Ce telefon vreau?

Huawei P9 Lite - sunt surprins de cat de fain e acest telefon. L-am luat maica-mii acum vreo 3 luni si l-am tot butonat ocazional, display si camera super-decente, putere de procesare buna, se misca foarte fluent, bateria tine binisor (cred ca ar putea tine 2 zile de utilizare normala, pe maica-mea o tine vreo 5), iar interfata este ceva cu care te inveti destul de rapid.
Cred ca o sa ma gandesc serios anul viitor cand va trebui sa schimb actualul Samsung la Huawei P10 dupa aceasta experienta.
 
Renașterea Nokia în aceste condiții seamănă cu renașterea Akai, din ce-a fost cândva un nume cu răsunet japonez într-un chinezism deținut de un holding lovit de insolvență și care operează din Bermude.
 
Da, dar surprinzator acel nume inca misca bani.
Ceea ce nu stiu daca o sa fie cazul cu numele Nokia.
 
Bun, blabla, dar Microsoft se mai implica in productia de mobile? Adica Lumia continua sa se dezvolte?
 
Lumia nu. Se zvoneste ceva de Surface Phone, cu ultima generatie de Windoze. Insa daca aplicatiile sunt tot cu cateva iteratii in urma (Uber, Waze) sau lipsesc (Google Maps), degeaba il lanseaza.

Cat despre Nokia, voila. :goofy:
 

Attachments

  • nokia-3310-android-64c9eaaa45786.jpg
    nokia-3310-android-64c9eaaa45786.jpg
    127.2 KB · Views: 19
Unde găsesc sticlă și "prezervativ" de silicon pt. Xiaomi Mi 4C? Data trecută am luat de la GSM Net, acum nu mai au. Am găsit pe Emag vreo doi dealeri, dar fiecare bagă transport și n-are rost. Am găsit pe Gearbest, dar tot la furnizori diferiți și pe deasupra cu stoc 0.

Eu cu cine votez?
 
Eu pot sa-ti povestesc despre Xiaomi Redmi Note 3 si Note 4.

In primul rand, sunt telefoane foarte bune cand vine vorba de raport pret/calitate. Posibil cele mai bune in gama asta de pret.

Redmi Note 3 au atat tatal meu cat si mama prietenei si pana acum nu au avut nicio problema cu ele.
Note 3-ul tatalui meu a fost luat de la Cel.ro. Din pacate varianta lor era plina de adware/(posibil malware?), asa ca am fost obligat sa reinstalez softul direct de la Xiaomi. O procedura foarte rapida si usoara, dar sa stii ca exista si aceasta problema. Din cate imi dau seama problema nu e de la Xiaomi, ci de la intermediari.
Note 4 este telefonul meu curent si e luat de la Quickmobile, e varianta cu 3GB Ram. Nu a avut problema de mai sus, softul a fost curat din fabrica.

Valabil pentru amandoua:
- build quality este destul de bun pentru gama asta de pret. Ecranul lui Note 4 are un feel usor plasticky si este mai putin sensibil uneori, nu imi dau seama daca e din setari sau din alte cauze. Oricum ar fi, functioneaza fara probleme.
- fingerprint reader-ul este absolut excelent pe ambele telefoane.
- softul este curat, MiUI 8 este dragut, iarasi pentru banii astia este extrem de ok. Singurele mele plangeri sunt faptul ca expanded notifications sunt un pic mai ciudate (two finger zoom in loc de swipe down), iar share menu nu este updatat (mai multe tap-uri pt a da share).
- camera decenta. Sincer nu o folosesc aproape deloc deci din pacate nu iti pot da multe detalii aici, dar sigur gasesti multe poze pe net cu exemple.
- baterie ridicol de mare (4000-4200mAh), tine doua zile daca nu il folosesti foarte intens. Din pacate nu are quick charge. Note 3 are probleme cu chargere non-standard, din cate vad Note 4 se descurca cu orice charger.

Daca mai ai intrebari poti sa-mi dai un PM, iar daca vrei sa te joci cu un Note 4 inainte sa-l cumperi iti stau la dispozitie oricand.
 
Eu cumpar preferential de la CEL. Asta deoarece fac 5 minute pe jos pana la ei la depozit. Pana acum n-am avut nicio problema, dar nu am cumparat online sau prin posta.
In rest... Lumia FTW! :biggrin:
 
De la quickmobile am luat un Lenovo pentru ai mei, având cel mai bun preț. Am descoperit că era import paralel din China, versiunea hardware chineză, cu soft chinezesc, etc. Pentru o înghețată în plus luam unul oficial pentru Europa. Never again.
 
OK, evităm.

...and the winner is... Redmi Note 3 Pro sau Redmi Note 3 (Snapdragon). 32/3GB.
De fapt, l-am cumpărat din 2 motive foarte importante pentru mine:
- cumpărat din magazin fizic, chiar unul mare (Auchan), loco; măcar stau cât de cât liniștit cu garanția.
- prețul, unul foarte bun comparativ cu ce am găsit chiar pe online: 799 lei
Alte atuuri:
- 16 MPix la cameră
- consum ceva mai redus decât cele cu Mediatek, deci baterie "mai multă". :biggrin:
Me, happy! :majoreta:
 
Last edited:
Sa-l folosesti cu placere, asteptam primele poze facute cu el! Vezi ca Auchan n-are treaba cu garantia, tot la un service agreat de importatorul direct ajungi. Been there, done that. :frown:
 
Last edited:
Știu, dar la ei îl duc. Asta mi-e suficient. :biggrin:

EDIT: la cameră mă așteptam să fie cel puțin la fel de bună ca și la bătrânul meu X2Soul, care a fost un telefon grozav. De fapt, camerele telefoanelor (cel puțin ale telefoanelor de la midrange în sus) sunt suficient de bune, așa încât să uiți de camera foto... măcar pentru foto iola.

Câteva capturi... povestea lor fiind următoarea:
- cea făcută facturii Auchan e prima foto, cea de probă. Explicația: am întâlnit telefoane la care focusul n-a fost perfect, a existat un mic shift al focusului și se vede al naibii de rău. Aviz amatorilor.
- celelalte sunt făcute aici, loc unde mi-am dus jumătatea astăzi, la împlinirea a 24 de ani de la căsătorie. :biggrin: La anu' îi punem argintu'.
Despre restaurantul cu pricina, unde am mai fost (dealtfel): ambient excelent, la partea de mâncăruri mai au de evoluat destul. Doar cu Dalboka dacă îl compar și e la distanță mare de cel bulgăresc.
 

Attachments

  • IMG_19700511_162012.jpg
    IMG_19700511_162012.jpg
    75.2 KB · Views: 24
  • IMG_19700511_165827.jpg
    IMG_19700511_165827.jpg
    121.1 KB · Views: 25
  • IMG_19700511_165535.jpg
    IMG_19700511_165535.jpg
    153 KB · Views: 23
  • IMG_20170319_131410_HDR.jpg
    IMG_20170319_131410_HDR.jpg
    148.7 KB · Views: 24
  • IMG_20170319_131419.jpg
    IMG_20170319_131419.jpg
    135.4 KB · Views: 24
  • IMG_20170319_131915.jpg
    IMG_20170319_131915.jpg
    127.7 KB · Views: 24
Last edited:
Back
Top