Caut un program care sa faca <ceva>

Am nevoie de un OST converter. Exista vreunul real gratuit sau trebuie sa imi scriu singur unul? As prefera sa evit consumul de timp.

Ideea e ca un idiot a blocat prin policy arhivarea emailurilor in Office365/Outlook. De obicei la fiecare 6 luni faceam manual o arhiva, mutam in aia cate 6 luni de mailuri si le stergeam din cont. Acum cateva luni au blocat asta, nu stiu de ce, si OST are acum spre 10 GB, iar porcaria de laptop merge lent. Exista librarie de Java (nu stiu Java) pentru manipulat mailuri, am descoperit ca se poate face chiar si din PowerShell, dar nu din 3 clickuri, trebuie sa scriu cel putin vreo 100 de linii de cod si sa il testez cu un fisier destul de mare pe un laptop lent. In plus, modul in care lucreaza in PowerShell poate bloca usor computerul. Daca se poate evita, as prefera.
 
Vezi dacă ăsta ajută - folosește niște biblioteci java; nu mi-e clar dacă suportă orice versiune de ost, știu că diferă în funcție de outlook.
 
L-am testat mai de dimineata, nu stie decat versiuni vechi de Outlook. Zice ca nu stie 2013 si 2016, dar de fapt nu stie nimic de la 2013 incoace, adica e total inutil in 2024. Librarie recenta exista de la Asp ose dot e mail dar nu ma apuc sa invat Java doar pentru asa ceva, daca nu gasesc alta varianta o sa fac un script in PowerShell.
 
Cred ca poti face un tichet pe zi pentru ca merge laptopul lent. Misterioase sunt caile corporatriste. La noi s-au gasit unii ca nu trebuie sa folosim copy paste mai nicaieri ca vorba aia, doar asa se fura datele companiei. Stiu unii care pot sa foloseasca telefoane personale cu Android sa le foloseasca pe post de stick, cine stie prin ce solutie gasita de ei sa evite, iar eu am mai multe chestii la care am copy/paste blocat si acolo unde merge imi iau freeze de pana la 10-15 secunde la fiecare operatiune. DLP FTW.
 
Back
Top