar A4Tech a facut un astfel de mouse (WWW-35) care dupa 10 ani de utilizare abia se mai tine in suruburi si trebuie sa il inlocuiesc.

Last edited: Jun 14, 2015
  2. AdrianB1

AdrianB1 Membru Senior Sugar daddy

Cauti acel model de A4Tech care nu se mai fabrica de 10 ani si crezi ca exista pe-aici un stoc ascuns sau e duminica, foarte cald si lipsesc crocodilii care zburau prin gradina?

3. Marius '95

Fara bila am gasit pe ebay si olx.
    Nu caut neaparat acel model. Poate au mai facut si altii mousi cu aceleasi specificatii.
    De ce n-ar exista un stoc ascuns?

PS: Unele variante USB merg cu adaptor simplu la PS/2. Accept si din alea.

4. SCViper

SCViper Membru Senior Sugar daddy

Din pura curiozitate: de ce cauti neaparat un mouse cu bila?

5. ursamajor

ursamajor Toruk Makto

Joacă Quake 1, DOOM etc... :hihi:

6. Marius '95

Pe scurt, da, de-aia.

Explicatia mai lunga este ca imi trebuie mouse PS/2 fara emulare si pe vremea cand inca se faceau mousi PS/2, senzorii optici nu erau suficient de buni => mouse-ul "sare".

7. Olivian Breda

Olivian Breda Internet marketer

Mi se pare că moușii cu bilă au un farmec. Nu aș folosi mai mult de câteva minute, dar mi-ar plăcea să mai folosesc așa ceva, for the fun of it. :smile:

8. SCViper

marius: acum cred ca inteleg. Nu stiam ca s-a modificat PS/2-ul. Ce inseamna emularea in mod exact? Presupun ca vrei sa il folosesti pe un computer vechi, de ce nu merg mousii mai noi PS/2 pe ei? Pe google nu gasesc nimic prea relevant.

@Olivian: da, un farmec au. Recunosc sincer ca m-as juca si eu cu un mouse cu bila. Doar pentru fun, of course :smile:

9. ursamajor

ursamajor Toruk Makto

Mamă, ce mai curăţam la ei!

10. Olivian Breda

Olivian Breda Internet marketer

La liceu se furau bilele. :smile: Ce poți face cu o bilă de cauciuc cu ceva dens în ea, nu știu. Dar se furau bilele. :smile:

11. Marius '95

SCViper: n-ai inteles.
    PS/2 este acelasi dintotdeauna si exact mouse PS/2 caut! Dar nu se mai fabrica. Se fabrica doar USB care, pentru a-l folosi in DOS, iti trebuie emulare PS/2, care emulare este proasta si mananca memorie in regiunea 640K-1MB mai mult decat portul PS/2 adevarat.

12. korby

korby The Cleavemaster Sugar daddy

Hai serios? De parcă nu sunt mouşi PS/2 pe toate gardurile, de la de-ăia de sub 10 lei la unii mai sănătoşi.
    640 K ought to be enough for anybody.

Neo likes this.
  13. SCViper

korby: cred ca Marius'95 are dreptate, nu gasesc decat mousi simpli cu 3 butoane pe PS/2. Cred ca nu sunt prea straluciti. M-am uitat de curiozitate.

14. Marius '95

Vechiul mouse de 10 ani nu mai merge deloc. Mi s-a defectat si mufa PS/2.
    A trebuit sa cumpar mouse USB. Asta. Fiindca era singurul cu butoanele suplimentare pe ambele laterale... aproape pe laterale... cam asimetric... si cam taie pe la muchii... in fine. Deci am mouse USB si anuntul nu mai e valabil. :frown:

Tastatura, in schimb, se tine tare. Si am si una mecanica de la inceputul anilor '90, in caz ca cedeaza asta. :smile:

15. Marius '95

Deci trebuie sa zic ca sunt profund impresionat de mouse-ul asta! Programarea butoanelor este hardware! Odata programate, raman asa si dupa reset, chiar si fara softul mouse-ului incarcat! Am programat butonul 3 ca dubluclick, 5 ca Enter si 7 ca backspace. Surpriza-surpriza: functioneaza in DOS si Win 3.11! Functioneaza pentru ca mouse-ul emuleaza si o tastatura USB. Sunt in culmea extazului! Aproape ca nu-mi pare rau ca a trebuit sa schimb vechiul mouse, daca puteti sa credeti!

16. korby

korby The Cleavemaster Sugar daddy

Adică face ceea ce face (aproape) orice mouse USB cu butoane suplimentare. :smile:

17. AdrianB1

AdrianB1 Membru Senior Sugar daddy

Are niste pitici inauntru care lipseste fire, ca sa faca setari hardware.

Styr and puterfixer like this.
  18. Cosmin_C

Cosmin_C melomaniac

Bine ai venit in anul 2005 Marius - cam atunci am avut primul mouse (A4Tech) cu memorie onboard in care salva setari si presets. :biggrin:

Ce-i drept, acum eu sunt cel intors in timp, actualul mouse nu mai are functii d-astea...

19. IceCub

IceCub Membru Senior Sugar daddy

Resuscitez topicul lui Marius '95 sa nu mai deschid altul. Are careva prin debaraua de vechituri un mouse serial?
    Am nevoie pentru un 486 pe care l-am resuscitat zilele astea.

20. Marius '95

Am eu adaptor la PS/2.

1. This site uses cookies to help personalise content, tailor your experience and to keep you logged in if you register.
    By continuing to use this site, you are consenting to our use of cookies.
    Dismiss Notice