Ce saltea?

3 săptamâni după, da, confirm, Geladi face saltele foarte bune și voi recomanda și eu fară rezerve acest model!

  • Am constatat că e foarte fain și mult mai comod să ai o saltea mai inaltă (asta are 28 cm, Dormeo de ex. face in general saltele de 16-18 cm, modelul lor cel mai scump are 23 cm). Patul meu are acum o inaltime de 45 de cm.
  • Contrar tuturor părerilor "de pe net", producătorul mi-a menționat foarte clar că pocket spring NU se combină cu somieră cu șipci și că ei recomandă ca salteaua să fie așezată pe placă de PAL.
  • E grea de-ți iese sufletul cand schimbi așternuturile.
  • As fi preferat să nu aiba niciun material de asta modern inclus gen latex, lână de urs, ecocell etc. dar deocamdată nu mi se par deranjante, revin cu amănunte când se face mai cald afară.
 
Fast forward 7 ani după, salteaua mea a cedat psihic. S-a rupt probabil o sârmă de pe margine și acum se cască un hău in zona aceea, deci imi trebuie o saltea nouă.

Aș cumpăra tot una de asta, insă am niște rezerve care mă fac să mă uit și in altă parte:
1. Ce am cumpărat acum 7 ani cu 550€ acum e 640.
2. Salteaua e cumplit de grea, fiecare schimbat de așternut a fost un chin.
3. Parcă nu prea-mi convine să dau banii ăstia la fiecare 7 ani, mă asteptam să țină forever și să o schimb eu de bună voie la 10 ani.

Oricum salteaua a fost excelenta, a fost cea mai buna saltea pe care am avut-o vreodata si pe bune că dezavantajele mentionate mai sus chiar că merita, dacă mă gandesc cat de bine am dormit in ea.
Deci am nevoie de saltea si orice sugestie este binevenita! Nu vreau spumă (been there), probabil ca am sa iau tot ceva cu arcuri impachetate separat, numai că aici intervine problema greutătii. Pe bune că aș vrea totusi ca schimbatul lenjeriei sa nu mai fi asa un chin.
 
Fast forward 7 ani după, salteaua mea a cedat psihic. S-a rupt probabil o sârmă de pe margine și acum se cască un hău in zona aceea, deci imi trebuie o saltea nouă.

Aș cumpăra tot una de asta, insă am niște rezerve care mă fac să mă uit și in altă parte:
1. Ce am cumpărat acum 7 ani cu 550€ acum e 640.
2. Salteaua e cumplit de grea, fiecare schimbat de așternut a fost un chin.
3. Parcă nu prea-mi convine să dau banii ăstia la fiecare 7 ani, mă asteptam să țină forever și să o schimb eu de bună voie la 10 ani.

Oricum salteaua a fost excelenta, a fost cea mai buna saltea pe care am avut-o vreodata si pe bune că dezavantajele mentionate mai sus chiar că merita, dacă mă gandesc cat de bine am dormit in ea.
Deci am nevoie de saltea si orice sugestie este binevenita! Nu vreau spumă (been there), probabil ca am sa iau tot ceva cu arcuri impachetate separat, numai că aici intervine problema greutătii. Pe bune că aș vrea totusi ca schimbatul lenjeriei sa nu mai fi asa un chin.
+ pentru Hesseng. Daca Ikea e departe pentru tine, du-te la Somproduct, vad ca au magazin in Cluj. Asa ceva, de exemplu (au niste vecini de-ai mei, sunt foarte multumiti).
Nu te zgarci la bani, sunt putine lucruri in viata cu care interactionezi mai mult decat cu salteaua :smile:
In afara faptului ca Hesseng nu mai exista (VATNESTRÖM pare sa fie acum top-of-the-line), ambele saltele mentionate au implinit 10 ani, fara semne de oboseala. Ambele sub oameni cu greutate. Bonus, salteaua de la Ikea o poti testa (cat iti e sa dai o fuga pana la Timisoara :biggrin:).

My 0.093 RON (curs BNR).

Also, saltea cu arcuri usoara doar daca arcurile sunt de plastic.
 
Am numai cearșafuri cu elastic, de alea care imbracă salteaua și se prind pe sub ea. Ca să le intinzi frumos, trebuie obligatoriu ridicată salteaua pe fiecare latură și aranjat cearșaful sub ea, o plăcere, mai ales dacă faci schema asta singur!
 
Last edited:
  • Haha
Reactions: Neo
I've been doing that for eleventy billion years, dacă tre' să ridici doar de la colţuri e OK. Da' dacă trebe să o şi întorci, atunci distracţie. :hihi:
 
Am numai cearșafuri cu elastic, de alea care imbracă salteaua și se prind pe sub ea. Ca să le intinzi frumos, trebuie obligatoriu ridicată salteaua pe fiecare latură și aranjat cearșaful sub ea, o plăcere, mai ales dacă faci schema asta singur!
Ok, you need to lift more then :biggrin:

(pe bune, singura chestie nasoală pe care o văd este când trebuie să-i mai faci flip la 6 luni)
 
Eu am tot luat saltele de la somproduct.ro. Le poți testa 30 de zile parcă și au o gamă largă de modele. Dacă poți ajunge într-un showroom, testezi și live.
 
dacă trebe să o şi întorci
Cum adică „dacă”? Salteaua cam trebuie să o tot învârți periodic ca să nu se facă troacă după așezat și dormit mereu în același loc... Cum s-a cam făcut salteaua mea de la Ikea, cu arcuri împachetate individual. Acuma mi-i și frică să mai iau ceva din Ikea, sunt de o calitate atât de proastă toate ca să economisească bani, încât parcă-s programate să se autodistrugă și să cumperi altele noi.
 
Păi... dacă. Salteaua care o avem noi e diferită pe o parte faţă de alta, aşa că nu o întorc. O sucesc pe orizontală, but that's different, it slides. :biggrin:
 
La IKEA, you get what you pay for. Merită luate mărunțișuri de la ei, dar nu mobilă.

Eu folosesc o saltea luată acum 18 ani, la mâna a doua, din prost noroc, cu vreo 200$. Bănuim că nouă ar costa cam 4-5000.

Din păcate e o industrie care conspiră să fraierească consumatorul. În SUA, nici măcar denumirea modelelor nu e aceeași între lanțurile de magazine, ca nu cumva să poți compara prețul și calitatea.
 
Pe atunci eram imigrant sărac pentru care fiecare dolar conta. Așa că am cumpărat cea mai bună saltea de la un magazin second-hand pentru cei cu venituri mici (studenți etc.).

De atunci am cumpărat alte 3 noi, "moderne", tot cu arcuri. Pe niciuna nu dorm la fel de bine.
 
Dacă boxele noi trebuie să fie întâi și-ntâi rodate ca să sune mai bine, nu văd de ce saltelele noi n-ar trebui la început tăvălite oleacă de niște durdulii pentru ca să fie frăgezite până la nivelul de maximă încântare, și să se mai și ieftinească prin procedura asta. :biggrin:
 
Back
Top