Ce incarcator si acumulatori sa-mi cumpar?

Marius, daca aparatul e calibrat pentru acumulatori de 1.2 nu ar trebui sa spuna ca bateriile de 1.5 sunt jumatate goale, ci eventual 150% pline :smile:
 
Difera tensiunile inclusiv intre cele pe Zn si cele alkaline. Tot ce e foto cu baterii AA e calibrat pt. alkaline. Daca bagi "Super-ultra GP power supreme subspace energy grabber" dar nu scrie pe ea ca e alkalina, o sa-ti arate aiurea.
 
"This memory effect thing is mostly an urban myth. Memory only affects one very specific kind of battery: sintered-plate nickel-cadmium designs. Pocket-plate nickel-cadmium batteries are free of the effect, as-well-as, all nickel metal-hydride (NiMh) designs." :wink:

Poți să detaliezi de unde ai scos cujetarea asta? Nu de alta, dar peste tot este scris clar negru pe alb că toți Ni-MH suferă de memory effect. Producătorii de laptopuri și alte echipamente recomandă cicli de încărcare/descărcare peste tot acolo unde există acumulatori Ni-MH. Ba chiar și la unii Li-Ion care au battery gauge.
 
Din ce stiu ciclii de incarcare descarcare, mai ales la acumulatorii inteligenti cu battery gauge, sunt pentru alt motiv, nu pentru efectul de memorie: in timp capacitatea utila a acumulatorilor scade si battery gauge trebuie recalibrat. Vezi de exemplu calibrarea periodica recomandata de APC la bateriile de UPS, chiar daca au alta tehnologie de inmagazinare tot au nevoie de un ciclu de descarcare pentru calibrare.

Si eu stiam ca toti NiMH nu sufera de efect de memorie, am citit asta printr-o gramada de articole de pe Internet. Mi-ai dat o idee - sa vorbesc cu baietii de la R&D care fabrica un anume brand de acumulatori AA NiMH, sa vad ce zic si daca pot sa imi zica ceva chiar si neoficial.
 
Din ce stiu ciclii de incarcare descarcare, mai ales la acumulatorii inteligenti cu battery gauge, sunt pentru alt motiv, nu pentru efectul de memorie: in timp capacitatea utila a acumulatorilor scade si battery gauge trebuie recalibrat. Vezi de exemplu calibrarea periodica recomandata de APC la bateriile de UPS, chiar daca au alta tehnologie de inmagazinare tot au nevoie de un ciclu de descarcare pentru calibrare.

Da, corect, motivul nu era același :biggrin:

Eu din câte știam, doar Li-Ion au scăpat de memory effect și ăsta ar fi unul din avantajele majore în fața Ni-MH. În fine :confused:


Later edit: aha

Do NiCd batteries really have a memory effect?

Answering this question is a sure way to start a flame war on the internet. The simple answer is: Technically speaking NiCd batteries do not have a memory effect. However, they do suffer from a voltage depletion or voltage depression phenomenon that most people call the memory effect. So practically speaking, NiCd batteries do suffer from a memory effect, even if it is not technically correct to call it that. There is a lot of disagreement in the battery industry over what actually causes voltage depression. The phenomenon itself is very real. If a NiCd battery is repeatedly charged after it has only been partially discharged it will develop a lower voltage and a lower capacity. Fortunately, this effect is reversible by conditioning NiCds. Conditioning is simply fully discharging the battery (down to about 1.0 V per cell) after charging it. If a full discharge followed by a charge cycle is done several times, a battery suffering from voltage depletion (voltage depression, memory effect, or whatever you would like to call it) should be restored back to its normal voltage and capacity.

If you use NiCd batteries you should be aware that most of the problems experienced by NiCd battery users are not due to a "memory effect" but are due to overcharging or improper storage. Overcharging is usually caused by poorly designed first generation battery chargers. These chargers continue to deliver current to the batteries even after the batteries are full charged. "5- hour" and "8-hour" timer type chargers can damage NiCd or NiMH batteries if they are frequently used to charge batteries that are only partially discharged.

The other common cause of damage to NiCd and NiMH batteries is leaving them in a device like a flashlight left "ON" after the battery has run down. Electronic devices normally switch themselves off once the battery is discharged. But other devices like flashlights, cassette players, and many toys, will continue to put a small load (drain) on a battery even after the battery is run down. Eventually (after a few weeks) this drain on a discharged battery will cause the polarity of the battery to reverse (the plus end actually becomes minus and vice versa). Once this happens the battery will not take a charge again. Battery makers recommend that rechargeable batteries be removed from any devices that will not be used for several weeks or longer.

The big difference between voltage depletion, the so called "memory effect" and damage caused by overcharging or improper storage, is that reduced capacity due to overcharging is not reversible.
Return to top of page


Do NiMH batteries have memory effect?

Technically, NiMH batteries do not have a "memory effect", but strictly speaking neither do NiCds. However NiMH batteries can experience voltage depletion, also called voltage depression, similar to that of NiCd batteries, but the effect is normally less noticeable. To completely eliminate the possibility of NiMH batteries suffering any voltage depletion effect manufacturers recommend an OCCASIONAL, complete discharge of NiMH batteries followed by a full recharge. NiMH batteries can also be damaged by overcharge and improper storage (see the NiCd section immediately above this one). Most users of NiMH batteries don't have to be concerned with this voltage depletion effect. But if you use a device say a flashlight, radio, or digital camera for only a short time every day and then charge the batteries every night, you will need to let the NiMH (or NiCd) batteries run down occasionally.


Li-Ion de exemplu NU trebuie lăsate să se descarce complet ever, pentru că ajung să sufere de limitări ale capacității.
 
"To completely eliminate the possibility" suna a "nu stim daca exista sau nu vampiri, dar va recomandam sa mancati usturoi ca s-ar putea sa aibe efect".
 
@AdrianB1: nu-i chiar corect ce spui tu, se stie ca exista "vampiri" cu siguranta, usturoiul se da doar ca sa stii sigur ca nu vin la tine :smile:. Deci se stie clar ca efectul exista, iar o descarcare si reincarcare completa din an in paste elimina sansa ca acesta sa apara.
 
Daca e vorba de astfel de vampiri nu cred ca mai mananca nimeni usturoi, asa ca acumulatorii NiMH nu au efect de memorie. E o demonstratie clara, nu?
 
Difera tensiunile inclusiv intre cele pe Zn si cele alkaline. Tot ce e foto cu baterii AA e calibrat pt. alkaline. Daca bagi "Super-ultra GP power supreme subspace energy grabber" dar nu scrie pe ea ca e alkalina, o sa-ti arate aiurea.
M-am uitat de 3 ori pe baterii, scrie ALKALINE MN1500, 1.5V LR6 - Duracell. Aveam cardul de memorie destul de gol (doar vreo 3 poze), asa ca atunci cand se termina bateriile, o sa vad exact cate poze pot face cu un set.
 
Acum 3.5 ani am cumparat vreo 20 de acumulatori de 2500mAh cu $1.2 bucata (4 lei la cursul actual). Si-au facut treaba excelent, dar numai 4 mai au o capacitate actuala utilizabila peste 1500 mAh, asa ca imi trebuie alti ~16 acumulatori. Desi au trecut 3.5 ani si asteptarea normala e ca preturile sa scada si performanta sa creasca, sau macar la aceeasi performanta sa scada preturile, orice gasesc pe piata in Romania costa cel putin dublu, ca sa nu zic de Maha care sunt de vreo 4 ori mai scumpi si garantat nu au "power supreme subspace micro black hole energy grabber".

Wtf, de unde cumpar acumulatori decenti ieftini? Pentru 1-2 bucati pot sa strang din dinti, sa injur in tacere si sa scot banii pentru Maha/Powerex/Sanyo, dar 16 acumulatori la pret de 4 ori mai mare inseamna aproape 200 de lei dati pentru SUV-ul comerciantului de unde as cumpara si nu imi plac SUV-urile.
 
Despre Maha Powerex pot să-ți spun că sunt excelenți și chiar își merită banii*. Dar dacă-i cumperi pentru ceasul din bucătărie, telecomanda de la TV sau mai știu eu ce, normal că nu merită să dai 64 RON pe 4 acumulatori.

*pentru blițuri foto mai ales sau aparate foto, sau, de ce nu, mașinuțe cu radiocomandă :biggrin:
 
Poti sa imi spui cum anume merita un pret de 4 ori mai mare decat niste acumulatori medii de 2500 mAh? Inteleg ca pot merita 20% in plus, dar nu inteleg ce fac de merita de 4 ori mai mult. Ceva cifre, argumente solide, nu doar pareri.
 
Eu nu-ți pot explica științific pentru că habar n-am de chestii de genul. Ce îți pot spune este că fotografii cărora le-am recomandat Maha au spus că sunt extraordinari pentru blițuri, mult peste ce aveau ei (GP, Energizer, whatever), în sensul că țineau ceva de tipul de 3-4 ori mai mult în aceleași condiții - foto cu bliț evident, mă refer la bliț pe patină, nu cel integrat în aparat. Concluzia logică pe care o trag este că stochează energia mult mai bine, pentru că un bliț este un consumator infect rău - dacă tragi de exemplu rafală ai nevoie de timpi foarte mici de încărcare, ceea ce îți drăinuie acumulatorii foarte rapid.

Altceva nu știu ce să zic. De asemenea, eu nu aș clasifica ce se găsește prin carfur ca fiind acumulator "mediu", ci mai degrabă drept consumabile :biggrin:
 
Toti acumulatorii sunt consumabile si nu imi trebuie pentru utilizarea speciala numita blitz (ca mi-i "drănuie" :tongue:) ci pentru tracker-ul GPS (4), camera de pe casca (cata 8 odata), o lanterna mica folosita ocazional, chestii de genul asta la care "Ultralast Made in China" au facut fata vreo 3 ani. Nu cred ca daca platesc triplu pe unii de supermarket (probabil aceeasi calitate) o sa ma tina 8-9 ani.
 
Aici depinde doar de tine ce cumperi, eu ți-am zis de ce ar merita Maha Powerex. Amu nu știu nici cât consumă trackerul GPS, nici camera de pe cască la tine :smile:
 
Pai tocmai scriu de vreo 3 posturi incoace, acumulatorii de 2600 mAh si 4 lei bucata sunt suficient de buni, doar ca nu stiu cand ajung prin SUA sa mai cumpar, iar la noi costa dublu sau triplu. De unde cumpar acumulatori de minim 2400 mAh la maxim 5 lei?
 
Eu am luat nişte chinezării... Sacura :smile:, 3500 mAh, eram presat de timp şi numai pe ăştia i-am găsit,. De fapt am găsit 2 acumulatori GP de 2700 mAh şi 2 Sacura :smile: de 3500 mAh, îi folosesc aşa împerecheaţi în aparatul foto şi pot spune cu mâna pe inimă că perechea asta de... perechi ţine mai mult decât 4 acumulatori de 2500 mAh. Mult mai mult. Aproape 600 de poze într-o zi, vreo 400 din ele cu blitz.
Pentru camera video probabil că ai nevoie de enduranţă, de-aia îţi recomand marca asta. Pentru GPS... n-am idee cât ar consuma, probabil că orice chestie super-hiper ieftină te-ar ţine.
E adevărat că la noi par overpriced (eu am dat 24 RON pe două bucăţi), dar m-am uitat pe site-uri pe-afară şi sunt 10 euro 2 bucăţi :biggrin:
Vezi că e important şi comportamentul acumulatorilor în funcţie de temperatură. În general, se pare că se consumă mai repede dacă sunt folosiţi la temperaturi scăzute.
 
Back
Top